Temat interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 20 czerwca 2016 r. (data wpływu 22 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe;
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej po uprzednim podziale Spółki Zależnej przez wydzielenie, w ramach którego dojdzie do zmniejszenia wartości nominalnej udziałów Spółki Zależnej (liczba udziałów Spółki Zależnej pozostanie taka sama) w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów Spółki Zależnej rozliczanych podatkowo w momencie ich zbycia, tj. zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 czerwca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1);
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej po uprzednim podziale Spółki Zależnej przez wydzielenie, w ramach którego dojdzie do zmniejszenia wartości nominalnej udziałów Spółki Zależnej (liczba udziałów Spółki Zależnej pozostanie taka sama) (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wnioskodawca lub Spółka).
W przyszłości może dojść do podziału innej, zależnej od Wnioskodawcy, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Spółka zależna). Podział nastąpi w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH), tj. w drodze podziału przez wydzielenie części majątku Spółki zależnej. W ramach dokonanego podziału żadne udziały posiadane przez Spółkę w Spółce zależnej, a nabyte przez Spółkę w wyniku umowy kupna-sprzedaży, nie zostaną umorzone lub unicestwione. Tym samym Spółka będzie posiadała po podziale taką samą liczbę udziałów Spółki zależnej, jaką posiadała przed podziałem. W ramach podziału może zostać natomiast obniżona wartość nominalna poszczególnych udziałów w Spółce zależnej przysługujących Spółce, nabytych uprzednio przez Spółkę na podstawie umowy kupna-sprzedaży udziałów.
Następnie może dojść do sprzedaży całości, bądź też części udziałów Spółki zależnej posiadanych przez Spółkę.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy wydatkiem na nabycie udziałów w Spółce zależnej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych będzie cena uiszczona przez Wnioskodawcę w zamian za nabycie udziałów oraz pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 oraz pytanie nr 2 w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów spółki zależnej rozliczanych podatkowo w momencie ich zbycia, tj. zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów (alokowania wydatków) wydano postanowienie z 19 sierpnia 2016 r. nr ILPB3/4510-1-292/16-3/AK o bezprzedmiotowości wniosku Spółki w tej części.
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1. Wydatkiem na nabycie udziałów w Spółce zależnej zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych będzie cena uiszczona przez Wnioskodawcę w zamian za nabycie udziałów.
Ad. 2. W przypadku gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów Spółki zależnej po jej podziale Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w wysokości iloczynu: (1) ceny uiszczonej przez Wnioskodawcę w zamian za nabycie udziałów, przypadającej na zbywane udziały (powiększonej o pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych), oraz (2) proporcji, w jakiej pozostaje (a) wartość kapitału zakładowego Spółki zależnej po jej podziale do (b) wartości kapitału zakładowego Spółki zależnej przed jej podziałem ((1) x (a)/(b)).
Uzasadnienie do pytania 1:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż koszty uzyskania przychodów stanowią wszelkie wydatki, pod warunkiem, że są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowanie albo zabezpieczenie oraz nie są wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
W tym miejscu należy zauważyć, że:
art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)
8) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych: wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia albo umorzenia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
Z powyższej regulacji wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów podatnik ma prawo do rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie tych udziałów. Zdaniem Wnioskodawcy, nie powinno budzić wątpliwości, że w przypadku zbycia udziałów nabytych w ramach transakcji kupna-sprzedaży takim wydatkiem stanowiącym koszt uzyskania przychodów powinna być cena uiszczona przez podatnika w zamian za nabycie udziałów przypadająca na zbywane udziały (oraz pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak przykładowo podatek od czynności cywilnoprawnych).
W przedstawionym zdarzeniu udziały Spółki zależnej będące przedmiotem odpłatnego zbycia zostaną nabyte przez Wnioskodawcę w wyniku transakcji kupna-sprzedaży za cenę wyrażoną w umowie kupna-sprzedaży udziałów.
Zatem, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatkiem na nabycie udziałów w Spółce zależnej będzie cena nabycia udziałów w Spółce zależnej, powiększona o pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak przykładowo podatek od czynności cywilnoprawnych.
Uzasadnienie do pytania 2:
Biorąc pod uwagę, że zostanie przeprowadzony podział Spółki zależnej, zdaniem Wnioskodawcy, należy zastanowić się, czy i ewentualnie jak ww. podział wpłynie na sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu późniejszego odpłatnego zbycia udziałów Spółki zależnej.
Zdaniem Wnioskodawcy, w takim przypadku zasady ustalenia kosztu uzyskania przychodów wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (omówione w uzasadnieniu do pytania nr 1) powinny uwzględniać także treść regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...)
8c) wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji), w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:
- ustalonej, na podstawie art. 15 ust. 1k jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
- ustalonej zgodnie z pkt 8 jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej został nabyte albo objęte za wkład pieniężny,
- wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem: pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.
Tym samym treść ww. regulacji wskazuje, że kwota wydatków, które co do zasady mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży posiadanych udziałów, na skutek podziału powinna zostać pomnożona przez proporcję, w jakiej pozostaje:
- wartość nominalna udziałów w spółce dzielonej według stanu po dokonaniu podziału, do
- wartości nominalnej udziałów w spółce dzielonej przed dokonaniem podziału.
Zgodnie z normą wynikającą z powyższego przepisu pozostała część kwoty tych wydatków poniesionych przez udziałowca na nabycie udziałów w spółce dzielonej mogłaby stać się kosztem uzyskania przychodów z ewentualnego odpłatnego zbycia udziałów spółki przejmującej.
Zasada stosowania ww. proporcji alokacji kosztów, wskazanej w przedmiotowej regulacji art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosowana powinna być niezależnie od tego, czy zmniejszeniu w wyniku podziału ulegnie:
- ilość posiadanych przez udziałowca udziałów w spółce dzielonej, a tym samym łączna wartość nominalna tych udziałów,
- wartość nominalna posiadanych przez tego udziałowca udziałów w spółce dzielonej, bez zmniejszania ilości tych udziałów, a tym samym suma ich wartości nominalnej,
- zarówno wartość nominalna posiadanych przez tego udziałowca udziałów w spółce dzielonej, jak i ich ilość,
- wartość nominalna posiadanego udziału (jeżeli wspólnik może mieć tylko jeden udział).
Zatem, odnosząc powyższe do rozważanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że powyższa zasada stosowania proporcji wskazana w art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdzie zastosowanie w przypadku sprzedaży udziałów Spółki zależnej przez Wnioskodawcę po podziale Spółki zależnej.
W takim przypadku, kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce zależnej będą dla Wnioskodawcy:
- wydatki na nabycie ww. udziałów w Spółce zależnej, jednakże
- w proporcji, w jakiej pozostaje u Wnioskodawcy: (i) łączna wartość nominalna udziałów w Spółce zależnej po podziale do (ii) łącznej wartości nominalnej udziałów w Spółce zależnej przed podziałem.
Przy czym w przypadku nabycia udziałów w Spółce zależnej w wyniku transakcji kupna-sprzedaży jak wskazano w uzasadnieniu do pytania nr 1 powyżej wydatki na nabycie ww. udziałów w Spółce zależnej, do których odnoszona będzie proporcja z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą ustalone w wysokości ceny uiszczonej przez Wnioskodawcę w zamian za nabycie udziałów, przypadającej na zbywane udziały (powiększonej o pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych).
Reasumując, w przypadku, gdy dojdzie do odpłatnego zbycia udziałów Spółki zależnej po jej podziale Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu w wysokości iloczynu: (1) ceny uiszczonej przez Wnioskodawcę w zamian za nabycie udziałów, przypadającej na zbywane udziały (powiększonej o pozostałe wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów takie jak np. podatek od czynności cywilnoprawnych), oraz (2) proporcji, w jakiej pozostaje (a) wartość kapitału zakładowego Spółki zależnej po jej podziale do (b) wartości kapitału zakładowego Spółki zależnej przed jej podziałem ((1) x (a)/(b)).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe;
- kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia przez Spółkę udziałów Spółki Zależnej po uprzednim podziale Spółki Zależnej przez wydzielenie, w ramach którego dojdzie do zmniejszenia wartości nominalnej udziałów Spółki Zależnej (liczba udziałów Spółki Zależnej pozostanie taka sama) w części dotyczącej sposobu określenia wydatków na nabycie udziałów Spółki Zależnej rozliczanych podatkowo w momencie ich zbycia, tj. zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu