Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. w X do celów prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 17 grudnia 2004 r. dokonało zakupu zestawu maszyn i urządzeń do... - Interpretacja - PD-423/3256/GK-1/III-1/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PD-423/3256/GK-1/III-1/05, Urząd Skarbowy w Grajewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. w X do celów prowadzonej działalności gospodarczej w dniu 17 grudnia 2004 r. dokonało zakupu zestawu maszyn i urządzeń do układania nawierzchni bitumicznych na łączną kwotę wartości netto 1.114.883,00 zł i przyjęło do ewidencji środków trwałych.Równolegle z projektem zrealizowania tego zadania inwestycyjnego został zgłoszony wniosek o dofinansowanie zakupu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, sfinalizo-wany zawartą w dniu 27.05.2005 roku umową o przyznanie dotacji w wysokości 50% poniesionychwydatków i w tej chwili Przedsiębiorstwo oczekuje na przekazanie tej kwoty na konto.

W związku z tym Przedsiębiorstwo zwróciło się z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisu art. 16 ust. 1 pkt. 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powołując się na powyższy przepis wnioskodawca przedstawił następujące stanowisko w sprawie :Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych " nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpo-wiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie."W związku z tym otrzymaną kwotę dotacji wolną od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym Przedsiębiorstwo odniesie na rozliczenia międzyokresowe przychodów. W miesiącu, w którym otrzyma dotację dokona korekty dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych objętych refundacją polegającej na ustaleniu kwoty niestanowiącej kosztów uzyskania przychodów i równolegle przeniesie odpowiednią wartość na konto rozliczeń międzyokresowych i pozostałych przychodów operacyjnych.W następnych miesiącach danego okresu sprawozdawczego w ewidencji umorzeń środków trwałych częściowo zrefundowanych w formie dotacji, w rozliczeniach odpisów amortyzacyjnych Przedsiębiorstwo wydzieli kwoty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów i równolegle ujmiew ewidencji księgowej w sposób podany w poprzednim zdaniu.Do czasu otrzymania refundacji, zdaniem Przedsiębiorstwa, naliczone pełne odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu i nie zachodzi potrzeba składania korekt uprzednio złożonych deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe, w obecnym stanie prawnym, tut. Organ podatkowy podziela w pełni stanowisko Przedsiębiorstwa w przedstawionej sprawie.

Urząd Skarbowy w Grajewie