Temat interpretacji
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie powstania dochodu (przychodu) z tytułu likwidacji spółki kapitałowej prawa cypryjskiego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2015 r. (data wpływu 23 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu (przychodu) z tytułu likwidacji spółki kapitałowej prawa cypryjskiego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 czerwca 2015 r. został złożony ww. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania dochodu (przychodu) z tytułu likwidacji spółki kapitałowej prawa cypryjskiego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wnioskodawca, Spółka Kapitałowa).
W przyszłości Wnioskodawca planuje założyć spółkę kapitałową (z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w zakresie PDOP; dalej: Spółka Celowa). Składając niniejszy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dla Spółki Celowej, Wnioskodawca działa jako osoba planująca utworzenie tej spółki zgodnie z art. 14n Ordynacji podatkowej. Wnioskodawca przedstawia poniżej prawdopodobną nazwę oraz adres siedziby Spółki Celowej: ()
Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, iż powyższe dane dotyczące Spółki Celowej, którą Wnioskodawca planuje utworzyć, mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie, gdyż omawiany podmiot jeszcze nie istnieje, jego utworzenie jest dopiero planowane.
Po utworzeniu Spółka Celowa stanie się wyłącznym udziałowcem spółki (będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) z siedzibą na terytorium Cypru (dalej: Spółka Zagraniczna) w wyniki transakcji wymiany udziałów dokonanej z udziałem Wnioskodawcy.
Planowane jest przeprowadzenie transakcji wymiany udziałów w taki sposób, że w zamian za aport wszystkich udziałów posiadanych przez Spółkę Kapitałową w Spółce Zagranicznej, Spółka Celowa wyda Spółce Kapitałowej własne udziały. Nominalna wartość udziałów objętych przez Spółkę Kapitałową w Spółce w ramach transakcji wymiany udziałów odpowiadać będzie rynkowej wartości udziałów Spółki Zagranicznej wniesionych do Spółki. Przy tym Spółka Celowa w ramach wymiany udziałów uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zagranicznej. Nie są przewidywane jakiekolwiek dodatkowe wypłaty w gotówce przez Spółkę Celową na rzecz Spółki Kapitałowej z tytułu nabycia udziałów Spółki Zagranicznej.
Wszystkie podmioty mające brać udział w planowanych transakcjach wymiany udziałów, tzn. Spółka Celowa, Spółka, Spółka Kapitałowa oraz Spółka Zagraniczna będą podlegać w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Jednocześnie w przyszłości może mieć miejsce likwidacja Spółki Zagranicznej, która w ramach majątku likwidacyjnego wyda na rzecz Spółki Celowej swój majątek.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy dochodem (przychodem) uzyskanym przez Spółkę Celową w związku z likwidacją Spółki Zagranicznej może być wyłącznie nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki Zagranicznej nad kosztami poniesionymi przez Spółkę Celową na nabycie udziałów w Spółce Zagranicznej w wysokości nominalnej wartości udziałów Spółki Celowej wydanych na rzecz Spółki Kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki Zagranicznej wniesiony w ramach transakcji wymiany udziałów...
Zdaniem Wnioskodawcy dochodem (przychodem) uzyskanym przez Spółkę Celową w związku z likwidacją Spółki Zagranicznej może być wyłącznie nadwyżka wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki Zagranicznej nad kosztami poniesionymi przez Spółkę Celową na nabycie udziałów w Spółce Zagranicznej w wysokości nominalnej wartości udziałów Spółki Celowej wydanych na rzecz Spółki Kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki Zagranicznej wniesiony w ramach transakcji wymiany udziałów.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.
Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o PDOP, do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w tej spółce lub udziałów w zyskach tej osoby prawnej.
Z brzmienia powyższej regulacji wynika zatem, iż w przypadku otrzymania majątku podmiotu likwidowanego, opodatkowaniu na gruncie PDOP powinna podlegać jedynie wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego, przewyższająca koszt nabycia udziałów likwidowanej spółki.
Jednocześnie, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).
Zgodnie zatem z powyższym przepisem, jeżeli spółka nabywająca w następstwie wymiany udziałów udziały (akcje) drugiej spółki, zbywa nabyte w ten sposób udziały (akcje), to do kosztów uzyskania przychodów w momencie odpłatnego zbycia może zaliczyć równowartość nominalnej wartości wydanych w ramach wymiany własnych udziałów, powiększoną o ewentualną dodatkową zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d.
Należy wskazać, iż transakcja, w wyniku której Spółka Celowa nabędzie udziały w Spółce Zagranicznej, będzie stanowiła transakcję wymiany udziałów (na podstawie art. 12 ust. 4d ustawy o PDOP), a zatem zgodnie z powołanym wyżej przepisem (art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP) Spółce Celowej w przypadku zbycia udziałów Spółki Zagranicznej przysługiwałoby prawo do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej własnych udziałów wydanych Spółce Kapitałowej w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci udziałów Spółki Zagranicznej w ramach transakcji wymiany udziałów.
Jakkolwiek powyższy przepis odnosi się wprost do kwestii kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych w ramach transakcji wymiany udziałów. W ocenie Wnioskodawcy stanowi on również jednoznaczną wskazówkę w zakresie ustalenia wysokości kosztów podatkowych na likwidacji spółki, której udziały zostały objęte w w/w sposób (tj. w ramach transakcji wymiany udziałów).
Konsekwentnie, zdaniem Wnioskodawcy, brak jest prawnych podstaw do tego, aby różnicować sytuację podatników likwidujących spółkę (udziały, której otrzymali aportem) od podatników zbywających jej udziały (i w z związku z tym w odmienny sposób interpretować określenia koszt nabycia z art. 1 art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o PDOP i wydatki na nabycie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP). W istocie bowiem kosztem nabycia udziałów są właśnie wydatki na nabycie, a to ostatnie pojęcie, w odniesieniu do transakcji wymiany udziałów zostało określone w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o PDOP).
W związku z powyższym należy uznać, iż w analizowanym przypadku kosztem nabycia, o którym mowa w treści art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o PDOP, dla Spółki Celowej z tytułu majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki Zagranicznej będzie wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę Celową na rzecz Spółki Kapitałowej w zamian za aport w postaci udziałów Spółki Zagranicznej (gdyż Spółka Celowa faktycznie poniesie ten wydatek, aby nabyć udziały w Spółce Zagranicznej), a zatem przychodem z tytułu likwidacji Spółki Zagranicznej będzie wyłącznie wartość przekraczająca wartość nominalną udziałów wydanych przez Spółkę Celową.
Stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę w ramach niniejszego wniosku jest podzielane przez organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2014 r. (nr ILPB4/423-322/14-2/MC) oraz interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 grudnia 2014 r. (nr IPTPB3/423-298/14-4/KJ). Jakkolwiek powyższe interpretacje indywidualne zostały wydane na podstawie innego stanu prawnego (tj. podstawą był art. 12 ust. 3 pkt 4 ustawy o PDOP) Wnioskodawca chciałby podkreślić, że obowiązujący obecnie przepis art. 12 ust. 4 pkt 22 ustawy o PDOP, odnoszący się do opisanego zdarzenia przyszłego, zawiera regulacje analogiczne, jeśli chodzi o wymiar merytoryczny, do regulacji obowiązujących do dnia 31 grudnia 2014 r., w związku z czym argumentacja zamieszczona w powołanych interpretacjach stanowi istotną wskazówkę dla rozstrzygnięcia kwestii będącej przedmiotem niniejszego wniosku.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego niniejszą interpretację.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie dodaje się, że wniosek Spółki w przedmiocie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 460 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu