Temat interpretacji
czy wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej, będzie neutralne podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, gdyż wnoszony wkład niepieniężny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 16 listopada 2016 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 listopada 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej, będzie neutralne podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, gdyż wnoszony wkład niepieniężny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 listopada 2016 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej, będzie neutralne podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, gdyż wnoszony wkład niepieniężny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podmiotem należącym do międzynarodowej grupy kapitałowej X (dalej: Grupa X) działającej w branży producentów i dystrybutorów urządzeń gospodarstwa domowego.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.
Wnioskodawca w związku ze strategią restrukturyzacji i integracji Grupy X planuje przeniesienie swoich funkcji sprzedaży i marketingu wraz ze związanymi z nimi składnikami majątku Spółki (Oddział NSO) do odrębnego podmiotu prawnego z Grupy X, tj. do spółki W sp. z o.o. (Spółka Przejmująca) poprzez wniesienie na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej wkładu niepieniężnego w postaci Oddziału NSO jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki (Aport).
Spółka oraz Spółka Przejmująca są spółkami powiązanymi, bowiem Spółka posiada większościowy udział w Spółce Przejmującej.
Ponieważ wątpliwości Wnioskodawcy (a w konsekwencji zadane we wniosku pytania) dotyczą kwestii podatkowej kwalifikacji Aportu (w szczególności potwierdzenia, że Aport nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), polegającego na przeniesieniu składników majątku Spółki stanowiących Oddział NSO na Spółkę Przejmującą poniżej Wnioskodawca opisuje:
- Zakres obecnego wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego oraz funkcjonalnego Oddziału NSO będącego przedmiotem Aportu;
- Opis składników Oddziału NSO objętego Aportem.
Zasady obecnego wyodrębnienia organizacyjnego, finansowego oraz funkcjonalnego Oddziału NSO Spółki:
Podstawowa aktywność Spółki obejmuje produkcję i sprzedaż sprzętu AGD, w tym działania marketingowe służące prowadzeniu sprzedaży, a także obsługę posprzedażową (gwarancyjną i inną).
Działalność wykonywana przez Spółkę podzielona jest na funkcjonujące w jej obrębie zespoły realizujące funkcje produkcyjne, sprzedażowe i marketingowe. Obejmuje to m.in. następujące zespoły:
- Manufacturing Team;
- HR Team;
- Integrated Supply Chain Team;
- Engineering Team;
- Procurement Team;
- GPO Team;
- Finance Team;
- GIS Team;
- oraz zespoły funkcjonujące w ramach Oddziału NSO.
Model operacyjny i biznesowy stosowany w Grupie X opiera się na wyraźnym oddzieleniu funkcji produkcji od funkcji sprzedaży i marketingu. W Spółce model ten jest realizowany poprzez istniejący od kilku lat Oddział NSO, tj. wydzielenie działalności w zakresie sprzedaży i marketingu (dalej: NSO) ze struktury organizacyjnej i finansowej Spółki jako odrębnej jednostki organizacyjnej, która jest przeznaczona do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w tym obszarze.
W 2014 r. Spółka Y nabyła większościowy pakiet akcji w I S.p. A. Group. Grupa X obecnie realizuje integrację byłej I S.p. A. Group ze spółkami z Grupy X w celu zagwarantowania Grupie zrównoważonego biznesu.
Strategia integracji i restrukturyzacji Grupy X zakłada:
- stworzenie zintegrowanej i ukierunkowanej matrycy produkcji przemysłowej pozwalającej na optymalne wykorzystanie możliwości produkcyjnych fabryk w Europie, w tym w Polsce,
- następnie, wyraźne oddzielenie funkcji NSO w ramach istniejących podmiotów prawnych w celu przygotowania ostatecznego rozdzielenia funkcji produkcyjnej i NSO oraz
- przeniesienie funkcji NSO do odrębnych podmiotów prawych na poszczególnych rynkach.
W związku z powyższym, w celu implementacji w Polsce opisanej strategii integracji i restrukturyzacji Grupy X, Zarząd Spółki podjął decyzję o przeniesieniu funkcji sprzedaży i marketingu na Spółkę Przejmującą. W tym celu, Spółka wniesie wkład niepieniężny w postaci Oddziału NSO na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (Aport).
Wyodrębnienie organizacyjne Oddziału NSO Spółki:
Działalność Spółki w zakresie sprzedaży i marketingu (NSO) jest prowadzona w oddziale Spółki pod nazwą W spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w W. (Oddział NSO).
Oddział NSO został wydzielony i utworzony przede wszystkim z uwagi na zakres i rodzaj prowadzonej działalności. W efekcie, działalność Spółki w zakresie sprzedaży i marketingu jest prowadzona od 31 grudnia 2009 r. wyłącznie przez Oddział NSO, podczas gdy pozostała działalność Spółki (związana głównie z produkcją urządzeń gospodarstwa domowego oraz pozostałymi aktywnościami, innymi niż lokalna sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego) jest prowadzona przez inne jednostki Spółki (fabrykę w Z).
Oddział NSO został formalnie wydzielony w strukturze Spółki na podstawie uchwały w przedmiocie utworzenia oddziału Spółki (przed 31 grudnia 2009 r. działalność ta była wykonywana w ramach innego podmiotu prawnego). Uchwała formalnie potwierdziła status Oddziału NSO jako odrębnej wewnętrznej jednostki organizacyjnej, zorganizowanej w ramach struktury Spółki jako organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie niezależna wewnętrzna jednostka posiadająca uprawnienia i środki umożliwiające jej samodzielne wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem działalności w zakresie sprzedaży i marketingu.
Struktura organizacyjna Oddziału NSO składa się z następujących zespołów:
- Management Cluster Team
- Sales Team
- Field Sales Team
- Integrated Business Unit Team
- Marketing Team
- Finance Team
- Order To Delivery (OTD) Team
- Order To Delivery (OTD) S.C. Team
- Consumer Service Team
- HR Team.
Zgodnie z wewnętrzną dokumentacją, do każdego zespołu Oddziału NSO są przypisane określone stanowiska lub funkcje zgodne z wytycznymi Grupy X.
Oddział NSO został ujawniony we właściwym dla Spółki Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Oddziałowi NSO nadany został numer REGON oraz numer NIP, by mógł on w szczególności pełnić samodzielnie funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych i płatnika składek na ubezpieczenie społeczne. Oddział NSO jest odrębnym od Spółki pracodawcą w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy. Oddział NSO jest formalnym pracodawcą w odniesieniu do pracowników realizujących funkcje sprzedaży i marketingu w ramach oddziału. W ramach Oddziału NSO pracuje obecnie ok. 80 pracowników.
Uprawnienia i obowiązki pracowników zatrudnionych przez Oddział NSO są uregulowane w odrębnych, przygotowanych wyłącznie dla Oddziału NSO regulaminach. Oddział NSO posiada swoje własne regulaminy w następującym zakresie:
- Regulamin Pracy;
- Regulamin Wynagradzania;
- Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych;
- Zasady Premiowania.
Oddział NSO wobec swoich pracowników stosuje odrębną politykę benefitów pracowniczych w stosunku do polityki benefitów pracowniczych wobec pracowników realizujących funkcje produkcyjne Spółki.
Do Oddziału NSO zostało alokowanych łącznie około 171 osób:
- pracownicy zatrudnieni przez Spółkę lub do niej delegowani (około 86 osób),
- osoby zatrudnione przez spółkę I, które z uwagi na integrację operacyjną zespołów Oddziału NSO oraz analogicznego zespołu Spółki, są czasowo oddelegowane w częściowym wymiarze czasu pracy, do pracy w Oddziale NSO Spółki i upoważnione na podstawie pełnomocnictw do wykonywania czynności na rzecz Spółki (na tym etapie zespoły ludzkie NSO Spółki oraz spółki I funkcjonują łącznie, pracując dla każdej ze spółek) - około 50 osób,
- osoby świadczące na rzecz Spółki (oraz na rzecz spółki I) usługi jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą indywidualnie, w postaci spółek osobowych albo pracownicy lub współpracownicy innych przedsiębiorców (około 35 osób).
Oddział NSO działa zgodnie z polityką wewnętrzną dotyczącą prowadzenia działalności operacyjnej w zakresie sprzedaży i marketingu (Commercial Policy).
Działalność Oddziału NSO jest zarządzana przez Country Manager (NSO Managing Director Poland and Baltics, dalej: NSO MD). NSO MD jest osobą, której podlegają i raportują wszyscy pracownicy każdego zespołu NSO i która jest odpowiedzialna w Spółce za właściwe wykonywanie funkcji przypisanych do Oddziału NSO oraz za bieżące zarządzanie i kontrolę NSO w imieniu całego Zarządu. Wszyscy menedżerowie wcześniej wymienionych zespołów podlegają i raportują do NSO MD. NSO MD oraz menedżerowie poszczególnych zespołów tworzą tzw. Management Business Team, czyli strukturę zarządzającą Oddziałem NSO.
Uprawnienia NSO MD obejmują w szczególności:
- Negocjowanie i zawieranie umów dotyczących zakupu lub zamiany produktów, półproduktów, części,
- Negocjowanie, zawieranie, przedłużanie i wypowiadanie umów dotyczących sprzedaży, dystrybucji, marketingu, promocji produktów, półproduktów, części,
- Negocjowanie, zawieranie, przedłużanie i wypowiadanie umów dotyczących obsługi posprzedażowej i pomocy technicznej,
- Zarządzanie personelem NSO,
- Zarządzanie procesem ściągania wierzytelności NSO.
Formalnym właścicielem wszystkich środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest Spółka, nie zaś poszczególne jednostki wewnętrzne Spółki. W odniesieniu zaś do Oddziału NSO, do Oddziału NSO został wydzielony odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych, organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Oddział NSO.
Zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych Oddziału NSO (tj. Sprzedaży i Marketingu) obejmuje, w szczególności:
- aktywa trwałe służące realizacji zadań
sprzedażowych i marketingowych NSO, w tym:
- infrastruktura biurowa,
- bazy danych,
- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem,
- samochody (umowy leasingu),
- telefony,
- artykuły biurowe,
- materiały reklamowe,
- kasa fiskalna,
- powierzchnię biurową w W. (używaną na podstawie umowy najmu) umożliwiającą pracownikom realizację zadań sprzedażowych i marketingowych NSO,
- powierzchnię biurową (używaną na podstawie umowy najmu) umożliwiającą przechowywanie zapasów produktów i towarów handlowych,
- wartości niematerialne i prawne
służące realizacji zadań sprzedażowych i marketingowych NSO, w
szczególności:
- kontakty biznesowe,
- specjalistyczną wiedzę na temat marketingu i dystrybucji produktów i usług,
- historię współpracy z klientami (baza kliencka),
- towary handlowe oraz wyroby gotowe, w tym:
- wyroby gotowe wytworzone przez Spółkę w liczbie i typach wynikających z bieżących planów sprzedażowych na rynek lokalny (obsługiwany przez Oddział NSO) prognozowanych w cyklach tygodniowych:
- towary handlowe zakupione od innych spółek z Grupy X przeznaczone do zbycia na rynku lokalnym obsługiwanym przez Oddział NSO;
- środki pieniężne,
- należności związane z działalnością w zakresie zadań sprzedażowych i marketingowych Oddziału NSO,
- zobowiązania wobec osób zatrudnionych w ramach Oddziału NSO,
- zobowiązania związane z dystrybucją towarów i działaniami marketingowymi, w tym zobowiązania w stosunku do kontrahentów,
- wierzytelności związane z działalnością (funkcjami) Oddziału NSO,
- odpowiednie prawa i obowiązki wynikające dla Spółki z odrębnych przepisów prawa i odpowiednich pozwoleń, zawiadomień, rejestracji, itp. dotyczące w szczególności formalnych aspektów realizacji funkcji Oddziału NSO,
- dokumentację księgową związaną z działalnością Oddziału NSO.
Zgodnie z wewnętrzną praktyką Spółki, do Oddziału NSO są przyporządkowane, w całości lub w części, także umowy z podmiotami trzecimi, które są funkcjonalnie związane z zadaniami realizowanymi przez Oddział NSO.
Spółka jest najemcą powierzchni biurowej w W., gdzie jest zlokalizowana siedziba Oddziału NSO. Wynajęta powierzchnia biurowa w W. jest wykorzystywana przez wszystkie osoby alokowane do Oddziału NSO, tj. pracowników Oddziału NSO, osoby oddelegowane, osoby czasowo oddelegowane przez spółkę I, a także, okazjonalnie, przez współpracujące z Oddziałem NSO osoby świadczące usługi na rzecz Spółki.
Koszty związane z funkcjonowaniem powierzchni biurowej przypisanej do Oddziału NSO są księgowane na kontach tego Oddziału.
Wyodrębnienie finansowe Oddziału NSO Spółki:
Spółka prowadzi dla Oddziału oddzielne rejestry oraz księgi, które dla potrzeb finansowych i podatkowych są konsolidowane z rejestrami i księgami zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki zajmującej się działalnością produkcyjną. Oddział NSO jest wyodrębniony pod względem finansowym ze struktury finansowej i księgowej Spółki. Polityka finansowa Oddziału NSO jest zorganizowana zgodnie z wewnętrzną pełną księgowością Spółki, która obejmuje odrębne konta księgowe dedykowane wyłącznie do Oddziału NSO, tj. konta przypisane transakcjom dokonywanym w ramach działalności Oddziału NSO lub oznakowanie oraz sortowanie księgowań dokonanych na wspólnych kontach w sposób umożliwiający uwzględnienie osobno transakcji handlowych dotyczących Oddziału NSO.
Wprowadzone rozwiązania księgowe pozwalają na wyodrębnienie związanych z działalnością Oddziału NSO:
- przychodów generowanych przez Oddział NSO,
- bezpośrednich i pośrednich kosztów ponoszonych przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością Oddziału NSO;
- zapasów i towarów handlowych przypisanych do Oddziału NSO;
- środków trwałych wykorzystywanych przez Oddział NSO w trakcie swojej działalności;
- wartości niematerialnych i prawnych przypisanych do Oddziału NSO;
- należności Oddziału NSO;
- zobowiązań Oddziału NSO.
Dla celów zarządczych istnieje zatem możliwość sporządzania:
- rachunku zysków i strat,
- bilansu,
- budżetów oraz planów finansowych
-odrębnych w odniesieniu do działalności prowadzonej przez Oddział NSO.
Spółka prowadzi odrębne rachunki bankowe dla Oddziału NSO dla potrzeb finansowych rozliczeń Oddziału NSO związanych z jego działalnością, w tym m.in. do obsługi płac, zakupów, inkasa za sprzedawane produkty.
Wyodrębnienie funkcjonalne Oddziału NSO:
Oddział NSO, działający już od kilku lat jako samodzielna jednostka w ramach Spółki, raportuje dane, w tym wyniki sprzedaży i wyniki finansowe, a także liczbę osób zatrudnionych do Zarządu Spółki.
Oddział NSO przygotowuje plany sprzedaży i plany finansowe związane z wynikami handlowymi NSO. Proces przygotowania planów jest nadzorowany przez NSO MD. Plany są zatwierdzane przez Zarząd Spółki.
Oddział NSO w ramach Spółki odpowiada za szeroko rozumianą działalność sprzedażowo-marketingową obejmującą w szczególności następujące funkcje:
- Planowanie, organizacja i prowadzenie sprzedaży, w
tym:
- bezpośrednia współpraca z klientami (Dystrybutorami),
- budowanie i utrzymywanie relacji z klientami (Dystrybutorami),
- negocjowanie cen i warunków sprzedaży z kontrahentami oraz przygotowywanie ofert handlowych,
- zbieranie zamówień,
- koordynowanie opieki posprzedażowej,
- ustalanie i wdrażanie strategii/procedur sprzedażowych.
- Planowanie, organizacja
i prowadzenie działań marketingowych, w tym:
- tworzenie założeń polityki promocyjnej i marketingowej oraz nadzór nad jej realizacją,
- wprowadzanie produktów na rynek,
- pozycjonowanie produktów,
- tworzenie mapy cenowej,
- prowadzenie kampanii promocyjnych i reklamowych,
- kreowanie popytu rynkowego poprzez działania marketingowe, reklamowe, promocyjne, public relations (PR) oraz wydarzenia specjalne,
- współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie realizacji projektów marketingowych.
- Planowanie oraz wsparcie sprzedaży w
obszarze finansowym, w tym:
- opracowywanie cenników i projektowanie budżetu (w tym także planowanie długoterminowe),
- raportowanie,
- tworzenie i egzekwowanie procedur audytowych,
- nadzór nad wykonywaniem budżetu.
- weryfikacja i naliczanie premii.
- Logistyka sprzedaży,
w tym:
- wysyłka produktów,
- realizacja zamówień,
- planowanie i monitorowanie dostępności produktów.
- Polityka personalna Oddziału NSO, w tym:
- planowanie i prowadzenie polityki personalnej w ramach struktury NSO,
- zatrudnianie i rozwiązywanie umów o pracę oraz o współpracy,
- szkolenia,
- pozostałe zagadnienia pracownicze.
- Działania serwisowe i posprzedażowe, w tym:
- rozpatrywanie reklamacji,
- zapewnienie napraw gwarancyjnych,
- szkolenia i współpraca z zewnętrznymi serwisami,
- instrukcje obsługi do produktów,
- sprzedaż części, akcesoriów, produktów dedykowanych.
Pozostałe funkcje biznesowe Spółki (tzn. funkcje inne niż te powyżej wymienione i związane głównie z produkcją urządzeń gospodarstwa domowego oraz pozostałymi aktywnościami, innymi niż lokalna sprzedaż urządzeń gospodarstwa domowego), są realizowane przez pozostałe jednostki Spółki.
Oddział NSO Spółki posiada doświadczony personel i aktywa niezbędne do samodzielnego wykonywania zadań związanych ze sprzedażą i marketingiem (NSO). Oddział NSO ma ustaloną strukturę organizacyjną wraz z określonymi stanowiskami w poszczególnych zespołach odpowiadających za wykonywanie zadań i realizacje funkcji Oddziału NSO. W ramach Oddziału NSO funkcjonują następujące zespoły: Management Cluster Team, Sales Team, Field Sales Team, Integrated Business Unit Team Team, Marketing Team, Finance Team, Order To Delivery Team, Order To Delivery S.C. Team, Consumer Service Team, HR Team.
W tym względzie Oddział NSO Spółki niewątpliwie można uznać za funkcjonalnie niezależny od pozostałej działalności Spółki.
Zakres Aportu:
W momencie Aportu w skład Oddziału NSO wchodzić będą w szczególności następujące składniki niezbędne dla samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Oddział NSO w ramach Spółki Przejmującej:
- aktywa trwałe służące realizacji zadań
sprzedażowych i marketingowych NSO, w tym:
- infrastruktura biurowa,
- bazy danych,
- sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem,
- samochody (umowy leasingu),
- telefony,
- artykuły biurowe,
- materiały reklamowe,
- kasa fiskalna,
- wynajmowana powierzchnia biurowa umożliwiającą pracownikom realizację zadań sprzedażowych i marketingowych NSO,
- powierzchnia biurowa (używana na podstawie umowy najmu) umożliwiająca przechowywanie zapasów produktów i towarów handlowych,
- wartości niematerialne i prawne służące
realizacji zadań sprzedażowych i marketingowych NSO, w
szczególności:
- kontakty biznesowe,
- specjalistyczną wiedzę na temat marketingu i dystrybucji produktów i usług,
- historię współpracy z klientami (baza kliencka),
- towary handlowe oraz wyroby gotowe, w tym:
- wyroby gotowe wytworzone przez Spółkę w liczbie i typach wynikających z bieżących planów sprzedażowych na rynek lokalny (obsługiwany przez Oddział NSO) prognozowanych w cyklach tygodniowych;
- towary handlowe zakupione od innych spółek z Grupy X przeznaczone do zbycia na rynku lokalnym obsługiwanym przez NSO;
- środki pieniężne,
- należności związane z działalnością w zakresie zadań sprzedażowych i marketingowych NSO zgromadzone na odrębnym rachunku bankowym przypisanym do Oddziału NSO,
- zobowiązania wobec osób zatrudnionych w ramach Oddziału NSO,
- zobowiązania związane z dystrybucją towarów i działaniami marketingowymi, w tym zobowiązania w stosunku do kontrahentów,
- wierzytelności związane z działalnością (funkcjami) Oddziału NSO,
- odpowiednie prawa i obowiązki wynikające dla Spółki z odrębnych przepisów prawa i odpowiednich pozwoleń, zawiadomień, rejestracji, itp. dotyczące w szczególności formalnych aspektów realizacji funkcji Oddziału NSO,
- dokumentację księgową związaną z działalnością Oddziału NSO.
Spółka Przejmująca przejmie także prawa i obowiązki wynikające ze stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi w Oddziale NSO w trybie art. 231 kodeksu pracy.
Ponadto, na Spółkę Przejmującą przeniesione zostaną zawarte przez Spółkę umowy funkcjonalnie związane z działalnością Oddziału NSO. Nie jest wykluczone, że ze względów praktycznych niektóre umowy (zwłaszcza dotyczące Oddziału NSO w części, a w części pozostałych segmentów Spółki) zostaną przeniesione na Spółkę Przejmującą poprzez zawarcie nowych dokumentów umów.
Co do zasady, do Oddziału NSO są przypisane funkcjonalnie następujące rodzaje umów:
umowy związane ze sprzedażą produktów i towarów handlowych (w tym umowy dystrybucyjne, porozumienia promocyjne, porozumienia lokalne itp.) - alokowane do Oddziału w całości,
umowy związane z serwisem (w tym zapewnieniem napraw gwarancyjnych i sprzedażą części zamiennych) - alokowane do Oddziału NSO w całości,
umowy związane z marketingiem - alokowane do Oddziału NSO w całości,
umowy związane z logistyką i transportem - alokowane do Oddziału NSO w całości lub w części,
pozostałe umowy (HR, administracja, ubezpieczenia, usługi telekomunikacyjne, pozostałe) - alokowane do Oddziału NSO w części.
Spółka wskazuje również, że prawa i obowiązki z umowy najmu powierzchni biurowej w W. dotyczącej powierzchni biurowej faktycznie wykorzystywanej i alokowanej do Oddziału NSO zostanie w ramach Aportu przeniesiona na Spółkę Przejmującą.
Równocześnie z wniesieniem Aportu przez Spółkę, również spółka I wniesie do Spółki Przejmującej aportem swój zorganizowany zespół składników majątkowych i niemajątkowych oraz zobowiązań, zlokalizowany głównie w W. oraz Ł., który pełni analogiczne funkcje w zakresie NSO w ramach spółki I.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że planowany przez Wnioskodawcę Aport, tj. wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: ustawa CIT), gdyż wnoszony wkład niepieniężny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
W opinii Wnioskodawcy, planowany przez Wnioskodawcę Aport, tj. wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, gdyż wnoszony wkład niepieniężny stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT.
W opinii Wnioskodawcy, opisany w zdarzeniu przyszłym Aport będzie neutralny na gruncie podatku dochodowego dla Spółki, a w szczególności nie powstanie przychód do opodatkowania zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT, przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce albo wartość wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika, że przychód po stronie podmiotu wnoszącego wkład niepieniężny powstaje wówczas, gdy przedmiotem aportu nie jest przedsiębiorstwo lub ZCP. Zatem, w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, po stronie wnoszącego wkład nie powstaje przychód do opodatkowania. Oznacza to, że wartość nominalna udziałów w spółce, objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci ZCP nie generuje przychodu podatkowego na dzień objęcia tych udziałów.
Definicja ZCP oraz przedsiębiorstwa na gruncie ustawy CIT:
Na potrzeby ustawy CIT pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 4 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, ZCP stanowi organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Na podstawie powyższej definicji legalnej stwierdzić przede wszystkim należy, że za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część uznać można jedynie zespół składników niematerialnych i materialnych, powiązanych funkcjonalnie w taki sposób, by można w oparciu o nie prowadzić działalność gospodarczą.
Wskazana powyżej definicja tożsama jest z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa określoną na gruncie art. 2 pkt 27e ustawy VAT, analogiczną definicję przedmiotowego pojęcia zawiera również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wskazuje się w wydawanych interpretacjach przepisów prawa podatkowego (przykładowo: w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygnaturach: IPTPP1/443-97/11-2/MW oraz IPTPP2/443-774/11-4/JN) z definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa wynika, że podstawowym wymogiem jest to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie.
Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Kwalifikacja opisanego w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) Oddziału NSO Spółki jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT:
W ocenie Wnioskodawcy, uwzględniając elementy niezbędne do uznania zespołu określonych składników materialnych i niematerialnych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, opisany w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) Oddział NSO będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oddział NSO jest bowiem dostatecznie wyodrębniony zarówno organizacyjnie, jak również funkcjonalnie oraz finansowo w dotychczasowym przedsiębiorstwie Spółki.
Poniżej Wnioskodawca odnosi się do poszczególnych wymogów, które muszą być spełnione dla uznania Aportu (Oddziału NSO) za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz wskazuje argumenty na poparcie ww. stanowiska.
Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań:
Oddział NSO niewątpliwie stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań (np. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne, należności, zobowiązania, prawa i obowiązki wynikające z umów). Należy jednak wskazać, że aby określone składniki mogły być uznane za ZCP powinny one stanowić zorganizowany zespół składników, nie zaś jakąkolwiek grupę składników struktury Spółki. Warunek ten w przypadku Oddział NSO jest spełniony z uwagi na kompletność jego elementów pozwalającą na prowadzenie działalności. Oddział NSO obejmuje bowiem wszystkie kluczowe dla prowadzenia działalności gospodarczej składniki, w oparciu o które możliwe jest samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej przez ten Oddział.
Zespół składników jest wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie:
Organizacyjne wydzielenie może mieć charakter faktyczny lub być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 lutego 2011 r,. nr IPPB5/423-811/10-4/MB, wskazano (na gruncie analogicznej definicji zawartej w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych): O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
W świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Oddział NSO stanowi odrębną jednostkę organizacyjną funkcjonującą w strukturze Spółki w formie oddziału. Oddział NSO został formalnie wyodrębniony na podstawie odpowiedniej uchwały. Oddział NSO został ujawniony we właściwym dla Spółki Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Oddział NSO posiada własną wewnętrzną strukturę organizacyjną wraz z zespołami i przypisanymi do nich poszczególnymi stanowiskami, którą kieruje, zarządza i kontroluje NSO MD.
Ponadto, wskazać należy, że Oddział NSO jest samodzielnym, odrębnym od Spółki pracodawcą w rozumieniu art. 3 kodeksu pracy. Oddział NSO posiada także własne (odrębne od Spółki) regulaminy regulujące prawa i obowiązki jego pracowników (regulamin pracy, regulamin wynagradzania, regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasady premiowania).
Istotne jest również to, że Oddział NSO posiada własny numer NIP, aby mógł on w szczególności pełnić samodzielnie funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych i płatnika składek na ubezpieczenie społeczne.
Należy zatem wskazać, że opisane w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) niniejszego wniosku faktyczne wyodrębnienie Oddziału NSO wynikające z polityki oraz wytycznych Grupy X, znajduje również formalne oparcie prawne w przyjętych przez Spółkę dokumentach korporacyjnych oraz rejestracjach Oddziału NSO w odpowiednich rejestrach publicznych.
Wyodrębnienie finansowe:
Jak wskazano w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn. IPPP2/443-842/11-2/KOM, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W tym zakresie należy wskazać, że Oddział NSO, został formalnie rozdzielony w zakresie finansów i rachunkowości finansowej i rachunkowości od struktury Spółki, zgodnie z wewnętrzną procedurą księgowości.
Rozdzielenie finansowe i rachunkowe obejmuje zarówno oddzielne konta przypisane do transakcji gospodarczych zawieranych przez Oddział NSO, jak i oznakowanie oraz sortowanie księgowań dokonanych na wspólnych rachunkach w sposób umożliwiający uzgodnienie osobno transakcji handlowych zawieranych przez Oddział NSO.
W wyniku separacji finansowo-księgowej Oddziału NSO, w systemie finansowo-księgowym Spółki można określić następujące wartości:
- przychody generowane przez Oddział NSO,
- bezpośrednie i pośrednie koszty ponoszone przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością Oddziału NSO (bez kosztów ogólnego zarządu);
- zapasy i środki trwałe wykorzystywane przez Oddział NSO w trakcie swojej działalności;
- należności Oddziału NSO;
- zobowiązania Oddziału NSO wobec osób trzecich.
Ponadto, dla celów zarządczych jest możliwość sporządzania w szczególności rachunku zysków i strat, bilansu, budżetów oraz planów finansowych - odrębnych w odniesieniu do działalności prowadzonej przez Oddział NSO.
O wyodrębnieniu finansowym świadczy również fakt, że Oddział NSO posiada własne rachunki bankowe przypisane do jego działalności dla potrzeb finansowych rozliczeń Oddziału NSO, w tym m.in. do obsługi płac, zakupów, inkasa za sprzedawane produkty.
Wskazać również należy, że Oddział NSO, działający jako samodzielna jednostka w ramach Spółki, raportuje dane, w tym wyniki sprzedaży i wyniki finansowe, a także liczbę osób zatrudnionych do Zarządu Spółki. Ponadto, Oddział NSO przygotowuje plany sprzedaży i plany finansowe związane z wynikami handlowymi NSO. Proces przygotowania planów jest nadzorowany przez NSO MD. Plany są zatwierdzane przez Zarząd Spółki.
Wyodrębnienie funkcjonalne:
Zgodnie z interpretacjami wydawanymi przez organy podatkowe, wyodrębnienie funkcjonalne sprowadza się do ustalenia, czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. (...) Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa, (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 15 lutego 2011 r. nr IPPP1-443-1307/10-2/EK.)
Ocena w tym zakresie powinna być dokonywana najpóźniej na dzień sprzedaży czy też innej formy zbycia składników (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25 października 2010 r. sygn. IPPP2/443-936/11-2/JO).
Co więcej, jak wskazuje się w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe, Zakres sprzedawanej masy majątkowej (wyłączenie ze sprzedaży części zobowiązań oraz nieruchomości) nie wskazuje zatem na umożliwienie nabywcy podjęcia działalności gospodarczej tylko w oparciu o nabyte składniki. Zespół składników majątkowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy pozbawiony części zobowiązań oraz budynków, w których wykonywana jest działalność produkcyjno- handlowa nie posiada zdolności funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo i nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o VAT (tak: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 20 kwietnia 2011 r. nr IPPP1-443-142/11-4/JL).
Powyższe oznacza, że Spółka Przejmująca powinna być w stanie wyłącznie w oparciu o nabywane składniki (tj. nabywane środki trwale, wartości niematerialne i prawne) kontynuować działalność gospodarczą prowadzoną do dnia podziału przez Oddział NSO funkcjonujący w ramach Spółki. Nie ulega wątpliwości, że Oddział NSO nabywany przez Spółkę Przejmującą w ramach opisanego w zdarzeniu przyszłym Aportu stanowi zorganizowany zespół składników, który nie tylko może być wykorzystywany do prowadzonej działalności, ale również jest wystarczający do tego, aby Spółka Przejmująca mogła kontynuować wyłącznie w oparciu o te składniki majątkowe działalność gospodarczą prowadzoną do dnia Aportu przez Oddział NSO Spółki.
Przede wszystkim, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Oddział NSO będący przedmiotem Aportu funkcjonuje w strukturze Spółki jako niezależna jednostka i prowadzi samodzielnie przypisaną mu działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i marketingu (NSO) od 31 grudnia 2009 r. Samodzielność i odrębność Oddziału NSO znajduje także formalne potwierdzenie we właściwych rejestrach, w tym w ewidencji podatników i płatników oraz okoliczności posiadania statusu pracodawcy w stosunku do osób zatrudnionych w Oddziale NSO,.
Oddział NSO w ramach Spółki odpowiada za szeroko rozumianą działalność sprzedażowo-marketingową, obejmującą w szczególności następujące funkcje:
- Planowanie, organizacja i prowadzenie sprzedaży,
- Planowanie, organizacja i prowadzenie działań marketingowych,
- Planowanie oraz, wsparcie sprzedaży w obszarze finansowym,
- Logistyka sprzedaży,
- Polityka personalna Oddziału NSO,
- Działania serwisowe i posprzedażowe.
Istotne jest również, że Oddział NSO, działający jako samodzielna jednostka w ramach Spółki raportuje dane, w tym wyniki sprzedaży i wyniki finansowe, a także liczbę osób zatrudnionych do Zarządu Spółki. Co więcej, Oddział NSO przygotowuje plany sprzedaży i plany finansowe związane z wynikami handlowymi NSO. Proces przygotowania planów jest nadzorowany przez NSO MD. Plany są zatwierdzane przez Zarząd Spółki.
Ponadto, Spółka wskazuje, że Oddział NSO ma własną strukturę organizacyjną oraz funkcjonujące w jego ramach zespoły ze stanowiskami niezbędnymi do samodzielnego prowadzenia działalności NSO. Oddział NSO Spółki posiada doświadczony personel niezbędny do wykonywania zadań związanych ze sprzedażą i marketingiem (NSO). W konsekwencji należy stwierdzić, że Oddział NSO posiada pracowników pełniących funkcje niezbędne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej przez ten Oddział.
Podkreślić należy także, że Oddział NSO posiada przypisane mu niezbędne aktywa do prowadzenia swojej działalności. Do tego Oddziału został wydzielony odrębny zespół niematerialnych i materialnych składników majątkowych (stanowiący całościowy zespół/agregat praw i obowiązków przedmiotowego oddziału), organizacyjnie i funkcjonalnie związany z funkcjami i zadaniami realizowanymi przez Oddział NSO. Oddział NSO dysponuje również środkami pieniężnymi z przychodów generowanych przez ten Oddział i zgromadzonymi na odrębnym rachunku bankowym przypisanym wyłącznie do Oddziału NSO.
Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wszelkie umowy zawarte przez Spółkę a związane funkcjonalnie z zadaniami realizowanymi przez Oddział NSO są przypisane bezpośrednio do Oddziału NSO. W konsekwencji, należności i zobowiązania wynikające z powyższych umów są przypisane bezpośrednio do tego Oddziału. To Oddział NSO jest odpowiedzialny zatem za prawidłowe wykonanie tych umów i zobowiązań.
Co więcej, przedmiotem Aportu będą prawa i obowiązki z umowy najmu powierzchni biurowej w W. dotyczącej powierzchni biurowej faktycznie wykorzystywanej i alokowanej do Oddziału NSO.
W konsekwencji, Spółka Przejmująca Oddział NSO w drodze Aportu nabędzie również prawo do powierzchni biurowej, na której Oddział NSO prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, co zapewni jej kontynuowanie dotychczasowej działalności Oddziału NSO.
W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego Oddziału NSO jest spełnione.
W konsekwencji należy przyjąć, że Oddział NSO będący przedmiotem opisanego w zdarzeniu przyszłym Aportu będzie stanowił ZCP.
Transakcja przeniesienia Oddziału NSO na Spółkę Przejmującą w drodze Aportu:
Zdaniem Wnioskodawcy, jak wykazano powyżej w opisanym zdarzeniu przyszłym, spełnione zostaną przesłanki uznania Oddziału NSO, jako ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT. W konsekwencji, wniesienie Oddziału NSO przez Wnioskodawcę Aportem do Spółki Przejmującej nie będzie skutkować powstaniem po jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości nominalnej wartości udziałów objętych w zamian za aport na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT.
Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w linii interpretacyjnej organów podatkowych w stosunku do analogicznych stanów faktycznych. Tytułem przykładu tożsame stanowisko zostało zajęte przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 r. (ILPB3/423-100/14-2/HK) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 września 2016 r. (IBPB-1-2/4510-701/16-1/BD), z 12 lipca 2016 r. (IBPB-1-3/4510-622/16/WLK), z 26 stycznia 2015 r. (IBPBI/l/423-60/14/AB) oraz 11 marca 2014 r. (IBPBI/2/423-1677/13/MS).
Tym samym, w świetle zajętego powyżej przez Wnioskodawcę stanowiska, że wnoszony do Spółki Przejmującej Oddział NSO stanowić będzie ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT, należy stwierdzić, że planowany przez Wnioskodawcę Aport będzie neutralny podatkowo dla Spółki, a w szczególności nie powstanie po stronie Spółki przychód do opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy CIT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej: updop), przychodem jest wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, przychodem jest wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego; przepis art. 14 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Powyższy przepis wskazuje, że na gruncie updop możliwe jest powstanie przychodu podatkowego w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego. Sytuacja taka będzie mogła mieć miejsce, jeśli aport wnoszony do spółki, nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W konsekwencji, literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że w sytuacji, w której wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki, będzie stanowiło zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.
Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 4a pkt 4 updop. Zgodnie z ww. przepisem, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. W kontekście powyższego, dla zakwalifikowania danego zespołu składników majątkowych jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, konieczne jest spełnienie następujących przesłanek:
- zespół składników majątkowych powinien być zorganizowany,
- zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem organizacyjnym,
- zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem finansowym,
- zespół składników majątkowych powinien być wyodrębniony pod względem funkcjonalnym tak, aby mógł samodzielnie służyć wykonywaniu określonej działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego oraz jego własne stanowisko w sprawie, możemy uznać, że wszystkie przesłanki potrzebne do zakwalifikowania zespołu składników materialnych i niematerialnych wnoszonych przez Wnioskodawcę do Spółki Przejmującej jako zorganizowanej część przedsiębiorstwa zostały spełnione.
Zatem, interpretując powyższe przepisy, należy uznać, że planowany przez Wnioskodawcę aport, tj. wniesienie Oddziału NSO Spółki w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Przejmującej nie spowoduje powstania przychodu.
Stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78-79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach