Temat interpretacji
Odpowiadając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) na zapytanie Banku z dnia 02.09.2004 r. znak: BS/OR/230/2004, (uzupełnione w dniu 08.09.br.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczące zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na utrzymanie budynku, w którym znajduje się archiwum Banku, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia co następuje:
Jak wynika ze stanu faktycznego Bank posiada budynek, który wcześniej służył jako lokal Banku. Obecnie działalność bankowa została przeniesiona do innego lokalu, a w piwnicy budynku znajduje się wyłącznie archiwum Banku. Pozostałe lokale są puste, pomimo podjętych starań o ich wydzierżawienie.
Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W języku potocznym przez słowo "cel" rozumieć należy to, do czego się dąży, co się chce osiągnąć (Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 1978, t. I, str. 235). W art. 15 ust. 1 wym. ustawy ustawodawca uznał za koszty uzyskania przychodów te koszty, których poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów. Działania podatnika muszą zmierzać w celu uzyskania przychodów, być na ten cel ukierunkowane. Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby źródło przynosiło przychody także w przyszłości.
Należy więc zgodzić się ze stanowiskiem Banku, iż wydatki poniesione na utrzymanie budynku, w którym znajduje się archiwum stanowią koszty uzyskania przychodów Banku, ponieważ związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą i ich poniesienie jest uzasadnione.