Postanowienie - Interpretacja - DP3/423-45/05/74294

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2005, sygn. DP3/423-45/05/74294, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 23 sierpnia 2005 r. (data wpływu do urzędu: 24 sierpnia 2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnychstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: W dniu 22 lipca 2005 r. Spółka nabyła od udziałowca będącego osobą zagraniczną (siedziba we Włoszech) swoje udziały celem ich umorzenia z czystego zysku Spółki. W dniu podpisania umowy Spółka wypłaciła pierwszą ratę ceny zakupu nie potrącając podatku w wysokości 19%. Zdaniem Spółki ma tu zastosowanie zwolnienie od podatku art. 22 ust. 4 ustawy o pdop, gdyż udziałowcem Spółki jest Spółka podlegająca - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w kraju Unii Europejskiej oraz posiadał 16% udziałów w kapitale wnioskującej Spółki.
Spółka zwróciła się o potwierdzenie prawidłowości postępowania.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że zwolnienie od podatku dochodowego dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostało uregulowane w art. 22 ust. 4 do 4b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pdop. Ustawodawca w czterech punktach art. 22 ust. 4, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia, 2005 r. wymienił konieczne do spełnienia łącznie warunki aby móc zastosować ww. zwolnienie:
1. wypłacającym dywidendę oraz inne należności ż tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mową w pkt 1, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
3. spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1.
4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest: - spółka, o której mowa w pkt 2 albo, - położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład w rozumieniu art. 20 ust 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Powyższe zasady zostały wprowadzone ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254 poz. 2533). W tej nowelizacji przyjęto jednak pewne okresy przejściowe. I tak zgodnie z art. 8 ww. ustawy określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy o pdop, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się: 1) od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. - w wysokości nie mniejszej niż 20%; 2) od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. w wysokości nie mniejszej niż 15%.

Reasumując:
Biorąc pod uwagę ww. stan faktyczny Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że nie można zastosować zwolnienia, z art. 22 ust. 4 ustawy o pdop gdyż nie został spełniony konieczny do spełnienia warunek z art. 22 ust. 4 pkt 3 (w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. nie jest wystarczające posiadanie udziałów wynoszących 16% w kapitale spółki aby skorzystać ze zwolnienia).

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Małopolski Urząd Skarbowy