Temat interpretacji
Spółka będą producentem i dostawcą energii cieplnej nalicza opłaty za dostarczoną energię zgodnie z obowiązującą taryfą i fakturuje stosownie do postanowień umów zawartych z odbiorcami. Wystawianie faktur z tytułu opłaty stałej za zamówioną moc cieplną następuje w miesiącu bieżącym z terminem zapłaty do końca bieżącego miesiąca, natomiast wystawianie faktur z tytułu opłat zmiennych naliczanych na podstawie odczytu liczników następuje po zakończeniu okresu rozliczeniowego - podanym terminem płatności wynoszącym zgodnie z zawartymi umowami najczęściej 14 dni.
Zgodnie z postanowieniami art. 12, ust. 3d pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu należnego w przypadku dostaw energii cieplnej, uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że ważna jest również data zapłaty za usługę, gdyż w przypadku, gdy zapłata nastąpi wcześniej ma zastosowanie przepis art. 12, ust. 1 ustawy zgodnie z którym, przychód ze sprzedaży powstaje w dacie zapłaty. W tym przypadku przychód należy zakwalifikować w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpiła zapłata.
W zakresie kosztów uzyskania przychodów należy odnieść się do definicji dochodu zawartej w treści art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustalenie różnicy, o której mowa nie jest możliwe, jeżeli podatnik nie uzyskał przychodu, dla którego poniósł koszty.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1.Natomiast art. 15 ust. 4 w/w ustawy wskazuje w jaki sposób należy dokonywać potrącenia wydatków uznawanych za koszty uzyskania przychodu od tego przychodu. Stosownie do powyższego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą t.j. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Zasada ta odnosi się również do krótszych okresów sprawozdawczych niż rok podatkowy np. do miesiąca.
Z wyżej cytowanych przepisów wynika, że o możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje moment osiągnięcia przychodów a nie moment dokonania wydatku. Zasadniczym kryterium jest związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy kosztem a uzyskanym przychodem.
Należy uznać, że przy uwzględnieniu powyższych zasad poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi określonymi określonymi w art. 12 ust. 3 d pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu tj. w miesiącu w którym przypada termin płatności a jeżeli termin płatności nie został określony to w ostatnim dniu miesiąca w którym wystawiono fakturę.Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z tytułu wydatków związanych z całokształtem działalności podatnika, których nie można jednoznacznie powiązać z konkretnym przychodem - zgodnie z zasadą z art. 15, ust. 4 mogą być rozliczone w roku ( odpowiednio miesiącu) ich poniesienia.