Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż wypłata dywidendy za rok 2003 dokonana zostanie na rzecz DII, podmiot który w dniu 30.03.2004 roku połączył się z DTS (podmiot przejmowany) będący do końca 2003 r. udziałowcem wnioskodawcy. Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz z innych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek, które łącznie spełniają następujące warunki:
- nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
- dochody (przychody) uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 25 % udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.
Z analizy wpisów dokonanych w KRS wynika, iż w latach 2002-2003 udziałowcem posiadającym 100% udziałów był podmiot DTS (poprzednia nazwa MMC) przejęty według wyjaśnień spółki, w dacie 30.03.2004 r. przez DII. Z brzmienia cytowanego przepisu art. 22 ust. 4 wynika, iż podmiot, który korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od dywidend musi spełniać łącznie warunki wymienione w pkt. 1-3. tego artykułu. W zapytaniu spółka powołuje się na art. 93 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zgodnie, z którym w przypadku osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej, osoba prawna powstała w wyniku połączenia wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki każdej z łączących się spółek. Powołane przez wnioskodawcę przepisy Ordynacji podatkowej art. 93 § 2 dotyczące następstwa prawnego nie znajdują w przedmiotowej sytuacji zastosowania, bowiem spółki przejmująca i przejęta podlegają pod przepisy prawa włoskiego, które nie stanowią porządku prawnego naszego Państwa. Zatem brak spełnienia przez odbiorcę dywidendy ustawowego warunku art. 22 ust. 4 pkt. 3 skutkuje brakiem możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od dywidend.