Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego w przypadku powstania dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężn... - Interpretacja - IPPB3/423-650/11-2/MS

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2011, sygn. IPPB3/423-650/11-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego w przypadku powstania dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość rynkowa z dnia aportu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez Spółkę G. do podatkowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, stanowić będzie ich wartość początkową ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05.08.2011r. (data wpływu 05.08.2011r.), uzupełnionym w dniu 05.10.2011r. (data wpływu do BKIP w Płocku) poprzez doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego na wezwanie z dnia 29.09.2011r. Nr IPPB3/423-650/11-2/MS (data doręczenia 03.10.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa -w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego - dla Wnioskodawcy, którego pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 01.01.2011r. i skończy się 30.11.2011r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.08.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa -w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego - dla Wnioskodawcy, którego pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 01.01.2011r. i skończy się 30.11.2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dawniej: R. Sp. z o.o.) (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest spółką prawa polskiego, której siedziba oraz rzeczywisty ośrodek zarządzania znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Do Spółki ma zostać wniesione przez jej udziałowca (dalej: Spółka G. lub Grupa O.) w formie aportu przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 196.4 Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej: kodeks cywilny). Wniesienie do Spółki wkładu niepieniężnego jest elementem procesu reorganizacji Grupy O. Spółka G. planuje uzyskać status spółki publicznej notowanej na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. (dalej: GPW). W związku z powyższymi planami, w najbliższym czasie Spółka G. dokona przekształcenia swojej formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną (w chwili składania niniejszego wniosku zostały już podjęte działania mające na celu przekształcenie Grupy O. w spółkę akcyjną). Jednocześnie Spółka G. planuje reorganizację działalności operacyjnej polegającą na stworzeniu struktury holdingowej, w której to strukturze spółka notowana na GPW (Grupa O. ) pełnić będzie rolę spółki holdingowej. Nowa struktura holdingowa pozwoli Grupie O. na oddzielenie zarządzania strategicznego oraz relacji z inwestorami giełdowymi od dotychczasowej działalności podstawowej (świadczenia usług reklamowych i gospodarczego wykorzystywania serwisów internetowych, w tym portalu), będzie również skutkować centralizacją i zwiększeniem efektywności działalności zarządczej. W 2009 roku Zarząd Grupy O. podjął decyzję o koncentracji na działalności mediowej w Polsce i zapoczątkował działania porządkujące aktywa Grupy O. W 2011 roku realizowany jest plan skoncentrowanego rozwoju organicznego. Obecnie holding przygotowywany jest do planowanych w 2012 roku akwizycji. Docelowa struktura zakłada brak działalności operacyjnej w spółce holdingowej - Grupa O. S.A., która w pierwszym kwartale 2012 roku ma stać się spółką notowaną na GPW w Warszawie. Działalność operacyjna z uwagi na zróżnicowany poziom ryzyka realizacji poszczególnych projektów będzie realizowana w spółkach córkach Grupy O., w tym w Spółce.

W ramach reorganizacji Grupa O. dokona wniesienia aportem należącego do niej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego do Wnioskodawcy. Spółka G. planuje przenieść w ramach aportu wszystkie składniki majątku wchodzące w skład przedsiębiorstwa, które do tej pory wykorzystywane były przez Spółkę G. w prowadzonej działalności (zarówno aktywa jak i pasywa), i których przeniesienie jest prawnie dopuszczalne (przykładowo z wyłączeniem należności / zobowiązań podatkowych), w szczególności:

  • środki trwałe Spółki G., na które w głównej mierze składają się serwery komputerowe będące własnością Spółki G.;
  • wartości niematerialne i prawne Spółki G. zarówno te ujawnione jak i nieujawnione w podatkowej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych; wśród nieujawnionych w podatkowej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych znajdą się w szczególności serwisy internetowe, w tym portal; (przy czym niektóre ich elementy, np. oprogramowanie, grafika, były ujawnione w podatkowej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych);
  • środki pieniężne;
  • umowy gospodarcze związane z przedmiotem działalności Spółki G., w szczególności umowy o doradztwo prawne, o zarządzanie, umowy najmu oraz różnego rodzaju umowy o współpracę (tj. umowy zlecenia, umowy o dzieło itd.);
  • należności i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • tajemnice przedsiębiorstwa;
  • kopie ksiąg związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • zobowiązania i należności związane z przenoszonym przedsiębiorstwem.

Z chwilą wniesienia przedsiębiorstwa Spółki G. do Spółki na podstawie art. 231 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. kodeks pracy (Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 z późn. zm., dalej: kodeks pracy), Spółka stanie się z mocy prawa stroną wszystkich dotychczasowych stosunków pracy wiążących Spółkę G. z jej pracownikami.

Składniki majątku Spółki G. przejmowane przez Spółkę stanowią organizacyjną i funkcjonalną całość oraz tworzą zorganizowany kompleks przeznaczony do realizacji cel ów gospodarczych. Spółka będzie prowadziła w oparciu o wniesione do niej przedsiębiorstwo dotychczasową działalność Spółki G.

Wartość przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu Spółki G. do Spółki powiększy kapitał zakładowy Spółki, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki, o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej przedsiębiorstwa (wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego), zostaną wydane Spółce G. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależny podmiot (niezależnego od Spółki G. i Spółki rzeczoznawcę). Wniesienie przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Aport obejmie składniki majątkowe wykazane na dzień aportu w podatkowej ewidencji Spółki G. odpowiednio jako środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) oraz składniki majątkowe nie wykazane w ewidencji. Spółka podkreśla, że Spółka G. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych w zakresie potwierdzenia możliwości zakwalifikowania wnoszonego aportem przedsiębiorstwa jako przedsiębiorstwa w rozumienia art. 4a pkt 3 ustawy o PDOP. Po dokonaniu aportu przedsiębiorstwa, Spółka w oparciu o składniki majątku przejęte od Spółki G., będzie kontynuować działalność związaną ze świadczeniem usług reklamowych oraz gospodarczym wykorzystywaniem serwisów internetowych (w tym portalu) w zakresie, w jakim działalność ta była wcześniej prowadzona przez przedsiębiorstwo w ramach Spółki G. . Serwisy internetowe będą wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą w okresie dłuższym niż rok.

Spółka jest spółką której rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i jej pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 roku i skończy się 30 listopada 2011 roku w związku z czym w oparciu o przepisy przejściowe, w pierwszym roku prowadzenia działalności, Spółka stosuje przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.

W dniu 05.10.2011r. wpłynęło do tut. organu pismo stanowiące odpowiedź na wezwanie z dnia 29.09.2011r. znak IPPB3/423-650/11-2/MS, w którym Wnioskodawca oświadcza, że z uwagi na fakt, iż Wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego, Spółka nie jest w stanie wskazać, w jakiej dokładnie dacie nastąpi objęcie przez nią wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa Grupy O. . Jednakże, Spółka wniosła o określenie konsekwencji objęcia przedsiębiorstwa Grupy O. przed końcem listopada 2011 r., tj. przed zakończeniem jej pierwszego roku podatkowego. Z punktu widzenia wnioskowanej interpretacji istotne znaczenie ma jedynie wskazanie, czy planowane objęcia przedsiębiorstwa Grupy O. nastąpi przed końcem pierwszego roku podatkowego Spółki trwającego do końca listopada 2011 r., tak jak jest to planowane przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego w przypadku powstania dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość rynkowa z dnia aportu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które nie zostały wprowadzone przez Spółkę G. do podatkowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, stanowić będzie ich wartość początkową ...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku powstania dodatniej wartości firmy w związku z otrzymaniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, wartość rynkowa z dnia aportu poszczególnych przejętych w drodze aportu składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa Grupy O., które nie zostały wprowadzone przez Grupę O. do podatkowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, stanowić będzie dla Spółki ich jednostkową wartość początkową.

Z uwagi na fakt, iż rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy i jej pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 roku, ustalenie wartości początkowej składników majątkowych nieujętych w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki G. powinno nastąpić zgodnie z przepisami ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.

Powyższe wynika z faktu, że zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226 poz. 1478) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o PDOP w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r., z pewnymi wyjątkami, które nie znajdują zastosowania w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym, odwołując się do przepisów ustawy o PDOP, Spółka ma na myśli przepisy tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.

Co do zasady, zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o PDOP w przypadku, gdy następuje nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego wówczas wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wykład niepieniężny, ustala się w oparciu o wartość określoną w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

Jednakże przepis ten przewiduje wyjątek, który ma zastosowanie w sytuacji, gdy składniki majątku wychodzące w skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący ten wkład. W takim przypadku, w celu ustalenia wartości początkowej takich składników majątku, przepis ten nakazuje stosować odpowiednio art. 16g ust. 10 ustawy O PDOP.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o PDOP, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej. Przy czym, zgodnie z powołanym art. 16g ust. 2 ustawy o PDOP wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia wniesienia do spółki.

Podsumowując, jeżeli zostaną spełnione łącznie trzy warunki tzn.:

  1. składniki majątkowe przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu nabyte w drodze aportu nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport (Spółka G. )
  2. składniki te spełniają przesłanki, by uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w spółce obejmującej aport (Spółka) oraz
  3. jeżeli w związku z aportem powstanie dodatnia wartość firmy,
    to łączną wartość początkową tychże składników majątkowych przedsiębiorstwa, w spółce otrzymującej wkład niepieniężny (Spółka) powinna stanowić suma ich wartości rynkowej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zgodnie z przytoczonymi powyżej regulacjami ustawy o PDOP wartość początkowa składników majątkowych nabytych w drodze aportu a niewprowadzonych przez Spółkę G. do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa dla potrzeb ewidencji podatkowej Spółki powinna zostać ustalona w wysokości sumy ich wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu. Takie stanowisko znajduje także potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie