Temat interpretacji
m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego otrzymanego przez Wnioskodawcę (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 12 lipca 2016 r., złożonym osobiście w tut. Biurze 13 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego otrzymanego przez Wnioskodawcę (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 lipca 2016 r. złożono osobiście w tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej znaku towarowego otrzymanego przez Wnioskodawcę.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą prawną, posiada status polskiego rezydenta podatkowego i prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą. Wnioskodawca zamierza przystąpić do polskiej spółki jawnej (dalej zwanej: Spółką lub Spółką jawną).
Spółka będzie prowadzić działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnicy w tym Wnioskodawca przy zawiązaniu Spółki wniosą do niej wkłady pieniężne. W trakcie prowadzonej przez Spółkę działalności Spółka może stać się właścicielem środków trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych. W szczególności, w trakcie prowadzonej działalności, Spółka może stać się właścicielem znaków towarowych. Wnioskodawca nie wyklucza w przyszłości wystąpienia ze Spółki, co będzie wiązało się z koniecznością wypłaty przypadającego na Wnioskodawcę udziału kapitałowego zgodnie z postanowieniami umowy Spółki oraz przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1030 ze zm.). W związku z tym, że w przypadku wystąpienia Wnioskodawcy ze Spółki, Spółka może nie dysponować odpowiednimi środkami pieniężnymi w celu wypłaty udziału kapitałowego przypadającego na Wnioskodawcę, rozważa się dokonanie
wypłaty przypadającego Wnioskodawcy udziału kapitałowego poprzez przeniesienie na niego praw do znaku towarowego.
Wnioskodawca zamierza wykorzystywać otrzymany w ten sposób Znak towarowy do prowadzonej działalności gospodarczej. Będzie to zarejestrowany znak towarowy. Wnioskodawca zamierza amortyzować otrzymany znak towarowy w swojej działalności.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Jaka będzie wartość początkowa Znaku Towarowego otrzymanego przez Wnioskodawcę w trybie opisanym w zdarzeniu przyszłym w działalności Wnioskodawcy? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania znaku towarowego przez Wnioskodawcę w trybie opisanym w zdarzeniu przyszłym, wartość początkowa znaku towarowego w ewidencji wnip Wnioskodawcy będzie wartość jaka była ustalona w ewidencji wnip likwidowanej spółki jawnej lub spółki z której wystąpił Wnioskodawca. Wynika to wprost z art. 16g ust. 10c w zw. z ust. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: ustawa o CIT), zgodnie z którym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształcanego, połączonego albo podzielonego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do spółek niebędących osobami prawnymi. W przypadku otrzymania, w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio. W tym przypadku stosowana jest zatem zasada kontynuacji wartości początkowej oraz zasada kontynuacji amortyzacji.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienić należy, że w zakresie pytania oznaczonego Nr 1 zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.
Stronie
przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację
przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę
wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul.
Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na
piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w
którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu -
do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia
2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch
egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia
doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa,
a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie
sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww.
ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach