Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie rozliczenia operacji transferu zawodników. Wniosek został przez podatnika uzupeł... - Interpretacja - OG-005/93/PDI-423/12-2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.08.2005, sygn. OG-005/93/PDI-423/12-2/2005, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie rozliczenia operacji transferu zawodników. Wniosek został przez podatnika uzupełniony dla potrzeb podatku VAT pismem z dnia 21.06.2005 r.
Z treści wniosku Jednostki wynika, że podmiot w ramach prowadzonej działalności dokonuje operacji transferów zawodników, polegających na pozyskiwaniu czyli zakupie przez Spółkę zawodników lub odstępowaniu, czyli sprzedaży przez Klub danego zawodnika.
Na tą okoliczność sporządzane są umowy transferowe, regulujące warunki jakie musi spełniać klub, aby dany zawodnik był uprawniony do gry w barwach klubu pozyskującego.
Określenie warunków finansowych w umowach transferowych jest różnie precyzowane, a mianowicie jako:
- ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika,
- ryczałt za odstąpienie zawodnika,
- koszty szkolenia zawodnika.
Transfery te odbywają się na pewien okres (tzw. transfery ograniczone) np. 2 lata lub też na stałe (tzw. transfery definitywne).Spółka koszty związane z pozyskaniem zawodnika księguje w koszty działalności w momencie dokonania zapłaty i zwraca się o potwierdzenie, czy taki sposób rozliczania transferu jest prawidłowy. Spółka ma wątpliwości, czy wydatków związanych z pozyskiwaniem zawodnika nie powinna traktować jako nabycie wartości niematerialnych i prawnych i amortyzować przez okres 5 lat (transfer definitywny) lub przez okres trwania umowy transferowej (transfer ograniczony).

Zgodnie z generalną zasadą określoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosując powyższą zasadę należy przyjąć, że poniesiony przez podatnika wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów z tego źródła, jeśli spełnia następujące warunki:
został poniesiony w celu powstania lub zwiększenia przychodu,
nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy, który to przepis zawiera katalog wydatków wyłączonych z kosztów.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że koszty uzyskania przychodu winny odnosić się do przychodu, do którego powstania się przyczyniły.Kwestia ustalenia zasad rozliczenia kosztów w sytuacji, gdy nie jest możliwe przypisanie pewnych kosztów do określonego przychodu jest odrębnym zagadnieniem. Należy tu kierować się zasadą, że wydatki, które nie mogą być ściśle związane z konkretnym przychodem potrącane są w roku, w którym wystąpiły. W Kolporter Korona Sportowej Spółce Akcyjnej brak jest możliwości przypisania kosztów związanych z pozyskiwaniem zawodników do określonego przychodu, jednakże nie można takim wydatkom odmówić celowości.
Co do wątpliwości Spółki w zakresie rozliczania w czasie kosztu pozyskania zawodnika jako nabycia wartości niematerialnych i prawnych, w myśl art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi amortyzacji są:
1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
5. licencje,
6. prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych,
7. wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know - how),
8. wartość firmy,
9. koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym.
Przepis powyższy zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych. Należy więc uznać, że pozyskanie zawodnika nie stanowi nabycia wartości niematerialnej i prawnej, a więc nie podlega rozliczeniu w czasie.
Reasumując, koszty związane z pozyskaniem zawodnika są kosztem w momencie dokonania zapłaty.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach