Podatnik, jako izba gospodarcza, jest organizacją członkowską samorządu reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów wobec organów... - Interpretacja - TD/423-9/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.09.2005, sygn. TD/423-9/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik, jako izba gospodarcza, jest organizacją członkowską samorządu reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów wobec organów państwowych, organizacji gospodarczych i zagranicznych.

Statut określa między innymi podstawowe zadania, do których należą:

    - działanie dla rozwoju przedsiębiorczości w nowoczesnych formach organizacyjnych i technologicznych oraz wdrażanie opinii o stanie rozwoju gospodarczego,
    - współudział w tworzeniu warunków sprzyjających wszechstronnej działalności gospodarczej, w tym także w zakresie handlu zagranicznego,
    - gromadzenie i rozpowszechnianie informacji dotyczących funkcjonowania podmiotów gospodarczych w kraju i za granicą oraz współpracy kooperacyjnej, zaopatrzeniowej i organizacyjno - finansowej,
    - rozwój kształcenia zawodowego swoich członków,
    - prowadzenie różnorodnych szkoleń i kursów,
    - kształtowanie zasad etyki i społecznie akceptowalnych norm postępowania w stosunkach gospodarczych,
    - branie udziału na zaproszenie organów państwowych, organizacji gospodarczych w kraju i za granicą w pracach różnych instytucji doradczo - opiniodawczych w sprawach działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej, usługowej,
    - popularyzowanie wiedzy ekonomiczno - prawnej oraz doświadczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
    - prowadzenie doradztwa i pomocy ekonomicznej, organizacyjno - technicznej, wykonywania ekspertyz, analiz, badań rynkowych,
    - organizowanie i stwarzanie warunków do rozstrzygania sporów w drodze postępowania polubownego i pojednawczego oraz uczestniczenia na odrębnie określonych zasadach w postępowaniu sądowym w związku z działalnością gospodarczą jej członków.

Z pisma Podatnika wynika, iż Izba realizuje swoje zadania statutowe przez:

    - promocję inicjatyw gospodarczych w formie doradztwa organizacyjnego i ekonomicznego,
    - tworzenie banku informacji gospodarczej,
    - organizowanie wystaw, targów,
    - opracowanie opinii i ekspertyz wymagających wiedzy zawodowej z zakresu prowadzonej działalności przez podmioty gospodarcze,
    - współpracę Izby w ww. zakresie z innymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi,
    - prowadzenie postępowania polubownego między członkami Izby,
    - podejmowanie działań z inicjatywy członków,
    - prowadzenie działalności szkolnej i wydawniczej,
    - wyznaczanie osób do funkcji rzeczoznawców,
    - wykonywanie innych czynności np. legalizowanie dokumentów, wydawanie certyfikatów, świadectw i zaświadczeń, stosownie do umów, konwencji międzynarodowych, zwyczajów handlowych.

Podstawowy przychód Izby stanowią składki członkowskie, które w całości są przeznaczone na finansowanie działalności określonej w statucie.

W związku z powyższym, Podatnik zwraca się z następującym zapytaniem:

Czy zwolnienie od podatku w myśl art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dotyczy składek członkowskich członków Izby w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą?

Wnioskodawca stwierdził, iż art. 17 ust. 1 pkt 40 tej ustawy zwalnia od podatku składki członkowskie w części nie przeznaczonej na działalność gospodarczą.

Ustosunkowując się do stanowiska podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza:

Z odpisu Krajowego Rejestru Sądowego (stan na dzień 2.06.2005r., dostarczonego przez Podatnika do tutejszego urzędu dnia 12.07.2005 r.) wynika, iż Izba działa w formie organizacyjnej jako izba gospodarcza. Właściwe są więc dla niej przepisy ustawy z dnia30.05.1989r. o izbach gospodarczych (Dz. U. Nr 35, poz. 195 ze zm.). W myśl art. 2 tej ustawy, izba gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej lub usługowej, w szczególności wobec organów państwowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są składki członkowskie członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą. W powyższym przepisie brak wzmianki o dochodach organizacji samorządu gospodarczego jaką jest Izba. Nie można również zaliczyć Podatnika do kategorii organizacji zawodowych. Stanowiłoby to nadmiernie szeroką interpretację art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie bowiem z obowiązującą w polskim prawie podatkowym zasadą powszechności opodatkowania, stosowanie w drodze analogii przepisów dotyczących zwolnień przedmiotowych do organizacji, które nie zostały przez ustawodawcę wymienione w przepisie, stanowiłoby naruszenie tej zasady.

Powyższe oznacza, że składki członkowskie Podatnika, jako izby gospodarczej, nie korzystają ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Składki te korzystać mogą ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem, że przeznaczone są na cele statutowe tożsame z celami wymienionymi w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. W przedmiotowej sprawie, jedynym celem statutowym Izby, tożsamym z celami wymienionymi w tm przepisie, jest "rozwój kształcenia zawodowego członków, prowadzenie różnorodnych szkoleń i kursów" (tj. cel oświatowy). W związku z tym, przeznaczenie dochodu ze składek tylko na ten cel korzystać może ze zwolnienia od podatku.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny wskazany we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce