Temat interpretacji
Ustalenie czy połączenie polegające na przejęciu przez Spółkę przejmującą majątku Spółki z o.o. będzie wiązało się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy (tj. wspólnika spółki przejmującej) przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2015 r. (data wpływu 22 lipca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych jakie mogą zaistnieć po stronie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku przejęcia przez tę spółkę innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia konsekwencji podatkowych jakie mogą zaistnieć po stronie wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w wyniku przejęcia przez tę spółkę innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą prawną, luksemburskim rezydentem podatkowym, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Luksemburgu oraz podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki K Sp. z o.o. (dalej: K.; Spółka przejmująca), będącej akcjonariuszem E GmbH spółki komandytowo-akcyjnej zarejestrowanej w Polsce (dalej: SKA).
SKA została zawiązana dnia 16 września 2013 r. oraz zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS dnia 23 września 2013 r. SKA nie jest w stanie likwidacji, nie wszczęte zostało w stosunku do niej postępowanie upadłościowe, czy naprawcze. W chwili obecnej K. posiada 20.999 akcji w kapitale zakładowym SKA, podczas gdy komplementariusz posiada 1 akcję w kapitale zakładowym SKA. Obecny rok obrotowy SKA rozpoczął się 1 listopada 2013 r., a kończy się 30 września 2015 r. Majątek SKA składa się zasadniczo ze środków pieniężnych.
Prowadzony jest obecnie proces zmierzający do przekształcenia SKA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: Spółka z o.o.). Przed przekształceniem K. nabędzie 1 akcję od drugiego akcjonariusza i w konsekwencji stanie się on jedynym akcjonariuszem SKA. Ponieważ drugi wspólnik SKA nie będzie brał udziału w przekształceniu, K. stanie się jedynym udziałowcem Sp. z o.o. powstałej z przekształcenia SKA.
W dalszej kolejności rozważane jest połączenie K. (jako Spółki przejmującej) ze Sp. z o.o. powstałą w wyniku przekształcenia w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 KSH, w wyniku którego dojdzie do przeniesienia na Spółkę przejmującą całego majątku Spółki z o.o. W konsekwencji przeprowadzonego połączenia, Spółka z o.o., jako spółka przejmowana zostanie rozwiązana na podstawie art. 493 § 1 KSH, tj. bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, w dniu jej wykreślenia z rejestru spółek.
Połączenie nie będzie skutkować podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki przejmującej, zgodnie z art. 515 § 1 KSH. Spółka przejmująca będzie bowiem posiadała udziały w spółce przejmowanej. Jednocześnie, z uwagi na brak podwyższenia kapitału zakładowego, nie zostaną wyemitowane nowe udziały Spółki przejmującej. Ponieważ K. będzie jedynym udziałowcem Spółki z o.o., art. 550 § 1 KSH nie dopuszcza obejmowania własnych udziałów. Połączenie nie będzie się również wiązało z wniesieniem dopłat gotówkowych.
Połączenie zostanie przeprowadzone celem uproszczenia struktury grupy kapitałowej i usprawnienia zarządzania jej członkami, a także z uwagi na faktyczne zakończenie działalności przez spółkę przejmowaną. Stosownie do właściwych przepisów KSH oraz Ordynacji podatkowej K. w wyniku połączenia zostanie następcą prawnym Spółki z o.o. na mocy sukcesji generalnej, w związku z czym będzie podmiotem odpowiedzialnym w szczególności za zobowiązania oraz zaległości podatkowe spółki przejmowanej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy połączenie polegające na przejęciu przez Spółkę przejmującą majątku Spółki z o.o. będzie wiązało się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy (tj. wspólnika spółki przejmującej) przychodu podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w rezultacie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT)?
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku połączenia polegającego na przejęciu przez Spółkę przejmującą majątku Spółki z o.o., po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podatkowy z powyższego tytułu. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku CIT.
Uzasadnienie
- Zgodnie z art. 491 § 1 KSH, spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą, jak również ze spółkami osobowymi. Jednakże, w przypadku połączenia spółki kapitałowej ze spółką osobową, spółka osobowa nie może być spółką przejmującą, ani spółką nowo zawiązaną.
- Połączenie spółek może zostać dokonane przez przejęcie albo przez zawiązanie nowej spółki. Połączenie przez przejęcie, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, polega na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za udziały lub akcje, jakie spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej. W przypadku spółek kapitałowych, połączenie przez przejęcie możliwe jest również bez konieczności podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej, jeśli posiada ona udziały lub akcje spółki przejmowanej (zgodnie z art. 515 § 1 KSH).
