Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma spółki z o.o. P. w M. z dnia 27.02.2004 r. (znak: PFK-2/432/2004, data wpływu do tut. Urzędu 8.03.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustalenia wartości przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych, udziela poniższych wyjaśnień.
W odniesieniu do przychodów:
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) cyt. "przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski". Natomiast z zapisu art. 12 ust. 3 ww. ustawy wynika, że "jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu". Rozwinięciem powyższego przepisu jest ust. 3a, zgodnie z którym za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo, wykonano usługę, a w pozostałych przypadkach otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia. Tak więc dniem uzyskania przychodu w oparciu o ust. 3a jest dzień wystawienia faktury.
Natomiast w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. Podobnie jak i w przypadku przychodów tu również ustawa wyraźnie definiuje sposób ustalenia wartości kosztów, a także postępowania w razie wystąpienia różnych kursów walut między dniem zarachowania a dniem zapłaty.
Jak z powyższego wynika w ustawach podatkowych nie wymienia się kursu figurującego w dokumencie odprawy celnej (SAD) stosowanego do wyceny transakcji eksportu i importu towarów, wyrobów i materiałów, dlatego zastosowanie tego kursu dla celów podatku dochodowego nie jest dopuszczalne.
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych do ustalenia wartości uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów ich uzyskania wyrażonych w walutach obcych zobowiązuje do przeliczenia tych wartości na złote według kursów średnich ogłoszonych przez NBP, a następnie do obniżenia lub podwyższenia kosztów i przychodów o różnice kursowe powstałe w momencie zapłaty wynikające z zastosowania różnych kursów walut.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.