Czy przy wypłacie na rzecz wspólnika występującego ze spółki komandytowej wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do w... - Interpretacja - 0111-KDIB1-3.4010.10.2017.1.JKT

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.10.2017.1.JKT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy przy wypłacie na rzecz wspólnika występującego ze spółki komandytowej wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki komandytowej, po stronie wspólnika tej spółki będącego osobą prawną - Wnioskodawcą, który pozostaje w spółce wobec jej dalszego trwania, powstaje przychód po myśli art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., wynikający z braku wypłaty na rzecz występującego wspólnika całości udziału kapitałowego wyliczonego na podstawie bilansu, a jeżeli tak to czy przychód ten powstaje w momencie wypłaty obniżonej wartości udziału kapitałowego na rzecz występującego wspólnika, czy też przychód ten powstaje w momencie ewentualnego przyszłego wyjścia wspólnika będącego osobą prawną - Wnioskodawcą - ze spółki, lub jej rozwiązania?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 28 lutego 2017 r. (data wpływu 7 marca 2017 r.), uzupełnionym 26 kwietnia 2017 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych jakie wywoła dla Wnioskodawcy wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej, w części dotyczącej:

  • niepowstania przychodu w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki - jest prawidłowe,
  • możliwości powstania przychodu w momencie ewentualnego wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki lub rozwiązania spółki - jest prawidłowe,
  • podstawy prawnej powstania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2017 r., wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych jakie wywoła dla Wnioskodawcy wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka A z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa prowadzi działalność gospodarczą. Wspólnikami przedmiotowej spółki są osoby fizyczne (komandytariusze: Pani X, Pan X, Pani Y, Pan Y), osoba prawna (komplementariusz: Spółka A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Wnioskodawca) oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (komandytariusz: Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa). Wspólnikami w spółce osobowej B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa są również osoby fizyczne (komandytariusze: Pani X, Pan X, Pani Y, Pan Y) jak i osoba prawna (komplementariusz: Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka B Spółka jawna (poprzednik prawny Spółki B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa) przystąpiła do Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa w dniu 30 marca 2009 r. jako komandytariusz, wnosząc wkład niepieniężny (aport) w postaci prawa własności i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonych na terytorium Polski, o łącznej wartości 55.600.703,35 zł (wycena prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości została dokonana na podstawie wyceny sporządzonej przez rzeczoznawcę majątkowego z zakresu szacunku wartości nieruchomości na dzień przystąpienia do spółki). Taka też wartość prawa własności i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości została oznaczona przez wspólników w aneksie do umowy spółki komandytowej A Spółka z o.o. Sp. k. z dnia 30 marca 2009 r.

Na podstawie uchwały z 11 maja 2009 r. wspólnicy Spółki B Spółka jawna, w trybie art. 551 § 1 i nast. ustawy Kodeks Spółek Handlowych dokonali przekształcenia formy prawnej Spółki B Spółka jawna w spółkę komandytową, pod firmą Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.

Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa zamierza wystąpić ze spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa.

Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa zamierza złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Pozostali wspólnicy zamierzają jednak wyrazić wolę dalszego istnienia Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. W związku z wystąpieniem Spółki B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa ze Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa powstanie wierzytelność po stronie Spółki B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa względem Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa o wypłatę wartości udziału.

Aktualna treść umowy Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa przewiduje, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki, wartość udziału wspólnika występującego określa się na podstawie bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki na koniec roku obrotowego, w którym zaistniała przyczyna wystąpienia wspólnika ze spółki. Wysokość spłaty na rzecz wspólnika występującego ze Spółki jest ustalana jako procentowa część - 49% (czterdzieści dziewięć procent) wartości udziału wspólnika występującego, wyliczona na podstawie wyżej wskazanego bilansu.

Udział obliczony w powyższy sposób jest wypłacany w pieniądzu. Wspólnicy dopuszczają możliwość spłaty występującego wspólnika poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pomiędzy Spółką a występującym wspólnikiem. Pozostała kwota wartości wkładu wspólnika występującego, ponad kwotę podlegającą wypłacie występującemu wspólnikowi, podlega podziałowi pomiędzy pozostającymi w spółce wspólnikami, proporcjonalnie do przysługujących im udziałów na dzień wystąpienia wspólnika ze spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy przy wypłacie na rzecz wspólnika występującego ze spółki komandytowej wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki komandytowej, po stronie wspólnika tej spółki będącego osobą prawną - Wnioskodawcą, który pozostaje w spółce wobec jej dalszego trwania, powstaje przychód po myśli art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., wynikający z braku wypłaty na rzecz występującego wspólnika całości udziału kapitałowego wyliczonego na podstawie bilansu, a jeżeli tak to czy przychód ten powstaje w momencie wypłaty obniżonej wartości udziału kapitałowego na rzecz występującego wspólnika, czy też przychód ten powstaje w momencie ewentualnego przyszłego wyjścia wspólnika będącego osobą prawną - Wnioskodawcą - ze spółki, lub jej rozwiązania?

Zdaniem Wnioskodawcy, występujący ze Spółki A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa wspólnik Spółka B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa otrzyma wartość udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki komandytowej, ale będzie to świadczenie w wysokości należnej, zgodnej z umową spółki. W Spółce A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa po wystąpieniu Spółki B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jako wspólnicy pozostaną osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Wnioskodawca) oraz osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W myśl art. 12 ust 1 pkt 2 u.p.d.o.p., za przychód z działalności uważa się wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Przepis art. 65 § 1 k.s.h. stanowi, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Przepis ten ma charakter względnie obowiązujący, co oznacza, że wspólnicy w uchwale lub w umowie mogą określić odmienne zasady rozliczenia wspólnika występującego ze spółki. W konsekwencji, może w ogóle nie powstać obowiązek wypłaty udziału występującemu wspólnikowi lub udział może zostać wypłacony w wysokości niższej, niż ta która wynika z powyższego przepisu. Zła kondycja spółki może również spowodować zmniejszenie wartości wypłaconego udziału kapitałowego.

W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki należy rozważyć, czy już w momencie wystąpienia wspólnika z wynagrodzeniem odpowiadającym wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki, powstaje dla pozostałych wspólników przychód. Z art. 28 k.s.h, w zw. z art. 103 k.s.h wynika, że spółka komandytowa posiada własny majątek, który stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Majątek ten jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników. Bezpośrednim beneficjentem wzrostu majątku spółki w związku z wystąpieniem jednego ze wspólników przy wypłacie wartość udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki nie są zatem jej pozostali wspólnicy, którzy nie uzyskują żadnego konkretnego i wymiernego przysporzenia majątkowego, lecz sama spółka osobowa (w tej konkretnej sytuacji Spółka A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa), której majątek ulega powiększeniu. Dopiero w sytuacji wystąpienia ze spółki kolejnego wspólnika po jego stronie może pojawiać się przysporzenie, a zatem dopiero na ten moment można mówić o powstaniu obowiązku podatkowego.

Warto mieć jednak na uwadze, że w czasie trwania spółki wspólnicy nie mogą rozporządzać majątkiem spółki (zgodnie z art. 103 k.s.h. w zw. z art. 28 k.s.h) Wystąpienie wspólnika nie ma zatem wpływu na sytuację majątkową pozostałych wspólników. Oznacza to, że wystąpienie wspólnika z rozliczeniem innym niż przewidziane w art. 65 § 1 k.s.h. nie generuje przychodów u wspólników pozostających w spółce.

Nadto należy zauważyć, że przychody z działalności gospodarczej rozliczane są na zasadzie memoriałowej, co oznacza że opodatkowaniu podlega przychód należny. Z kwotą należną będziemy mieli do czynienia dopiero z chwilą, gdy roszczenie o tę kwotę staje się wymagalne. Kwota pieniężna wynikająca z rozliczenia części udziału kapitałowego pozostającego w Spółce po występującym wspólniku stanie się należna w momencie występowania pozostałych wspólników ze Spółki. Wówczas powstanie roszczenie o wypłatę równowartości udziału kapitałowego, a kwota pieniężna stanowiąca równowartość przysługującego występującemu wspólnikowi udziału kapitałowego stanie się kwota należną. Nie ma podstaw do przyjęcia, że kwota będzie należna w innym momencie. Nie można także przyjąć że u wspólników pozostających w spółce powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w chwili wystąpienia innego wspólnika. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., dla powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia niezbędne jest jego otrzymanie (nie wystarczy pozostawienie do dyspozycji lub ekspektatywa otrzymania konkretnego świadczenia). Wspólnicy w chwili wystąpienia innego wspólnika ze spółki nie otrzymują żadnego przysporzenia majątkowego, bowiem nie mają oni prawa do rozporządzania majątkiem w czasie jej trwania. Przychód ten będzie można rozpoznać w momencie wystąpienia ze spółki.