- Art. 10 ustawy o CIT nie wymienia wśród przychodów z udziału w zyskach osób prawnych przejęcia majątku spółki córki przez spółkę, w której podatnik jest jedynym udziałowcem. Art. 10 ust. 1 pkt 5 wskazuje jedynie, że w przypadku połączenia lub podziału spółek przychodami są dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych. Ponieważ Wnioskodawca nie jest wspólnikiem Sp. z o.o. (spółki przejmowanej) a planowana procedura połączenia nie przewiduje dopłat w gotówce, art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w omawianym zdarzeniu przyszłym.
- Katalog przychodów zawarty w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT jest katalogiem otwartym, należy mieć jednak na uwadze, że stosownie do tego przepisu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest zawsze dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. O faktycznym otrzymaniu dochodu można natomiast mówić wyłącznie w przypadku, w którym będzie miało miejsce zwiększenie wartości majątku podatnika, w sposób pozwalający mu na dysponowanie tą zwiększoną wartością.
- W przypadku połączenia Spółki przejmującej ze Spółką z o.o., Wnioskodawca jako udziałowiec Spółki przejmującej nie otrzyma faktycznie żadnego dochodu (przychodu), ponieważ nowe udziały w Spółce przejmującej nie będą wydawane, a wartość dotychczasowych udziałów nie ulegnie zwiększeniu (zmianie ulegnie jedynie charakter aktywów w bilansie Spółki przejmującej, tj. zamiast udziałów w Sp. z o.o. pojawi się majątek przedsiębiorstwa Sp. z o.o.).
- Należy podkreślić, że tego rodzaju przekształcenie nie wpłynie na wartość majątku posiadanego przez Wnioskodawcę. Wartość rynkowa udziałów Spółki przejmującej w Spółce z o.o. będzie bowiem odpowiadała wartości rynkowej majątku Spółki z o.o., który w wyniku połączenia przejmie Spółka przejmująca. Wartość majątku Spółki przejmującej nie ulegnie więc zmianie, a w konsekwencji nie zwiększy się wartość dotychczasowych udziałów, jakie w Spółce przejmującej będzie posiadał Wnioskodawca. Innymi słowy, wartość udziałów jakie Wnioskodawca będzie posiadał w Spółce przejmującej przed połączeniem z przekształconą SKA (tj. Spółki z o.o.), będzie odpowiadała wartości udziałów w Spółce przejmującej po w/w połączeniu. Z kolei z punktu widzenia Spółki przejmującej, wartość jej majątku (której odzwierciedleniem jest wartość udziałów posiadanych przez jej wspólnika) również nie ulegnie zmianie w wyniku połączenia. Zmieni się jedynie struktura jej aktywów wykazywana w bilansie, w którym udziały w Spółce z o.o. zostaną zastąpione przez majątek Spółki z o.o. przejęty wskutek połączenia.
- W świetle powyższego przejęcie Spółki z o.o. przez Spółkę przejmującą nie będzie skutkowało wzrostem wartości majątku Wnioskodawcy, wobec czego nie nastąpi żadne przysporzenie, które można byłoby uznać za przychód podlegający opodatkowaniu CIT.
- Prawidłowość powyższego podejścia potwierdzają organy podatkowe. Jako przykład wskazać można interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 stycznia 2011 r. (nr IPPB2/415-906/10-2/MG), w której organ potwierdził, że w przypadku połączenia Spółki przejmującej z jednoosobową Spółką przejmowaną, udziałowcy Spółki przejmującej - w tym Wnioskodawca, nie otrzymują faktycznie żadnego dochodu (przychodu), ponieważ nowe udziały w Spółce przejmującej nie są wydawane, ani wartość dotychczasowych udziałów się nie zwiększa. (...) Wnioskodawca będący wspólnikiem Spółki przejmującej nie osiągnie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych podlegającego opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o PIT, w następstwie połączenia Spółki przejmującej z jednoosobową Spółka przejmowaną. Interpretacja ta została wydana na gruncie ustawy o PIT, jednak przepisy zastosowane przez organ są analogiczne w stosunku do właściwych przepisów ustawy o CIT. Podobnie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 11 lipca 2008 r. (nr ILPB2/415-290/08-2/MK).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie