Czy wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychód podatkowy? - Interpretacja - 2461-IBPB-1-3.4510.48.2017.1.TS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2017, sygn. 2461-IBPB-1-3.4510.48.2017.1.TS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Czy wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychód podatkowy?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.) w zw. z art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 24 stycznia 2017 r. (data wpływu 1 lutego 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychód podatkowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lutego 2017 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychód podatkowy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również jako: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, rezydentem Rzeczypospolitej Polskiej dla celów podatkowych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest właścicielem niezabudowanej nieruchomości. W odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości wydana została prawomocna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, a następnie prawomocna decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego. Wnioskodawca posiada również projekt wykonawczy w zakresie budowy na przedmiotowej nieruchomości osiedla mieszkaniowego. Wspólnik Wnioskodawcy celem realizacji inwestycji mieszkaniowej na przedmiotowej nieruchomości planuje w przyszłości dokonać przekształceń podmiotowych Wnioskodawcy, tj. dokonać podziału Wnioskodawcy jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez przeniesienie części majątku Wnioskodawcy na inną istniejącą spółkę (zwaną dalej spółką przejmującą), zgodnie z art. 529 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie). Całość udziałów w kapitale zakładowym spółki przejmującej obejmie dotychczasowy wspólnik Wnioskodawcy.

W ramach planowanego podziału, na spółkę przejmującą zostanie przeniesiona własność całości niezabudowanej nieruchomości wraz ze wszelkimi nakładami w postaci projektu budowlanego. Ponadto, na spółkę przejmującą zostaną przeniesione zarówno decyzja o pozwoleniu na budowę, jak i decyzja o warunkach zabudowy. Oznacza to że w planie podziału spółce przejmującej przypadnie nieruchomość wraz z nakładami oraz wszelkimi zobowiązaniami związanymi z przedmiotową nieruchomością, zaś pozostały majątek i zobowiązania przypadną Wnioskodawcy. W wyniku podziału, kapitał zakładowy spółki przejmującej ulegnie podwyższeniu o wartość nieruchomości, a samo podwyższenie kapitału nastąpi z chwilą jego rejestracji przez Sąd Rejestrowy.

Wnioskodawca zamierza dokonać czynności podziału w ten sposób, że wartość udziałów w spółce przejmującej w wyniku przeniesienia części majątku Wnioskodawcy w postaci nieruchomości wraz nakładami skutkować będzie podwyższeniem kapitału zakładowego o kwotę netto wartości przenoszonego majątku. Oznacza to, że suma udziałów w podwyższonym w wyniku podziału kapitale zakładowym spółki przejmującej będzie odpowiadała wartości rynkowej przenoszonej nieruchomości pomniejszonej o kwotę podatku VAT.

Transakcja zostanie udokumentowana przez Wnioskodawcę fakturą VAT, której wartość netto będzie równa wartości objętych przez wspólnika Wnioskodawcy udziałów w podwyższonym w wyniku podziału kapitale zakładowym spółki przejmującej. Powstały w związku z transakcją VAT należny po stronie Wnioskodawcy zostanie dodatkowo zapłacony Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą w gotówce.

Nieruchomość wraz z nakładami nie będzie w chwili transakcji stanowić przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego, którego obowiązek zapłaty wynikać będzie z transakcji przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału Wnioskodawcy, będzie dla Wnioskodawcy stanowił przychód podatkowy?

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość zapłaconego na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą podatku VAT należnego, którego obowiązek zapłaty wynikać będzie z transakcji przeniesienia własności nieruchomości wraz z nakładami na rzecz spółki przejmującej w wyniku planowanego podziału - nie będzie dla Wnioskodawcy stanowił przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 zdanie u.p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Prowadzi to do Wniosku, że wartość podatku należnego VAT zapłaconego przez Wnioskodawcę i wynikającego z wystawionej na rzecz spółki przejmującej faktury VAT dokumentującej przeniesienie nieruchomości wraz z nakładami, nie może zostać uznana za przychód podatkowy, który ewentualnie podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W szczególności, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, nie sposób uznać otrzymanego przez Wnioskodawcę VAT należnego za przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p., ani za jakikolwiek innych przychód, który mógłby podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy w żaden sposób nie wskazują, że podatek od towarów i usług mógłby w okolicznościach opisanych w zdarzeniu przyszłym stanowić przychód, (podobnie: wyrok NSA z 25 lutego 2016 r. sygn. akt FSK 3141/13 (winno być II FSK 3141/13), wyrok WSA w Krakowie z 24 lutego 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1865/14).

Przyjęcie w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego innego stanowiska w zakresie rozliczeń podatku VAT naruszałoby natomiast zasadę neutralności podatku VAT. Co więcej, takie stanowisko czyniłoby ekonomicznie niecelowym, przeprowadzanie jakichkolwiek podziałów spółek w sytuacji, gdyby wydzielany składnik majątku nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa (wówczas zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, transakcja ta podlegałaby wyłączeniu z zakresu opodatkowania VAT). Należy bowiem pamiętać, że Wnioskodawca na podstawie wystawionej faktury VAT, dokumentującej transakcję, zobowiązany będzie zapłacić kwotę otrzymanego podatku VAT na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Tym samym, dla Wnioskodawcy podatek VAT będzie podatkiem należnym, natomiast dla spółki przejmującym podatkiem naliczonym (co do zasady).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: updop), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

  1. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe;
  2. wartość otrzymanych rzeczy lub praw, a także wartość innych świadczeń w naturze, w tym wartość rzeczy i praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez samorządowe zakłady budżetowe w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie; ().

Na podstawie art. 12 ust. 1 updop, można zatem stwierdzić, że co do zasady, przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.

Natomiast, art. 12 ust. 4 updop enumeratywnie określa, co nie jest przychodem w rozumieniu tej ustawy. I tak, zgodnie z przywołanym przez Wnioskodawcę art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Należy jednak mieć na uwadze okoliczność, że środki pieniężne przekazane przez spółkę przejmującą na rzecz Wnioskodawcy nie mają charakteru podatku.

Jak stanowi bowiem art. 6 Ordynacji podatkowej, podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

Otrzymane przez Spółkę środki pieniężne w wysokości równowartości należnego podatku od towarów i usług wynikającego z faktury VAT potwierdzającej przeniesienie części majątku Wnioskodawcy nie są podatkiem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, lecz wynikają z umowy cywilnoprawnej zawartej między Wnioskodawcą a spółką przejmującą.

Tym samym, zapłacone na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę przejmującą środki pieniężne w kwocie odpowiadającej podatkowi od towarów i usług, będą dla Wnioskodawcy stanowiły przychód podatkowy.

Stanowisko Wnioskodawcy należało zatem uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych we wniosku wyroków sądowych należy zauważyć, że zapadły one w sprawach na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, wskazać należy, że jakkolwiek orzeczenia kształtują pewną linię wykładni obowiązującego prawa, jednak dotyczą wyłącznie konkretnych spraw. Orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i w świetle art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

nieprawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej