Temat interpretacji
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka Akcyjna prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu działalności hotelarskiej w dwóch budynkach hotelowych. Pierwszy z nich to budynek będący własnością Spółki (spłacany w systemie ratalnym), drugi zaś to budynek wynajmowany. Od listopada 2004 r. oprócz działalności hotelowej Spółka prowadzi również działalność polegającą na najmie czterech pomieszczeń hotelowych na biura.
W miesiącu listopadzie 2004 r. Zarząd S.A. podjął uchwałę o finansowym i ewidencyjnym wyodrębnieniu działalności polegającej na najmie pomieszczeń. Założono odrębne konto bankowe do przeprowadzania rozliczeń, wyodrębniono specjalne konta służące do ewidencji przychodów i należności dotyczących najmu pomieszczeń biurowych.
W styczniu 2005 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy S.A. podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na wniesienie aportem do Sp. z o.o. zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci:
- - nieruchomości, w skład której wchodzi grunt, budynek i budowle,
- - zobowiązania w postaci niezapłaconej należności za hotel (w związku z ratalną spłatą zobowiązania z tytułu zakupu hotelu),
- - należności z tytułu najmu pomieszczeń biurowych,
- - umów najmu.
Decyzję o wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa motywowano rachunkiem ekonomicznym, wymogami banku oraz reorganizacją przedsiębiorstwa, polegającą na stworzeniu ze Spółki Akcyjnej operatora prowadzącego działalność hotelarską tylko w wynajmowanych budynkach, co pozwoli w efekcie na lepsze zarządzanie firmą i zwiększenie dochodów. W Spółce wystąpiła bowiem konieczność spłaty zobowiązania wynikającego z umowy zakupu nieruchomości. Bank zobowiązał się udzielić kredytu na spłatę zobowiązania tylko w przypadku założenia spółki "celowej" posiadającej nieruchomość i konkretne przychody miesięczne gwarantujące spłatę kredytu i zabezpieczenie hipoteczne.
Podatnik wnosi zapytanie, czy w opisanym wyżej przypadku nastąpiło wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W opisanym stanie faktycznym, według Podatnika, nastąpiło wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.
Akcje lub udziały w spółkach mogą być obejmowane zarówno w zamian za wpłaty pieniężne, jak i w zamian za wnoszone do spółki składniki majątkowe o charakterze niepieniężnym (aport); przy czym aporty mogą być wnoszone w dwóch postaciach, tj. w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, lub nie stanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części różnych składników majątku rzeczowego (np. środków trwałych, zapasów), jak i składników reprezentujących określone prawa majątkowe (np. akcji lub udziałów w innych spółkach, wierzytelności, obligacji).
Definicja przedsiębiorstwa i zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w art. 4a pkt 3 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że:
- - przedsiębiorstwo - to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego,
- - zorganizowana część przedsiębiorstwa - to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i
niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania.
Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23.04.1964r.- Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- - oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
- - własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
- - wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
- - koncesje, licencje i zezwolenia,
- - patenty i inne prawa własności przemysłowej,
- - majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne,
- - tajemnice przedsiębiorstwa,
- - księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W przypadku, gdy przedmiotem aportu jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, ze względu na wagę klasyfikacji aportowanego zespołu składników majątkowych dla określenia skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie definicji - zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Podstawowym wymogiem jest to, aby "zorganizowana część przedsiębiorstwa" stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wreszcie wymagane jest to, żeby "zorganizowana część przedsiębiorstwa" mogła stanowić (potencjalnie) niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż wkład niepieniężny (aport) opisany w zapytaniu wypełnia definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.