Temat interpretacji
Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) podstawę opodatkowania, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1, po odliczeniu darowizn przekazanych na określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o
działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 (w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. po odliczeniu darowizn m.in. na cele ochrony zdrowia).
W myśl przepisów ustawy z dnia 13 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Z pisma strony wynika, iż Spółka na podstawie uchwały Zarządu, zobowiązała się do przekazania darowizny pieniężnej, nieodpłatnie, zgodnie z art. 888-902 k.c., na zakup sprzętu medycznego lub diagnostykę i leczenie pacjentów oddziału szpitalnego. Obdarowany i darczyńca należą do jednej grupy kapitałowej. Ponadto obdarowany
zobowiązał się do kwartalnego składania sprawozdań o sposobie wykorzystania darowizny, natomiast darczyńca będzie mógł umieścić tablicę informacyjną o honorowym patronacie oraz wyłożyć materiały informacyjne o świadczonych przez niego usługach.
W przypadku, gdy obdarowany w zamian za otrzymaną kwotę pieniężną umożliwi rozpowszechnianie materiałów informacyjnych o świadczonych przez stronę usługach, nie ma mowy o bezpłatnym świadczeniu kosztem swego majątku.
A zatem przekazana kwota zdaniem tut. organu nie podlega odliczeniu od dochodu.