Temat interpretacji
POSTANOWIENIE Na podstawie art.. 14a oraz art. 216 - ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 roku) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Kółek Rolniczych w Rząśniku w likwidacji z dnia 18.01.2005r., Naczelnik Urzędu Skarbowego
postanawia uznać stanowisko Spółdzielni Kółek Rolniczych w likwidacji w zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości w 2005 roku za prawidłowe
Uzasadnienie W dniu 18.01.2005 roku Likwidator Spółdzielni Kółek Rolniczych w w likwidacji zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w związku ze zorganizowaniem przetargu na zbycie nieruchomości w dniu 22.12.2004r, to czy w dniu przetargu, nastąpiło zbycie nieruchomości a ustalona cena nabycia jest przychodem 2004 roku i przedstawił następujący stan faktyczny:Realizując plan likwidacji spółdzielnia w dniu 22 grudnia 2004 roku zorganizowała przetarg ustny na zbycie nieruchomości. Przetarg został rozstrzygnięty. Wadium wybranego oferenta zostało zatrzymane na poczet ceny przyszłej transakcji nabycia nieruchomości a pozostałym uczestnikom wadium zwrócono. Z uczestnikiem przetargu, którego ofertę wybrano spisano porozumienie w protokole przetargu,. W porozumieniu tym strony ustaliły, że zawarcie aktu notarialnego przenoszące własność nieruchomości nastąpi w I kwartale 2005 roku, gdyż spółdzielnia musi spłacić wierzytelność zabezpieczoną hipoteką na nieruchomości będącej przedmiotem przetargu. Strony ustaliły, że zwycięzca przetargu wpłaci w styczniu 2005 roku dodatkową zaliczkę, która wraz z wadium pozwoli spłacić wierzytelności i wykreślić hipotekę.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego tutejszy organ wyjaśnia:
Zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt.1 - ustawy z dnia 15.02.1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku nr 54 poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca , w którym nastąpiło : cyt :: wydanie rzeczy , zbycie praw majątkowych ""
W przypadku umów sprzedaży, określonych art.535 Kodeksu Cywilnego przychód powstaje wówczas, gdy umowa dojdzie do skutku, tj. zostanie zawarta umowa na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją, zaś kupujący rzecz tą odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę. Należy zauważyć iż w polskim prawie obowiązuje zasada przenoszenia własności nieruchomości w formie notarialnej. Wymóg ten wprowadza przepis art.158 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną pod datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Pod tą datą powstanie także przychód - należność ze sprzedaży.W przedmiotowej sprawie przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w 2005 roku, w dacie podpisania aktu notarialnego i w tej samej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży nieruchomości.
Należy jednak wskazać, iż organ podatkowy udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego nie dokonuje analizy zawartych umów cywilno-prawnych, opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego zawartego w złożonym wniosku. Zatem niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania w/w przepisów.Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty jej doręczenia. Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 złotych do zażalenia i po 0,50 zł. do każdego załącznika.