Jak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 sierpnia 2015 r. (IPPB3/4510-439/15-4/DP) należy uznać, że kwota pieniężna będąca przychodem wynikającym z rozliczenia pozostałych w spółce komandytowej wspólników stanie się należna, co do zasady, dopiero w momencie ewentualnej likwidacji spółki komandytowej. Dopiero bowiem w momencie likwidacji Spółki komandytowej po stronie danego wspólnika powstanie roszczenie o dokonanie z nim rozliczeń według przyjętych w spółce komandytowej zasad również z tytułu wystąpienia ze spółki innego wspólnika. Wówczas też określona według tych zasad kwota pieniężna stanie się dla niego kwotą należną. Podobne wnioski płyną z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 maja 2016 r. (ILPBI/4511-1-377/16-2/APR) i 25 stycznia 2016 r. (ILPB1/4511-1-1531/15-2/AK), oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 października 2015 r. (ITPB3-4510-463/15/AW), a także z orzecznictwa (wyrok WSA w Warszawie z 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1251/15, wyrok WSA w Warszawie z 6 marca 2015 r., sygn. akt III SA/WA 1871/14).

Podsumowując, Wnioskodawca w odpowiedzi na pytanie zajmuje stanowisko, że przy wypłacie na rzecz wspólnika występującego ze spółki komandytowej wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki komandytowej, po stronie wspólnika tej spółki będącego osobą prawną - Wnioskodawcą, który pozostaje w spółce wobec jej dalszego trwania, powstaje przychód po myśli art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p., ale następuje to w momencie ewentualnego przyszłego wyjścia wspólnika będącego osobą prawną - Wnioskodawcą - ze spółki, lub rozwiązania samej Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się w części za prawidłowe i w części za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.), spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, nie jest zatem podatnikiem podatków dochodowych, a dochody tych spółek nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych jej wspólników. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce osobowej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem spółki osobowej jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 102 Kodeks spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: updop), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. (art. 5 ust. 2 pkt 1 updop).

Stosownie do art. 5 ust. 3 updop, jeżeli działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie ust. 1, uznaje się za przychody z działalności gospodarczej. Przy czym, w myśl art. 4a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez spółkę niebędącą osobą prawną należy rozumieć spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast, art. 12 ust. 3 updop, stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W świetle ww. przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej należy uznać konkretne, wymierne, definitywne, co najmniej wymagalne przysporzenie majątkowe związanie z prowadzoną działalnością, w związku z którym po stronie podatnika pojawia się pewna wartość majątkowa. W przypadku wystąpienia przez wspólnika ze spółki komandytowej po stronie wspólników pozostających w spółce nie dojdzie do powstania ww. przysporzenia, w tym również, w formie świadczenia w naturze bądź nieodpłatnego świadczenia. Z chwilą wystąpienia wspólnika podmiotem uzyskującym korzyść z tytułu pozostawionego w spółce wkładu ustępującego wspólnika jest wyłącznie sama spółka, która stosownie do treści art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Mienie wniesione przez wspólników do spółki osobowej, jako wkład oraz nabyte przez spółkę w toku jej działalności, stanowi majątek spółki, a nie jej wspólników, ponadto także ewentualne rozliczenie występującego wspólnika dokonywane jest ze spółką, nie zaś z jej wspólnikami. Przy tym, ponieważ w czasie trwania spółki komandytowej wspólnicy nie mają praw do majątku spółki, dokonanie rozliczenia, o którym mowa, albo jego brak nie ma wpływu na prawa majątkowe pozostających w spółce wspólników w dacie, w której rozliczenie to winno być dokonane.

Jednocześnie, art. 12 ust. 1 pkt 2 updop wskazuje, że przychodem jest wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Tym niemiej, nie można uznać, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze Spółki A, pozostający w spółce wspólnik, będący osobą prawną (Wnioskodawca), uzyska przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia.

W związku z powyższym, w momencie wypłaty na rzecz wspólnika występującego ze spółki komandytowej wartości udziału kapitałowego, w wysokości obniżonej (49%) w stosunku do wartości wynikającej z bilansu określającego wartość zbywczą majątku spółki komandytowej występującego ze spółki komandytowej, Wnioskodawca, jako wspólnik pozostający w Spółce A, nie uzyska przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Natomiast, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym przychód po jego stronie powstanie w myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, w momencie ewentualnego przyszłego wyjścia ze Spółki A lub rozwiązania samej Spółki A.

W przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki A lub jej likwidacji znajdą bowiem zastosowania przepisy art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b updop, a nie jak wskazuje Wnioskodawca art. 12 ust. 1 pkt 2 updop.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej:

  • niepowstania przychodu w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki - jest prawidłowe,
  • możliwości powstania przychodu w momencie ewentualnego wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki lub rozwiązania spółki - jest prawidłowe,
  • podstawy prawnej powstania przychodu - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

w części prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej