Temat interpretacji
W dniu 19.08.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W przedmiotowym wniosku Spółka podnosi, iż otrzymała pożyczkę od spółki X GmbH. Pożyczka została już zwrócona pożyczkodawcy w całości. Do spłaty pozostały odsetki, które Podatnik zamierza spłacić w najbliższym okresie.
Wspólnikami Wnioskującej (pożyczkobiorcy) są: - spółka Y GmbH, która posiada 501 udziałów (50.100,00 zł),- Pan Z, który posiada 1 udział (100,00 zł), czyli mniej niż 25%.
Wspólnikami spółki X GmbH (pożyczkodawcy) są osoby fizyczne:- Pan W (51% udziałów),- Pan Z (49% udziałów).
W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowe jest stanowisko, iż ze względu na fakt, że pożyczkodawca (spółka X GmbH) nie posiada nie mniej niż 25% udziałów w kapitale Wnioskującej, jak również ten sam udziałowiec nie posiada nie mniej niż po 25% udziałów zarówno Wnioskującej jak i pożyczkodawcy (spółki X GmbH), zapłacone odsetki od pożyczki będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodu Wnioskującej?
Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:
Zgodnie z regulacją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. (...).
Warunkiem uznania wydatków za koszt uzyskania przychodów jest występowanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem. Obowiązkiem Podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego ust. 1 art. 15 ustawy podatkowej.
Stosownie zaś do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11 powyżej cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
Wobec treści zacytowanych powyżej przepisów ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że za koszty uzyskania przychodu można uznać zapłacone odsetki od pożyczek, które jednocześnie pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami podatnika osiąganymi z tytułu prowadzonej działalności (odsetki te powinny być potrącane w koszty podatkowe w dacie zapłaty).
Z kolei w regulacji art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy podatkowej stanowi się, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Zgodnie z wyżej przywołanym art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy podatkowej, ograniczona została przez ustawodawcę możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych spółce przez podmioty wskazane w tej regulacji, a mianowicie:
- a. przez udziałowca, który posiada nie mniej niż 25% udziałów spółki, albo
- b. przez kilku udziałowców, którzy łącznie mają nie mniej niż 25% udziałów spółki.
Przepis ten znajduje zastosowanie w przypadkach, kiedy zadłużenie spółki (pożyczkobiorcy) wobec udziałowców wymienionych powyżej oraz wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takich udziałowców, przekroczy określony pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy.
Natomiast stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.
Z powyższego przepisu ustawy wywieść należy, iż ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania w koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielanych spółce przez inny podmiot, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji). Jednocześnie dla zastosowania tego ograniczenia musi wystąpić zadłużenie spółki (pożyczkobiorcy) wobec jej udziałowców (akcjonariuszy) posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec pożyczkodawcy, przekraczające określony pułap liczony w stosunku do wielkości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy.
W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, zdaniem organu podatkowego, nie zachodzą okoliczności stanowiące podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy podatkowej, bowiem pożyczka nie została udzielona Wnioskującej przez Jej udziałowca.
Z kolei z uwagi na fakt, iż udziały w Spółce Pana Z, który jest jednocześnie udziałowcem w spółce X GmbH (pożyczkodawcy), są niższe niż 25%, nie mamy do czynienia z podstawową przesłanką powodującą wystąpienie ograniczenia wynikającego z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy podatkowej.
Wobec powyższego, organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zapłacone odsetki od pożyczki będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodu Wnioskującej, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań stawianych przez ustawodawcę w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.