Temat interpretacji
zastosowanie zwolnienia z opodatkowania przychodu wspólników z tytułu niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) po ponownym rozpatrzeniu, w związku z prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 135/13, wniosku z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 02 lipca 2012 r.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione w ww. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu wspólników z tytułu niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 lipca 2012 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu wspólników z tytułu niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową.
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 02 października 2012 r. Znak: IBPB II/2/423-27/12/ŁCz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe stwierdzając, że ustawodawca prawo do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależnia od spełnienia łącznie enumeratywnie wymienionych w tym przepisie warunków. Nie spełnienie któregokolwiek z tych warunków nie daje podstaw do zastosowania przedmiotowego zwolnienia. W przedmiotowej sprawie pierwszy warunek konieczny do zastosowania zwolnienia nie został spełniony ponieważ spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podobnie jak nie został spełniony warunek posiadania udziałów w kapitale spółki wypłacającej czyli osobowej.
Pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 22 października 2012 r.) wniesiono wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, na które udzielono odpowiedzi pismem z dnia 21 listopada 2012 r. Znak: IBPB II/2/4232-7/12/ŁCz, odmawiając zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa skutecznie doręczono w dniu 06 grudnia 2012 r.
Pismem z dnia 21 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2012 r.) wniesiono skargę na ww. interpretację indywidualną.
Pismem z dnia 28 stycznia 2013 r. Znak: IBPB II/2/4240-6/12/ŁCz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów udzielił odpowiedzi na skargę przesyłając ją wraz z aktami sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.
W wyniku rozpatrzenia skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 135/13 uchylił zaskarżoną interpretację. Prawomocny wyrok wpłynął do tut. Biura w dniu 21 czerwca 2013 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów. Od 2007 r. wnioskodawca jest jedynym udziałowcem B. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) - będącej również polskim rezydentem podatkowym.
W najbliższej przyszłości planowane jest przekształcenie Spółki w spółkę osobową. W celu umożliwienia przekształcenia, udziałowcem Spółki, oprócz wnioskodawcy, zostanie jeszcze jedna spółka kapitałowa z siedzibą w Polsce. Udział drugiego wspólnika na moment przekształcenia nie będzie przekraczał 5% kapitału zakładowego Spółki.
Na moment przekształcenia Spółka będzie posiadała zakumulowane na kapitale zapasowym oraz innych funduszach zyski z lat ubiegłych oraz zysk bieżący (wypracowany w roku przekształcenia). Zyski te nie zostaną podzielone między wspólników do dnia przekształcenia.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy niepodzielone zyski (zarówno zyski z lat ubiegłych, jak i zysk bieżący) pozostałe w Spółce na moment jej przekształcenia w spółkę osobową, będą podlegać u wnioskodawcy zwolnieniu z opodatkowania na zasadach określonych w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...
Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym we wniosku zdarzeniu kwota niepodzielonych zysków przypadająca na wnioskodawcę na moment przekształcenia będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania określonego w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest m.in. dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe. Przychód wspólników z tego tytułu określa się na dzień przekształcenia proporcjonalnie do przysługującego im prawa udziału w zysku. Należy w tym zakresie zwrócić uwagę na fakt, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia niepodzielone zyski. W ocenie wnioskodawcy przez niepodzielone zyski w rozumieniu powyższego artykułu należy rozumieć zarówno zysk bieżący jak i zysk z lat ubiegłych, który nie został podzielony między wspólników Spółki tj. nie został przekazany na wypłatę dywidendy.
Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Jak wynika powyższego, co do zasady, niepodzielony zysk na moment przekształcenia podlega u wspólników opodatkowaniu 19% podatkiem ryczałtowym.
Jednocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 oraz 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zwalnia od podatku dochody z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do europejskiego obszaru gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
- Spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale Spółki, o której mowa w pkt 1;
- Spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania oraz (...) spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż zwolnienie przewidziane przez art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostało wprowadzone głównie w celu dostosowania przepisów tejże ustawy do regulacji unijnych, a w szczególności do Dyrektywy Rady Unii Europejskiej z 23 lipca 1990 r. (90/435/EEC) w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku jednostek dominujących i jednostek zależnych w różnych państwach członkowskich. Jak wskazuje się w uzasadnieniu do ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533), wprowadzającej art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dyrektywa ta (tj. Dyrektywa 90/435/EEC - uwaga Spółki) ma na celu unikniecie ekonomicznego podwójnego opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez spółki dominujące z tytułu udziałów w zyskach spółek zależnych. Tak więc, głównym celem wprowadzenia art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych było wyeliminowanie podwójnego opodatkowania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Należy w tym miejscu podkreślić, iż wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych, w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe traktowana jest na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako dochód (przychód) faktycznie otrzymany oraz klasyfikowana jest jako dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Analiza powyższych przepisów prowadzi do wniosku, iż przychód w postaci niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych, w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe może podlegać zwolnieniu z podatku jako jedna z kategorii przychodów z udziału w zyskach osób prawnych - pod warunkiem spełnienia przesłanek zastosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przenosząc powyższe na analizowane zdarzenie przyszłe należy zauważyć, że zarówno Spółka, która będzie podlegać przekształceniu w spółkę osobową, jak i wnioskodawca posiadają siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Jednocześnie wnioskodawca przez okres ponad dwóch lat był jedynym udziałowcem Spółki.
Konkludując, w przedstawionym zdarzeniu wartość niepodzielonych zysków pozostałych w Spółce na moment jej przekształcenia w spółkę osobową, w części przypadająca na wnioskodawcę będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż jego stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych w analogicznych sprawach przez organy podatkowe.
Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołuje:
- interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 września 2011 r., Znak: IPPB3/423-620/11-2/JG,
- interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 maja 2010 r., Znak: IPPB3/423-216/10-2/JG,
- interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 marca 2010 r., Znak: IPPB3/423-991/09-2/JG.
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 02 października 2012 r. Nr IBPB II/2/423-27/12/ŁCz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów uznał stanowisko wnioskodawcy w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu wspólników z tytułu niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową za nieprawidłowe stwierdzając, że wnioskodawca ocenę warunków zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odniósł wyłącznie do Spółki B., która ma ulec przekształceniu w spółkę osobową czym pominął istotny dla sprawy aspekt przekształcenia tej spółki. B. Spółka z o.o., będąca podatnikiem podatku dochodowego posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokonuje przekształcenia tej spółki w spółkę osobową, która na skutek tej czynności staje się spółką przekształconą. A zatem byt prawny Spółki B. ulegnie zmianie polegającej na wykreśleniu jej z rejestru sądowego z chwilą wpisu do tego rejestru spółki osobowej. Dlatego też w przedmiotowej sprawie przekształcenie Spółki B. w spółkę osobową powoduje, że warunki do zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy ocenić w odniesieniu do spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o.o. czyli płatnika a nie jak to czyni wnioskodawca we wniosku do Spółki B. Spółka B. po przekształceniu jej w spółkę osobową nie będzie już płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych dla swoich udziałowców. Płatnikiem będzie spółka osobowa. Skoro tak, to właśnie spółka osobowa jako płatnik będzie musiała ocenić czy spełnione są warunki zwolnienia wynikające z przepisu art. 22 ust. 4 tej ustawy.
W świetle wyżej przywołanego przepisu wskazać należy, że jednym z warunków, o którym stanowi przepis art. 22 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, koniecznym dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodów (przychodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest aby wypłacającym takie przychody była spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, posiadająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ten warunek w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony. Podobnie będzie z przesłanką dotyczącą posiadania udziałów w spółce wypłacającej przychody. Wspólnik spółki osobowej nie posiada udziałów w tej spółce, lecz wyłącznie udział kapitałowy, który nie dzieli się na udziały jak to ma miejsce w spółce z o.o., gdzie na udziały określonej wartości dzieli się kapitał zakładowy.
Wnioskodawca zaskarżył, po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, ww. interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie zarzucając, iż jest ona niezgodna z prawem.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie prawomocnym wyrokiem z dnia 25 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 135/13 uchylił ww. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 02 października 2012 r.
Na wstępie Sąd wskazał, że istotą sporu w niniejszej sprawie była wykładnia przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie skarżącej, kwota niepodzielonych zysków spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na moment przekształcenia jej w spółkę osobową będzie korzystać z przewidzianego w tym przepisie zwolnienia z opodatkowania, gdyż warunki tego zwolnienia należy odnieść do spółki kapitałowej podlegającej przekształceniu. Natomiast zdaniem organu podatkowego, przesłanki dopuszczalności zwolnienia od podatku dochodowego należy odnosić do spółki przekształconej (spółki osobowej), ta zaś - nie będąc podatnikiem podatku dochodowego - nie spełnia warunku wymienionego w art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zatem dochód osiągnięty z tytułu wartości niepodzielonych zysków spółki kapitałowej będzie podlegać opodatkowaniu.
Jak podkreślił Sąd, zasady przekształcania spółek handlowych regulują przepisy art. 551 i n. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94, poz. 1037 t.j. ze zm., dalej jako K.s.h.). Analiza treści tych przepisów prowadzi do wniosku, że po przekształceniu zachowana zostaje tożsamość podmiotu przekształconego i przekształcanego, zaś zmianie ulega jedynie forma prawna tego podmiotu (por. A. Kidyba, Komentarz a do art. 533 K.s.h., LEX 2013). Stanowisko uwzględniające skutek tożsamości podmiotu przy przekształceniu formy prawnej potwierdza także treść art. 93a § 2 pkt 1 w zw. z art. 93a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012 r., poz. 749 t.j. ze zm.), zgodnie z którym osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zmiana w stosunku do stanu istniejącego przed przekształceniem polega więc na tym, że wniesione uprzednio udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stają się wkładem do majątku spółki przekształconej (osobowej), a przestają być częścią kapitału spółki przekształcanej (por. wyrok NSA z dnia 01 grudnia 2009, sygn. akt II FSK 950/2008).
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.
Stosownie zaś do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,
- spółka, o której mowa w pkt 2, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
W niniejszej sprawie, co podkreślił Sąd, nie budziło wątpliwości podatnika oraz Organu skarbowego, że zgromadzone przez spółkę zyski z lat ubiegłych oraz zysk wypracowany w roku przekształcenia, stanowią niepodzielony zysk będący przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym. W tej sytuacji zbadać należało, czy pochodzący z tego źródła dochód może podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W ocenie Sądu, przepisem, na którym Organ oparł swoją argumentację w sprawie, był art. 26 ust. 1 zd. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2b, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Jednak regulacja ta w ocenie Sądu - odnosi się jedynie do zagadnienia rozliczenia podatku, nie zaś do kwestii wypłaty (dystrybucji) zysku spółki przekształcanej. Spółka przekształcona jest płatnikiem podatku, co wynika z tego, że spółka przekształcana z dniem przekształcenia jest wykreślana z rejestru spółek i nie może być płatnikiem tegoż podatku. Nie można jednak utożsamić pojęcia podmiotu wypłacającego przychody z udziału w zyskach osób prawnych z płatnikiem podatku. Podmiotem wypłacającym przychód, w rozumieniu tego przepisu, jest podmiot, od którego przychody te pochodzą. W przypadku przekształcenia spółki i opodatkowania niepodzielonych zysków na zasadach art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody pochodzą od spółki przekształcanej, z działalności której niepodzielony zysk pochodzi. Działalność tej spółki jest źródłem przychodu i to spółka ta jest wypłacającym przychody. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie przy tym stanowi o wartości zysku w spółkach kapitałowych a więc spółkach przekształcanych, a nie przekształconych jako podlegającemu opodatkowaniu.
Zdaniem Sądu, ustawodawca nakazując opodatkowanie niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki, przyjmuje pewną fikcję wypłaty, dystrybucji zysku na rzecz udziałowców tej spółki na skutek przekształcenia (niezależnie od tego, czy dystrybucja ta rzeczywiście nastąpiła). Osiągnięty przez spółkę przekształcaną zysk, który nie został dotychczas podzielony, traktuje się tak, jakby z momentem przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością został on dystrybuowany na rzecz wspólników (por. wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1863/10). Nie ma wobec tego znaczenia, czy dochodzi w tym przypadku do faktycznej wypłaty zysku. W konsekwencji, skoro z art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest także przychód, który nie został faktycznie wypłacony, to tak samo należy rozumieć pojęcie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, do których odnosi się art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W ocenie Sądu zdarzenie polegające na wypłacie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zatem wiązać ze spółką przekształcaną, stąd przy założeniu spełnienia pozostałych warunków określonych w art. 22 ust. 4, 4a, 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową, przychód z tytułu niepodzielonego zysku korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie.
Powyższe argumenty, zdaniem Sądu, pozwalają na uznanie za uzasadniony poglądu, zgodnie z którym przy wykładni art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku przekształcenia spółki, status podmiotu wypłacającego dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych odnieść należy do spółki przekształcanej, a nie przekształconej.
Sąd ponadto wskazał, że w interpretacjach przytoczonych przez skarżącą we wniosku o interpretację, organy podatkowe w całości podzieliły argumentację podatników tożsamą z argumentacją skarżącej w niniejszej sprawie. Oznacza to, że również organy podatkowe w innych sprawach - akceptują pogląd, że warunki wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy odnosić do spółki przekształcanej, a nie przekształconej.
Mając na uwadze uzasadnienie ww. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie oraz treść art. 153 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.), który stanowi, iż ocena prawna i wskazania co do dalszego postępowania wyrażone w orzeczeniu sądu wiążą w sprawie ten sąd oraz organ, którego działanie lub bezczynność było przedmiotem zaskarżenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, rozpatrując ponownie wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2012 r. stwierdza, iż w świetle zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę stanowisko wnioskodawcy w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania przychodu wspólników z tytułu niepodzielonych zysków w przypadku przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 131 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach