Temat interpretacji
Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego przekształcenie spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną nie będzie wiązało się dla Wnioskodawcy z powstaniem przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i w rezultacie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia kwietnia 2013 r. (data wpływu 02 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących przekształcenia spółki komandytowo akcyjnej w spółkę jawną jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 11 lipca 2013 r. (data wpływu 15.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących przekształcenia spółki komandytowo akcyjnej w spółkę jawną.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca planuje objęcie akcji w mającej powstać spółce komandytowo - akcyjnej Sp. z o.o. S.K.A. (dalej: SKA). Do końca roku planowane jest przekształcenie SKA w spółkę jawną (dalej: SJ). W momencie przekształcenia SKA może posiadać środki pieniężne oraz wierzytelności. W wyniku przekształcenia nie będą dokonywane żadne zmiany w majątku SKA. Nie zmienią się również wspólnicy SKA oraz ich udział w zysku. Przekształcenie będzie się wiązało tylko i wyłącznie ze zmianą formy prawnej spółki z komandytowo - akcyjnej na spółkę jawną.
W piśmie z dnia 11 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku Wnioskodawca doprecyzował opis zdarzenia przyszłego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych:
- Czy spółka komandytowo - akcyjna będzie posiadać kapitał zakładowy i zapasowy, a jeśli tak to z czego (tj. z jakich środków lub wartości, skąd pochodzących) zostaną one utworzone...
Spółka komandytowo - akcyjna będzie posiadać kapitał zakładowy lub kapitał zakładowy i zapasowy (Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji o utworzeniu bądź nie, kapitału zapasowego wnosi On zatem o ustosunkowanie się w interpretacji do obu przypadków). Środki na pokrycie kapitału zakładowego lub kapitału zakładowego i zapasowego pochodzić będą z wkładu (aportu) dokonanego przez Wnioskodawcę do spółki w zamian za objęcie w niej akcji. Przedmiotem aportu mogą być zarówno wartości pieniężne, jak i wartość niematerialna i prawna w postaci znaku towarowego.
- Czy na moment przekształcenia spółka komandytowo - akcyjna będzie posiadała inne kapitały niż zakładowy i zapasowy (jeśli tak, należy wskazać z jakich środków lub wartości, skąd pochodzących zostaną one utworzone)...
Nie. Na moment przekształcenia spółka komandytowo - akcyjna posiadać będzie tylko kapitał zakładowy lub kapitał zakładowy i zapasowy. Poza tym, nie planuje się tworzenia jakichkolwiek innych kapitałów. Jak wskazano we wniosku o interpretację, Spółka na moment przekształcenia posiadać może również środki pieniężne oraz wierzytelności.
- Czy po przekształceniu wartość kapitału zakładowego i zapasowego spółki jawnej będzie odpowiadała wartości odpowiednio kapitału zakładowego i zapasowego spółki komandytowo - akcyjnej... Jeżeli nie należy wskazać jak te kapitały zostaną odzwierciedlone w spółce jawnej.
Tak. Po przekształceniu wartość kapitału zakładowego lub kapitału zakładowego i zapasowego w spółce jawnej będzie odpowiadała wartości tych kapitałów w spółce komandytowo - akcyjnej.
- Czy na moment przekształcenia w spółce komandytowo - akcyjnej będzie występował zysk osiągnięty od początku roku obrotowego oraz z lat poprzednich...
Tak. Na moment przekształcenia w spółce komandytowo - akcyjnej będzie występował zysk.
- Czy na moment przekształcenia Wnioskodawcy zostaną wypłacone jakiekolwiek kwoty, np. z zysku osiągniętego w roku obrotowym, w którym nastąpi przekształcenie, bądź z zysku z lat poprzednich...
Nie. Na moment przekształcenia Wnioskodawcy nie zostaną wypłacone jakiekolwiek kwoty z zysku osiągniętego w roku obrotowym, w którym nastąpi przekształcenie, bądź z zysku z lat poprzednich (oczywiście w sytuacji, gdy zysk taki wystąpi).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego przekształcenie spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną nie będzie wiązało się dla Wnioskodawcy z powstaniem przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych i w rezultacie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, przekształcenie spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną nie będzie wiązało się dla Wnioskodawcy z powstaniem przychodu podatkowego dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.
Zasady i tryb przekształcenia spółek osobowych są uregulowane w Dziale III ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) (dalej: KSH). Art. 553 KSH wskazuje na obowiązywanie tzw. zasady kontynuacji, zgodnie z którą spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej, zaś wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Co więcej, z powołanego przepisu wskazuje na istnienie tzw. kontynuacji administracyjnoprawnej. W komentarzu pod redakcją prof. S. Sołtysińskiego zauważa się, że w przypadku przekształcenia nie ulega zmianie adresat decyzji administracyjnej, gdyż po dniu przekształcenia jest nim ta sama spółka, która jedynie zmieniła swą formę prawną (Kodeks spółek handlowych. Łączenie, podział i przekształcanie spółek. Przepisy karne. Komentarz do artykułów 491 - 633. Tom IV. Podobnie, wyd. C.H. Beck 2012).
Podobnie zauważa prof. A. Kidyba, który stwierdza, że w wyniku przekształcenia między innymi spółki osobowej w inną spółkę osobową dochodzi do kontynuacji, a nie następstwa prawnego, bowiem to sam podmiot podlega zmianie, a nie zamianie na inny podmiot (np. prof. A. Kidyba, Komentarz do Kodeksu Spółek Handlowych, Tom II, Wydawnictwo Zakamycze 2004).
Powyższe oznacza, że w wyniku przekształcenia nie dochodzi od powstania nowego podmiotu, lecz to ten sam podmiot kontynuuje działalność pod inną formą prawną. Potwierdzenie obowiązywania zasady kontynuacji wynika również z przepisów podatkowych.
Art. 93a § 2 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) stanowi, że osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej (jaką jest spółka osobowa), wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.
Dodatkowo na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) próżno szukać uregulowań szczególnych, regulujących podstawę oraz sposób ustalenia przychodu u wspólnika spółki osobowej w przypadku jej przekształcenia w inną spółkę osobową. W szczególności, nie znajdzie w tym przypadku zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który dotyczy skutków podatkowych przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe. W rezultacie, ewentualny przychód dla wspólnika w tym zakresie mógłby powstać jedynie na zasadach ogólnych.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.
Zgodnie z utrwaloną w doktrynie oraz orzecznictwie sądów administracyjnych praktyką przyjmuje się, że przychodem (dochodem) podatkowym mogą być jedynie te przysporzenia majątkowe, które mają trwały i bezzwrotny charakter oraz skutkują definitywnym przyrostem majątku podatnika.
Oznacza to, że przychód, który może generować powstanie dochodu będącego przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych musi być przez podatnika faktycznie osiągnięty, a więc musi być definitywny oraz dający się określić wartościowo (mierzalny).
W analizowanej sytuacji, powyższe nie występuje. Przekształcenie SKA w spółkę jawną będzie dla Wnioskodawcy oznaczać tylko tyle, że jeden składnik jego majątku (akcje SKA) zostanie zastąpiony innym (udział kapitałowy w spółce jawnej). Stan majątkowy Spółki nie ulegnie zmianie. Zmieni się jedynie forma prawna SKA oraz forma partycypacji Wnioskodawcy.
Oznacza to, że w wyniku przekształcenia SKA w spółkę jawną po stronie Wnioskodawcy nie wystąpi żadne przysporzenie majątkowe, a tym samym nie można również mówić o powstaniu przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że planowane przekształcenie spółki komandytowo - akcyjnej w spółkę jawną nie będzie wiązało się dla Niego z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
W odniesieniu do poglądów występujących w doktrynie prawa podatkowego, zaznaczyć należy, że odzwierciedlają one indywidualne stanowiska ich autorów na dany temat.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Końcowo informuje się, iż w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 936 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu