Postanowienie - Interpretacja - 1472/ROP1/423-11/05/PK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. 1472/ROP1/423-11/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PD-006-20/05/ER, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Postanowienie

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 05.01.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 11.01.2005 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu w Warszawie, na podstawie art.14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60- tekst jednolity) postanawia w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów. Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Specyfika działalności podatnika powoduje, że nie zawsze może dokładnie wyodrębnić koszty uzyskania przychodu związane z konkretną usługą. W związku z powyższym podatnik pyta:

W jaki sposób przypisać przychodom powstałym w różnych latach podatkowych odpowiednią wysokość kosztów podatkowych w sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przychodu przypadających na przychód z tytułu wykonania konkretnej usługi?

Zgodnie z art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w przypadku rozliczeń z tytułu usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Z powołanego wyżej przepisu wynika, że w przypadku przedmiotowych usług, jeżeli na fakturze określony jest termin płatności, należność z tej faktury stanowić będzie przychód miesiąca (roku), w którym przypada termin jej płatności.

W kwestii dotyczącej kosztów uzyskania przychodów przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jest to ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów, według której dokonuje się kwalifikacji wydatków ponoszonych przez podatnika jako kosztów związanych z uzyskanym przychodem.

Z kolei kwestię zaliczania kosztów do poszczególnych okresów (lat) podatkowych reguluje przepis art. 15 ust. 4 powołanej wyżej ustawy, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Z przepisu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika zatem zasada, że koszty poniesione w celu uzyskania przychodów są potracalne w roku podatkowym, w którym przychód związany z tymi kosztami wystąpił albo powinien wystąpić. Jedynie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do konkretnego przychodu, mogą być rozliczone w dacie ich poniesienia.

Tak więc, wydatki o charakterze ogólnym, stałym - którym nie można przypisać możliwości generowania konkretnych przychodów w danym okresie, powinny stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Zasada ta jest powszechnie akceptowana w orzecznictwie.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje, iż w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na który powołuje się Spółka w przedstawionym we wniosku własnym stanowisku. Warunkiem ustalenia kosztów na podstawie art. 15 ust. 2 jest kumulatywne spełnienie następujących przesłanek :

- faktyczne poniesienie przez Spółkę kosztów uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniem oraz innych źródeł,

- brak wyodrębnienia kosztów uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym, z tytułu wymienionych usług, Spółka nie uzyskuje przychodów z różnych źródeł a jedynie w różnych okresach rozliczeniowych.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ Podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z art. 14 b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie