POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD III 423-4/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. PD III 423-4/1/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, iż stanowisko Impel Rental sp. z o. o., zawarte we wniosku z dnia 21 stycznia 2005 roku (data wpływu 25 stycznia 2005 r.) o interpretację przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania w 2004 r. kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nabycia odzieży będącej przedmiotem świadczonych usług wynajmu odzieży, w opisanym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 25.I.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 07.II.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 16.II.2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Spółka zwracając się z prośbą o udzielenie interpretacji przedstawiła następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi wynajem odzieży roboczej. Spółka w grudniu 2004 r. poniosła wydatki związane z nabyciem odzieży będącej przedmiotem świadczonych usług z tytułu najmu odzieży. W 2004 r. Spółka nie osiągnęła przychodów z tytułu wynajmu odzieży, przychody z tego tytułu Spółka otrzymała w styczniu 2005 r. (w 2004 r. osiągnięto przychody z innego rodzaju działalności).

Spółka zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym wydatki poniesione w 2004 r. na nabycie odzieży będącej przedmiotem świadczonych usług wynajmu odzieży, przy przychodach z tego tytułu uzyskanych w 2005 r., będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w roku 2004 r.

Spółka sformułowała własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że wydatki z tytułu nabycia odzieży przeznaczonej do świadczenia usług wynajmu odzieży Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2004 r., ponieważ została zachowana naczelna zasada wynikająca z przepisu art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jest że wydatki zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Stanowisko Spółka podpiera tym, że rozlicza swoje przychody w czasie, a ponadto osiągnięciem w 2004 r. przychodów z innego tytułu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie złożenia wniosku, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Kwestie związane z przypisaniem kosztów do właściwego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 Ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z przywołanego przepisu wynika zasada, zgodnie z którą koszty poniesione w celu uzyskania przychodów można potrącić w roku podatkowym, w którym wystąpił przychód związany z kosztami. Decydujący jest zatem moment uzyskania przychodu, a nie moment poniesienia wydatku. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, koszty poniesione przez podatnika w grudniu 2004 r. dotyczą przychodów uzyskanych w 2005 r., opierając się na przepisie art. 15 ust. 4 Ustawy zaliczenie ich przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu roku 2004 r. jest nieprawidłowe.

Oceniając stanowisko Spółki, zgodnie z zasadą wynikającą z art. 15 ust. 4 Ustawy osiągnięcie w 2004 r. przychodów z innego tytułu nie ma wpływu na uznanie przedmiotowych wydatków w koszty roku 2004 r., ponieważ przedstawione przez Spółkę wydatki dotyczą przychodów roku 2005.

Przedstawiona przez Spółkę we wniosku zasada wynikająca z art. 15 ust. 1 Ustawy dotyczy możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, nie zaś momentu ich zaliczenia, nie będzie więc miała zastosowania do zapytania przedstawionego przez podatnika.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę rozliczenia międzyokresowego kosztów, przepisy Ustawy nie przewidują tzw. rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W związku z powyższym stanowisko Spółki zawarte w piśmie z dnia 21.I.2005 r. w zakresie uznania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu nabycia odzieży będącej przedmiotem świadczonych usług wynajmu odzieży do kosztów roku 2004, w opisanym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki