- Interpretacja - USI/406-34/4690/JM/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. USI/406-34/4690/JM/05, Urząd Skarbowy w Bełchatowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.08.2005r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu powstania przychodu w przypadku wystawienia faktur korygujących w związku z podwyższeniem stawki roboczogodzin za wykonane usługi oraz korekty deklaracji podatkowych jest prawidłowe.

Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 11.08.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy: Spółka do zawartej w dniu 27.02.2005r. z FIRMĄ X umowy na wykonanie usług remontowo - modernizacyjnych złożyła w czerwcu 2005r. aneks zwiększający stawkę roboczogodziny z dniem 01.06.2005r. Aneks został zatwierdzony przez FIRMĘ X z datą 09.08.2005r. W miesiącu sierpniu Spółka sporządziła faktury korygujące sprzedaż za miesiąc czerwiec i lipiec 2005r.

Zdaniem Spółki nie należy korygować deklaracji podatkowych za miesiąc czerwiec i lipiec 2005r., gdyż aneks nosi datę 09.08.2005r. i przychód dla Spółki z tego tytułu powstanie w miesiącu sierpniu 2005r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego i przepisów prawnych uprzejmie wyjaśnia:

  • Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowaniem kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

  • Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
  • />
  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż "pierwotne" faktury VAT zostały wystawione w chwili wykonania usługi, a w tym konkretnym przypadku w miesiącach poprzednich, natomiast faktury VAT korygujące - "doprecyzowujące" cenę na podstawieaneksu - w miesiącu sierpniu 2005r.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, iż stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe.

W przedmiotowej sprawie wystawienie faktury korygującej w zakresie podwyższenia ceny wcześniej wykonanej i zafakturowanej usługi powoduje powstanie przychodu należnego w miesiącu wystawienia faktury korygującej.

W opisanej sytuacji, korekta przychodów wynikająca z faktur korygującychpowinna nastąpić w miesiącu, w którym zostały wystawione faktury korygujące, tj. w miesiącu sierpniu 2005r. ponieważ w momencie wykonania usługi i wystawienia faktur pierwotnych Spółka nie była w posiadaniu zatwierdzonego przez kontrahenta aneksu zwiększającego stawkę roboczogodziny, a tym samym nie znała "nowych" stawek roboczogodziny jakie będą dotyczyły wykonanych usług remontowo-modernizacyjnych.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Bełchatowie