Temat interpretacji
Pismem z dnia 19 marca 2004 r. (bez numeru) Spółka zwróciła się o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o rachunkowości.
Stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę:
W wyniku czynności związanych z zamknięciem ksiąg rachunkowych wykryte zostały nieprawidłowości związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych w latach od 2000 do 2003, polegające na niewłaściwym wykazywaniu kosztów uzyskania przychodów.
W związku z powyższym jednostka prosi o wyjaśnienie sposobu ujmowania kosztów uzyskania przychodu dotychczas nieujawnionych oraz wykazywanych nieprawidłowo.
Zdaniem Spółki wykryte nieprawidłowości powinny zostać ujęte następująco:
- z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych - rozliczenie roku podatkowego, którego dotyczą poprzez złożenie skorygowanych zeznań rocznych,- w księgach rachunkowych - w bieżącym roku obrotowym, zgodnie z art. 54 ustawy o rachunkowości.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na mocy art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela pisemnej informacji na zapytanie podatnika stanowiącej odpowiedź w sprawie.
Przepis art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami) regulujący zasady potrącania kosztów uzyskania przychodów stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty, które dotyczą danego roku podatkowego, tzn. koszty poniesione w danym roku podatkowym i wiążące się z przychodami tego roku, koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów tego roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w sytuacji, gdy zarachowanie kosztów uzyskania przychodów w roku, którego dotyczą nie było możliwe, koszt ten potrąca się roku, w którym został faktycznie poniesiony.
Jak wynika, z powyższego późniejsze zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów możliwe jest tylko w przypadku, gdy można wykazać, że wydatek ten dotyczy innego roku podatkowego niż jego poniesienia.
W aspekcie przedmiotowej sprawy rozliczenie ujawnionych kosztów uzyskania przychodu powinno nastąpić w roku podatkowym w którym zostały poniesione i wiążą się z uzyskanymi przychodami tego roku. Tym samym organ podatkowy potwierdza stanowisko Strony, iż ujawnione koszty należy uwzględnić w roku podatkowym którego dotyczą i w związku z tym należy sporządzić skorygowane zeznania roczne.
Natomiast w kwestii stosowania ustawy o rachunkowości podaje się: stosownie do regulacji art. 14 a Ordynacji podatkowej - organy podatkowe mają obowiązek udzielić- na pisemne zapytanie podatnika, płatnika i inkasenta - pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. Przepis ten wyraźnie ogranicza zakres kompetencji organów podatkowych - w zakresie interpretacji prawa - tylko do przepisów prawa podatkowego. A zatem należy stwierdzić, że organy podatkowe nie są uprawnione do interpretacji przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości( Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zmianami ), wobec czego nie leży w kompetencji organów wypowiadanie się na temat prawidłowości stosowania przez Podatnika zasad rachunkowości. Tym samym odpowiedź na zapytanie dotyczące dokonywania przez Podatnika konkretnych zapisów księgowych - pozostaje poza sferą uprawnień organów podatkowych.