Temat interpretacji
Z treści pisma wynika, że przedmiotem działalności statutowej Fundacji jest :
- tworzenie odpowiednich warunków sprzyjających rehabilitacji medycznej, funkcjonalnej i psychicznej osób niepełnosprawnych,
- prowadzenie działalności charytatywnej w zakresie kultury, sportu, pomocy społecznej, ochrony zdrowia i opieki społecznej,
- wspieranie działań mających na celu integrację społeczną i środowiskową niepełnosprawnych w Polsce i za granicą,
- prowadzenie i wspieranie działalności oświatowej i wydawniczej w zakresie współistnienia zdrowych i niepełnosprawnych.
Fundacja obok działalności statutowej prowadzi również działalność gospodarczą, na której poniosła za 2003 r. stratę zarówno w ujęciu bilansowym jak i podatkowym.
W związku z poniesioną stratą finansową za 2003 r. organy Fundacji zamierzają, stosownie do wymogów ustawy o rachunkowości, podjąć uchwałę o pokryciu tej straty dochodem osiągniętym w 2004 r. Zdaniem podatnika przeznaczenie dochodu na pokrycie straty na działalności gospodarczej nie skutkuje pozbawieniem Fundacji prawa do zwolnienia tego dochodu od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) .
Z powyższym stanowiskiem tut. organ podatkowy nie zgadza się .
Stosownie do ww. art. 17 ust. 1 pkt 4 wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność wymieniona w tym przepisie, w tym również działalność oświatowa, w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów prowadzona przez Waszą Fundację, w części przeznaczonej na cele tej działalności.
Zwolnienie zawarte w tym przepisie jest zwolnieniem warunkowym. Dla skorzystania z tego zwolnienia podatnik musi spełniać łącznie dwa warunki :
- jego celem statutowym musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,
- uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.
Zgodnie z art. 17 ust. 1b ww. ustawy zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów. Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a oraz dochodów - które bez względu na czas ich osiągnięcia zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym wyżej przepisie. Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że zastosowanie do Fundacji zwolnienia przedmiotowego zależy więc nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele.
Dla skorzystania z tego zwolnienia nie ma znaczenia źródło z jakiego pochodzą dochody : z działalności gospodarczej czy z innej np. statutowej działalności, istotne jest, że wolne od podatku są dochody w tej części w jakiej są przez podatnika przeznaczone na cele preferowane przez ustawodawcę.
Użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy sformułowanie ,,w części przeznaczonej na te cele" oznacza, że jeśli statut będzie przewidywał również realizację innych celów, niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych ,,innych celów", nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku przeznaczonego na nie dochodu.
Nie można w tym zakresie stosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego na pokrywanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, że jeśli dochody uzyskane przez Fundację w 2004 r. zostaną przeznaczone na pokrycie straty finansowej poniesionej za 2003 r. na działalności gospodarczej to jako dochody przeznaczone na inne cele nie korzystające ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, podlegać będą opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
Równocześnie informuje się, że stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy podatkowej strata podatkowa poniesiona przez Fundację za 2003 r. może być rozliczona z dochodami osiągniętymi w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Należy podkreślić, że odliczeniu podlega strata podatkowa w rozumieniu art. 7 ust. 2 ww. ustawy a nie strata bilansowa.