P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD1/423/62/05/MK

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.10.2005, sygn. 1471/DPD1/423/62/05/MK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11.07.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka po dokonaniu sprzedaży przedmiotu leasingu, uprawniona jest do dokonania korekty wykazanego wcześniej przychodu należnego, w sytuacji, gdy zwraca korzystającemu wartość uzyskanej w ten sposób korzyści lub też, gdy uzyskaną korzyść zalicza na poczet odszkodowania, do zapłaty którego zobowiązany jest korzystający, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka zawiera w ramach prowadzonej działalności gospodarczej umowy leasingu środków trwałych. Część umów jest przez Spółkę wypowiadana na skutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponoszą klienci (korzystający). W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego korzystający ma obowiązek zwrócić rzecz finansującemu, a ponadto na podstawie art. 70915 kodeksu cywilnego finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przez umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu. Przez korzyść rozumie się wartość rzeczy zwróconej finansującemu, a w przypadku jej zbycia przez finansującego ? cenę uzyskaną ze sprzedaży. Zasadą jest, iż Spółka sprzedaje odzyskany od korzystającego przedmiot leasingu. Czas, w jakim Spółka dokonuje sprzedaży, zależy od rodzaju przedmiotu leasingu i wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Z uwagi na powyższe, na dzień rozwiązania umowy leasingu Spółka nie jest w stanie określić kwoty, jaką osiągnie ze sprzedaży przedmiotu leasingu, a zatem nie jest w stanie określić wartości korzyści, jakie uzyska na skutek rozwiązania umowy leasingu. Z tego też powodu, w dacie rozwiązania umowy leasingu, stosując zasadę ostrożnościową, Spółka żąda od korzystającego zapłaty pełnego odszkodowania w wysokości kwoty bazowej przewidzianej w ogólnych warunkach umowy leasingu. Kwota bazowa to równowartość sumy wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat oraz wartości resztowej określonej w umowie, zdyskontowanych stopą WIBOR (dla rat w złotych), EURIBOR (dla rat denominowanych w EURO) lub LIBOR (dla rat denominowanych w innych walutach). W konsekwencji Spółka wykazuje przychód podatkowy w wysokości wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, nie pomniejszony o kwotę osiągniętych korzyści.

W ocenie Spółki jest ona uprawniona do dokonania korekty przychodu należnego zadeklarowanego w wysokości nieuwzględniającej uzyskanych korzyści, o wartość korzyści uzyskanych w związku ze sprzedażą przedmiotu leasingu. Korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym zostanie wykazany przychód z tytułu uzyskanych korzyści. Z uwagi na fakt, iż w momencie rozwiązania umowy przychód należny ma charakter tymczasowy i w przyszłości ulegnie zmianie, rzeczywista kwota przychodu należnego zostaje więc określona dopiero w momencie sprzedaży przedmiotu leasingu.

Na poparcie własnego stanowiska przedstawionego we wniosku Spółka przytacza szereg pism organów podatkowych oraz orzeczeń sądowych, w tym m.in. pismo Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nr 1MUS-1471/DP/423/130/2004/SG z dnia 17.06.2004r., pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr PD-005U-613/04/LN z dnia 27.10.2004r., wyrok NSA z dnia 14.05.1998r. sygn. akt SA/Sz 1305/97 oraz z dnia 27.11.2003r. sygn. akt III SA 3382/02.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż w sytuacji, gdyby Spółka nie zwracała korzystającemu wartości uzyskanej korzyści lub też gdyby uzyskanej korzyści nie zaliczyła na poczet należnego od korzystającego odszkodowania, wykazany przez Spółkę przychód należałoby uznać za definitywny. W przypadku natomiast, gdy Spółka rozliczyła się z korzystającym po uzyskaniu korzyści ze sprzedaży przedmiotu leasingu, powinna skorygować wykazany uprzednio przychód o wartość uzyskanych korzyści. W przeciwnym razie obciążenie podatkowe Spółki byłoby zawyżone o wartość zwróconej korzyści i nie odpowiadałoby rzeczywistym zdarzeniom gospodarczym. Korekta powinna być dokonana w rozliczeniu za okres, w którym przychód z tytułu uzyskanej korzyści (np. z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu) został wykazany.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 . o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w sytuacji wypowiedzenia przez Spółkę umowy leasingowej z winy klienta (korzystającego), umowy te przewidują, iż korzystający zobowiązany jest zwrócić rzecz finansującemu, a ponadto na podstawie art. 70915 kodeksu cywilnego Spółka żąda od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a niezapłaconych rat oraz wartości resztowej. W konsekwencji zgodnie z w/w art. 12 ust. 3c ustawy o pdop z dniem wypowiedzenia umowy leasingowej ze skutkiem natychmiastowym, należności wynikające z w/w umów leasingowych stają się wymagalne, a po stronie Spółki powstaje z tego tytułu przychód podatkowy. Wykazany przez Spółkę na dzień rozwiązania umowy przychód podatkowy nie jest pomniejszony o kwotę osiągniętych korzyści, o których mowa w w/w art. 70915 kodeksu cywilnego, bowiem na ten moment Spółka nie jest w stanie określić, jaką cenę uzyska ze sprzedaży przedmiotu leasingu. W takiej sytuacji wykazany przez Spółkę przychód nie jest ostateczny. Jego ustalenie jest możliwe dopiero w momencie sprzedaży przedmiotu leasingu. Wtedy też Spółka ma prawo do dokonania korekty przychodów należnych z tytułu rozwiązanych umów leasingowych o kwotę uzyskaną ze sprzedaży przedmiotu leasingu.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie