Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zmienia informację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie z dnia 16.06.2004r. Nr I-3/423/47/JW/04 wydaną na wniosek Podatnika z dnia 13.05.2004r. w przedmiocie rozliczania kosztów uzyskania przychodów "przenoszonych" do następnego okresu obrachunkowego.
Jak wynika z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego świadczy on usługi w zakresie rozprowadzania wody i gospodarki ściekami. Zgodnie z umowami zawartymi na świadczenie tych usług faktury wystawiane są wg przyjętego cyklu rozliczeniowego, dłuższego niż miesiąc. Data płatności jest określona w fakturze i przypada najczęściejw następnym miesiącu.
Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe wskazuje, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Tak więc są to koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. W przypadku kosztów, których nie można bezpośrednio lub pośrednio wiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają one zaliczeniu w koszty uzyskania przychodu z chwilą ich faktycznego poniesienia, co reguluje zasada potrącalności kosztów w czasie zawarta w art. 15 ust. 4 ustawy podatkowej. Przepis ten stanowi, iż koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Mając na uwadze powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż poniesione wydatki, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. W przypadku, gdy nie jest możliwe bezpośrednie przyporządkowanie kosztu do osiągniętego przychodu, co do zasady zalicza się go do kosztów uzyskania przychodów w momencie poniesienia.