Temat interpretacji
Połączenie spółek oraz umorzenie udziałów własnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2016 r. (data wpływu 29 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych połączenia Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1 oraz umorzenia udziałów własnych nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1 jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych połączenia Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1 oraz umorzenia udziałów własnych nabytych przez Wnioskodawcę w wyniku połączenia Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT). Wnioskodawca, jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa), Na moment składania niniejszego wniosku, do Grupy należą też m.in. Spółka kapitałowa 1 oraz Spółka kapitałowa 2.
Spółki prowadzą działalność w sektorze zarządzania nieruchomościami. Wszystkie powyższe Spółki są polskimi spółkami kapitałowymi, posiadającymi siedzibę i zarząd w Polsce, zarejestrowanymi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce. Wobec tego Wnioskodawca, jak i Spółka kapitałowa 1 oraz Spółka kapitałowa 2 są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT.
W przyszłości struktura Grupy w Polsce kształtować się będzie następująco: Spółka kapitałowa 1, jako spółka dominująca, będzie udziałowcem Wnioskodawcy. Natomiast Spółka będzie udziałowcem Spółki kapitałowej 2.
W związku ze zmieniającym się środowiskiem biznesowym i koniecznością dopasowania do potrzeb rynkowych, Grupa planuje dalsze przeprowadzenie restrukturyzacji swojej działalności w Polsce.
W związku z powyższym, planowane jest połączenie Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1 w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. Poz. 1030 z późn. zm.), (k.s.h.) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki kapitałowej 1 na rzecz Wnioskodawcy. Ze względu na fakt, iż Wnioskodawca będzie spółką- córką Spółki kapitałowej 1, będzie to tzw. połączenie odwrotne.
W wyniku połączenia przeprowadzonego w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. Spółka kapitałowa 1 przestanie istnieć, zaś Wnioskodawca stanie się jej prawnym sukcesorem na podstawie określonej w art. 494 § 1 k.s.h. zasady sukcesji, tj. wstąpi z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki Spółki kapitałowej 1.
Połączenie pozwoli na bardziej efektywne prowadzenie działalności gospodarczej w ramach jednego podmiotu. Wzrost efektywności będzie wynikał w szczególności z oczekiwanej redukcji kosztów administracyjnych i operacyjnych związanych z funkcjonowaniem odrębnych organizmów prawnych, braku konieczności sporządzania odrębnych planów finansowych i sprawozdań finansowych, możliwości składania jednego pakietu deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych, eliminacji ewentualnych rozliczeń pomiędzy łączącymi się podmiotami. Wskazane uproszczenia powinny przyczynić się do dalszych redukcji kosztów oraz poprawy efektywności operacyjnej Grupy.
Zgodnie z założeniami przyjętymi dla połączenia, nie jest planowane dokonywanie jakichkolwiek dodatkowych wypłat gotówkowych na rzecz udziałowca Spółki kapitałowej 1.
Reasumując, w wyniku planowanego połączenia, Wnioskodawca przejmie Spółkę kapitałową 1 i w konsekwencji nabędzie własne udziały należące przed przejęciem do Spółki kapitałowej 1 jako spółki dominującej. Stosownie do art. 200 § 2 k.s.h, przedmiotowe udziały wymagają zbycia albo umorzenia. Wnioskodawca planuje dobrowolne umorzenie tych udziałów bez wynagrodzenia, a zatem bez dokonywania jakichkolwiek świadczeń na rzecz Spółki kapitałowej 1 lub osób trzecich w stosunku do spółki.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy w świetle art. 10 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT realizacja opisanego w stanie faktycznym połączenia Wnioskodawcy ze Spółką kapitałową 1 będzie neutralna dla Wnioskodawcy, tj. po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z udziałów w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 Ustawy o CIT?
Zdaniem Wnioskodawcy,:
Ad. 1
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w świetle art. 10 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT realizacja opisanego w stanie faktycznym połączenia ze Spółką kapitałową 1 w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. będzie neutralna dla Wnioskodawcy, tj. po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z udziałów w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 Ustawy o CIT.
Ad. 2
Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziałów własnych nabytych w drodze połączenia ze Spółką kapitałową 1 w wyniku działania opisanego w stanie faktycznym, nie zrodzi dla Wnioskodawcy obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. Wśród przepisów Ustawy o CIT nie można bowiem wskazać podstawy prawnej, która wiązałaby powstanie obowiązku podatkowego ze zdarzeniem opisanym w staniem faktycznym.
Uzasadnienie stanowiska Podatnika Ad. 1
Konsekwencje podatkowe łączenia się spółek kapitałowych dla spółki przejmującej są uregulowane w art. 10 Ustawy o CIT (określającym, kiedy powstaje dochód z tytułu udziału w zyskach z osób prawnych). Zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji).
Jednocześnie, w myśl art. 10 ust. 2 Ustawy o CIT, przy połączeniu lub podziale spółek:
- dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 przytoczonej ustawy, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej,
- dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. lk lub art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.
Z powyższych przepisów wynika, że jeżeli spółka przejmująca wcale nie posiada udziału w spółce przejmowanej lub posiada udział w spółce przejmowanej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT. Co istotne powyższy przepis nie odnosi się do ewentualnego stosunku dominacji i zależności, jaki może towarzyszyć procesowi łączenia, ani do konkretnego sposobu (metody) połączenia. Wskazuje on jedynie na funkcje, jakie będą pełnić spółki w procesie łączenia.
Ze względu na powyższe należy uznać, że znajduje on również zastosowanie do opisanego w niniejszym wniosku zdarzenia przyszłego, tj. połączenia odwrotnego.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca nie posiada udziałów w Spółce kapitałowej 1. Tym samym, nie powinno budzić wątpliwości, iż zastosowania nie znajdzie przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT, gdyż podstawowym kryterium jego zastosowania jest spełnienie przesłanki posiadania przez spółkę przejmującą udziału w kapitałę zakładowym spółki przejmowanej.
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych, przykładowo:
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2015 r. nr IPPB3/423-1121/14-2/AG: natomiast w sytuacji gdy spółka przejmująca/nowe zawiązana nie posiada wcale udziału w spółce przejmowanej/dzielonej lub posiada udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 listopada 2014 r. nr IBPBI/2/423-1002/14/CzP, w której organ zgodził się z wnioskodawcą, że: Otóż jak już wskazano powyżej, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanów, nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu. Językowa wykładnia tego przepisu wskazuje, że podstawowym kryterium jego zastosowania jest spełnienie przesłanki posiadania przez spółkę przejmującą udziału w kapitale zakładowym spółki przejmowanej Tymczasem, w niniejszej sprawie spółka przejmująca (tekst jedn.: Wnioskodawca) nie posiada żadnych udziałów w spółce przejmowanej ,
- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 listopada 2014 r. nr ILPB3/423-395/14-2/JG: w konsekwencji, w sytuacji przedstawionej w zdarzeniu przyszłym (...), gdy spółka przejmująca (Wnioskodawca) nie posiada akcji w spółce przejmowanej (B), zastosowanie znajdzie ort. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Twierdzenie to znajduje także potwierdzenie w poglądach wyrażanych w doktrynie. Przykładowo wskazuje się, że: tylko wtedy, gdy powiązanie kapitałowe między spółkami przejmowanymi a przejmującą jest niewielkie, ma miejsce opodatkowanie ryczałtowe (Małecki P., Mazurkiewicz M, CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, Lex 2015).
Dodatkowo, jak stanowi art. 10 ust. 5 Ustawy o CIT, przepis art. 10 ust. 2 tejże ustawy ma wyłączne zastosowanie min. do spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1, przejmujących majątek innych spółek mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że zarówno Wnioskodawca jak i Spółka kapitałowa 1 mają siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 Ustawy o CIT.
W konsekwencji, mając na uwadze fakt, że:
- zarówno Wnioskodawca jak i Spółka kapitałowa 1 mają siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz
- na moment połączenia Wnioskodawca nie będzie posiadał udziałów w Spółce kapitałowej 1, to po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód do opodatkowania na podstawie art. 10 ust. 2 Ustawy o CIT.
W tym miejscu Wnioskodawca zauważa, że zgodnie z art. 10 ust. 4 Ustawy o CIT, przepisów art. 10 ust. 2 pkt 1 tejże ustawy nie stosuje się w przypadkach, gdy połączenie spółek nie jest przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, lecz głównym bądź jednym z głównych celów takiej operacji jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Jak Spółka wskazała w opisie zdarzenia przyszłego, połączenie zostanie przeprowadzone z przyczyn ekonomicznych w celu uzyskania wzrostu efektywności prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę i Spółkę kapitałową 1. Wzrost ten będzie wynikał w szczególności z oczekiwanej redukcji kosztów administracyjnych i operacyjnych związanych z funkcjonowaniem trzech odrębnych organizmów prawnych, braku konieczności sporządzania odrębnych planów finansowych i sprawozdań finansowych, możliwości składania jednego pakietu deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych, eliminacji ewentualnych rozliczeń pomiędzy łączącymi się podmiotami. Wskazane uproszczenia powinny przyczynić się do dalszych redukcji kosztów oraz poprawy efektywności operacyjnej Grupy.
W ocenie Wnioskodawcy, okoliczności te w pełni uzasadniają pogląd, iż połączenie nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. W konsekwencji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przepis art. 10 ust. 4 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego zapytania.
Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku opisanego w zdarzeniu przyszłym połączenia zostaną spełnione warunki do zastosowania przepisu art. 10 ust. 2 pkt 1 Ustawy o CIT i równocześnie nie znajdzie zastosowania art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy. W rezultacie, planowana operacja połączenia przez przejęcie będzie neutralna z perspektywy Wnioskodawcy, tj. po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 przytoczonej ustawy.
Neutralność podatkowa w podatku dochodowym od osób prawnych połączenia spółek (w tym połączenia odwrotnego) została również potwierdzona w następujących interpretacjach indywidualnych wydanych:
- w dniu 12 listopada 2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB3/4510-448/15/MKo;
- w dniu 23 marca 2015 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBI/27423-1547/14/BG;
- w dniu 7 października 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB3/423-751/14-2/AG,
- w dniu 3 września 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB4/423- 289/14-2/ŁM;
- w dniu 30 kwietnia 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB3/423-118/14-2/PK1.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 Ustawy o CIT dochodem (przychodem) podatnika z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów.
Przedmiotowy przepis nie znajdzie zastosowania dla wskazanego w niniejszym wniosku stanu faktycznego, odnosi się bowiem do sytuacji, w której jedna osoba prawna uzyskuje dochód z tytułu udziału w zyskach innej osoby prawnej. W analizowanym stanie faktycznym taka sytuacja nie ma miejsca, ponieważ w wyniku opisanego połączenia, Wnioskodawca nabędzie własne udziały na drodze sukcesji praw i obowiązków Spółki kapitałowej 1.
Niezależnie jednak od powyższego, dla Wnioskodawcy umorzenie jego udziałów własnych nie mogłoby stanowić źródła dochodu, a tym bardziej dochodu faktycznie uzyskanego, ponieważ umorzenie udziałów własnych ma nastąpić w tym stanie faktycznym bez wynagrodzenia. Nie można zatem rozpatrywać sytuacji umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, ponieważ w takim przypadku dochodziłoby do wypłacenia przez Wnioskodawcę wynagrodzenia samemu sobie.
W tym stanie rzeczy, należy stwierdzić ponownie, że wśród przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie można wskazać podstawy prawnej, która mogłaby wskazywać na powstanie po stronie Spółki obowiązku podatkowego w związku z umorzeniem jej udziałów własnych nabytych w drodze połączenia odwrotnego, a zatem operacja taka nie będzie źródłem żadnych obowiązków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 lipca 2011 nr. ILPB3/423-192/11-2/EK.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie