Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, po... - Interpretacja - II/423/5/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.03.2004, sygn. II/423/5/2004, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r., Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 26.01.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 16.02.2004 r. i 20.02.2004 r. w sprawie przepisów prawa podatkowego wyjaśnia:

Spółka planuje uczestniczyć w podziale innej spółki w oparciu o art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, poprzez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę (podział przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa).

Od dnia 01.01.2003 r. dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych zostało zdefiniowane pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uznaje się, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy podatkowej dochodem, w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z zapisem ustawy, a jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca na objęcie lub nabycie udziałów w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwionych udziałów w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów przed podziałem. Przychodami zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia jeżeli majątek przejmowany lub wydzielony nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Do przychodów w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych w świetle art. 12 ust. 4 pkt 12 przedmiotowej ustawy z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6 nie zalicza się przychodu udziałowca spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną. Reasumując skutki podatkowe które wynikają z wyżej powołanych artykułów ustawy nie dotyczą przypadku gdy w wyniku podziału spółek majątek przejmowany, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Ponadto w powyższej sytuacji podmiot, który przejął całość lub część innego podmiotu na skutek podziału kontynuuje po nim odpisy amortyzacyjne i przyjętą metodę amortyzacji, co wynika z art. 16g ust. 9 i art. 16h ust. 3 ustawy podatkowej.

Z pisma nie wynika jaka spółka ma być dzielona, a to właśnie ona dysponuje wszystkimi niezbędnymi informacjami w sprawie dzielonego majątku, zatem jeżeli na podstawie posiadanej dokumentacji technicznej, organizacyjnej i finansowej Spółka stwierdzi, iż dwa zorganizowane piony stanowią stosownie do art. 4a pkt 4 ustawy podatkowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa stanowisko Strony będzie prawidłowe.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze