Temat interpretacji
Czy wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w obrębie struktur Spółki Jednostka, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT? Czy wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę w zamian za wniesienie do Nowej Spółki opisanego powyżej wkładu niepieniężnego w postaci Jednostki, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie wniesienia wkładu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, bowiem Jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- wydzielona w obrębie Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
- aport Jednostki nie będzie skutkował powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2011 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- wydzielona w obrębie Spółki Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),
- aport Jednostki nie będzie skutkował powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest producentem elementów złącznych. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i sprzedaż śrub i nakrętek. Ponadto, Spółka zajmuje się również produkcją i sprzedażą wyrobów specjalnych oraz innych elementów złącznych na zamówienie. Spółka posiada własne zaplecze badawcze i laboratoryjne, dzięki czemu może wykonywać wyroby na zamówienie oraz oferować kontrahentom szeroki asortyment produktów.
W celu poprawienia efektywności działania Spółki, podjęta została decyzja o przeprowadzeniu reorganizacji Jej działalności. Na wstępie niezbędne jest przedstawienie specyfiki działalności Spółki. Spółka jest jednym z czołowych i najbardziej rozpoznawalnych producentów śrub w Europie. Rynek, na którym działa, wymaga wysokiej specjalizacji oraz szybkiej umiejętności dostosowania nie tylko palety produktów, ale również zakresu możliwości produkcyjnych do zapotrzebowania rynkowego na określone rodzaje śrub. W szczególności, z uwagi na fakt, iż Spółka pragnie pozostać rozpoznawalnym kontrahentem odbiorców w branży motoryzacyjnej, plastyczność produkcji odgrywa niebagatelne znaczenie w kontekście szybko zmieniającej się oferty producentów samochodów.
Wobec faktu, iż w przypadku produktów na zamówienie specyfika działalności Spółki polega na tym, iż nie prowadząc aktywnej sprzedaży, Spółka odpowiada na zapotrzebowanie i zamówienia składane przez klientów - kluczową rolę w Spółce odgrywa Dział Badań i Rozwoju (dalej: Dział B+R), który analizuje zapotrzebowanie oraz zapytania składane przez klientów pod kątem możliwości zaprojektowania produktów oraz procesów, określenia zasobów, niezbędnych zakupów oraz wdrożenia ich do realizacji. Dział B+R jest podstawową jednostką Spółki w komunikacji z klientami w zakresie określenia warunków, terminów i wykonalności przyszłych kontraktów. Pracownicy Działu B+R, wspierani przez pracowników Działu Rozwoju Rynku Elementów Złącznych (dalej: Dział Rozwoju Rynku), realizują pierwszy etap procesu realizacji zamówienia i są niejako wizytówką Spółki w relacjach biznesowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, reorganizacja zostanie przeprowadzona w następujący sposób. W pierwszym etapie reorganizacji Spółka utworzy w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, jednostkę organizacyjną (dalej: Jednostka), obejmującą dwa działy funkcjonujące obecnie w strukturze Spółki, tj.:
1. Dział B+R, odpowiedzialny za prowadzenie działalności w następującym zakresie:
- opracowanie (dostosowanie, rozwój) technologii produkcji na potrzeby indywidualnych zamówień składanych przez klientów,
- projektowanie produktów zgodnie ze specyfikacją określoną w zamówieniach,
- projektowanie narzędzi niezbędnych do wytwarzania produktów Spółki,
- w przypadku zakupu nowych maszyn - przygotowanie ich specyfikacji oraz uzgadnianie szczegółów technicznych bezpośrednio z producentem,
- wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych oraz maszyn i narzędzi, wykorzystywanych w procesie produkcyjnym,
- nadzór nad dokumentacją techniczną,
- budowanie marki Spółki, jako solidnego kontrahenta, który w sposób nowatorski odpowiada na zapotrzebowanie rynkowe,
- wspieranie działań w zakresie budowania wizerunku Spółki jako firmy z nowatorskim podejściem biznesowym, dopasowującej się do specyficznego zapotrzebowania kontrahenta w krótkim czasie,
- bieżących kontaktów z kontrahentami w zakresie ustalania szczegółowych warunków technicznych oraz parametrów zamawianych produktów, a także w kontekście ich specyficznych oczekiwań.
dalej jako: działalność B+R.
W związku z dominującymi na rynku trendami, tj. koniecznością specjalizacji oraz dostosowania produkcji do potrzeb klienta, Dział B+R odgrywa obecnie w strukturze Spółki bardzo istotną oraz wyodrębnioną rolę. Funkcjonowanie Działu B+R jest kluczowe zwłaszcza ze względu na umożliwienie Spółce odpowiadania na zapotrzebowanie rynkowe w zakresie produktów niestandardowych - Dział Produkcji Spółki nie mógłby ich wytworzyć, a Dział Handlowy sprzedać bez uprzedniego opracowania technologii produkcji, dopasowania produktów do wymagań klientów, jak również określenia niezbędnych kompetencji narzędziowych.
2. Dział Rozwoju Rynku, w gestii którego leżą obecnie funkcje związane z reprezentowaniem Spółki w kontaktach z klientami, w szczególności poprzez obsługę sprzedaży, a także budowanie i wzmacnianie relacji biznesowych z klientami.
Równolegle do działalności B+R oraz sprzedaży i obsługi klienta, wydzielona ze Spółki w ramach przedmiotowej restrukturyzacji Jednostka, poprzez:
- kluczowe - z punktu widzenia realizowanej przez Spółkę sprzedaży - działania w zakresie pełnego dostosowania stosowanej przez Spółkę technologii produkcji, narzędzi oraz powstających przy ich wykorzystaniu produktów do zapotrzebowania klientów, przyczyniające się do pozytywnego postrzegania Spółki wśród klientów (podejmowane w ramach Działu B+R) oraz
- odpowiednie ukierunkowanie oraz wzmacnianie relacji biznesowych z klientami, a także pozyskiwanie od klientów informacji zwrotnych, dotyczących produktów i wizerunku Spółki (realizowane przez Dział Rozwoju Rynku),
-uczestniczy w budowaniu pozycji rynkowej firmy i pełni funkcje związane z wykorzystaniem przypisanych do niej znaków towarowych (dalej: Znaki Towarowe) oraz zarządzania tymi znakami, w szczególności w zakresie zwiększania ich rozpoznawalności, a także budowania ich wizerunku i wartości.
Dzięki powyższemu wydzieleniu możliwe będzie wyodrębnienie zamkniętego procesu, który w przypadku Spółki jest tak istotny - pracownicy Działu B+R, przy wsparciu ze strony pracowników Działu Rozwoju Rynku, przejmą całość zadań w zakresie pierwszego i najważniejszego etapu realizacji zamówienia, jakim jest komunikacja z klientami w zakresie określenia warunków, terminów i wykonalności przyszłych kontraktów. Powyższe pozwoli w sposób przejrzysty zarządzać relacjami z klientami oraz kształtować politykę kontaktów biznesowych. Po stronie wydzielonej Jednostki będzie znajdować się także całość funkcji związanych z opracowaniem indywidualnych rozwiązań technologicznych na potrzeby zamówień niestandardowych. W Spółce pozostaną natomiast głównie funkcje związane z działalnością produkcyjną oraz obsługą administracyjną zamówień.
Zgodnie ze statutem Spółki, wyodrębnienie powyższej Jednostki nastąpi w formie uchwały Zarządu.
Uchwała ta będzie uwzględniała między innymi następujące aspekty wyodrębnienia Jednostki:
- wyodrębnienie organizacyjne,
- wyodrębnienie finansowe,
- wyodrębnienie funkcjonalne.
Wyodrębnienie organizacyjne
Uchwała będzie zawierała oświadczenie o wyodrębnieniu Jednostki oraz wskazanie osoby kierującej Jednostką.
Do uchwały zostaną załączone następujące dokumenty:
- lista pracowników przypisanych do Jednostki (ze wskazaniem kierownika Jednostki, odpowiedzialnego za zarządzanie Jednostką),
- struktura organizacyjna Jednostki,
- zestawienie materialnych i niematerialnych składników Jednostki (w tym zobowiązań) - do Jednostki alokowane zostaną składniki majątkowe związane z tą Jednostką, niezbędne do prowadzenia działalności, m.in. środki trwałe (komputery, meble i pozostałe wyposażenie biura, etc.) oraz wartości niematerialne i prawne, w tym prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117, ze zm.), w szczególności prawa do Znaków Towarowych, zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP (dalej: Prawa Własności Przemysłowej"), a także oprogramowanie wykorzystywane przez pracowników przypisanych do Jednostki oraz zobowiązania powstałe w związku z jej funkcjonowaniem, m.in. z tytułu amortyzacji przypisanych do Jednostki środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
- spis dokumentów przypisanych do Jednostki, niezbędnych do jej funkcjonowania.
Ponadto, do Jednostki zostanie przypisana powierzchnia biurowa zajmowana obecnie przez pracowników przypisanych do Jednostki. Powierzchnia ta będzie odrębna od powierzchni Spółki i zostanie przypisana do Jednostki na mocy umowy najmu, zawartej pomiędzy Jednostką a Spółką. Umowa ta będzie istnieć w momencie wydzielenia Jednostki. W konsekwencji, zapewniony zostanie dostęp Jednostki do niezbędnej powierzchni. Jednocześnie, do kosztów Jednostki alokowana zostanie odpowiednia część wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją tej powierzchni (m.in. koszty związane ze zużyciem mediów). Jednostka posiadać będzie także własny rachunek bankowy oraz własną nazwę. W konsekwencji, Jednostka zostanie formalnie wyodrębniona w strukturze Spółki.
Wyodrębnienie finansowe
Jednostka będzie posiadać własny budżet w zakresie działalności B+R, zarządzania Znakami Towarowymi (w szczególności zwiększania rozpoznawalności Znaków Towarowych, a także kreowania wizerunku oraz budowania wartości tych znaków) oraz w zakresie działalności sprzedażowej i związanej z obsługą klientów.
Dodatkowo, do Jednostki przyporządkowane będą wszelkie zobowiązania związane z prowadzoną przez nią działalnością, w szczególności z tytułu nieuregulowanych wobec kontrahentów na dzień wydzielenia płatności za nabyte towary/usługi.
Ponadto, ewidencja księgowa Spółki będzie prowadzona w sposób umożliwiający ewidencję przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań Jednostki. W ramach powyższego do Jednostki zostaną przypisane miejsca powstawania kosztów (dalej: MPK), bezpośrednio związane z prowadzoną przez nią działalnością. Jednocześnie, w odniesieniu do pozostałych kosztów, jak również przychodów (odpowiednio zobowiązań oraz należności) zastosowanie znajdzie przyporządkowanie wartościowe, tj. Spółka będzie mogła przypisać do Jednostki odpowiednią część wspólnych kosztów i przychodów (zobowiązań i należności), wykazywanych w ewidencji Spółki. W oparciu o powyższe, możliwe będzie natychmiastowe zidentyfikowanie, które z przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań dotyczą działalności Spółki, a które Jednostki. Zestawienie MPK przypisanych do Jednostki będzie stanowiło załącznik do uchwały o wyodrębnieniu Jednostki.
Ponadto, ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzona przez Spółkę, zawiera oznaczenia pozwalające na identyfikację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostaną przypisane Jednostce.
Jednostka będzie miała także własny rachunek bankowy, przeznaczony wyłącznie do obsługi zobowiązań i należności związanych z jej funkcjonowaniem.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Należy podkreślić, że po wyodrębnieniu, dysponując własnym personelem, składnikami majątkowymi, umowami, Prawami Własności Przemysłowej, odrębnym od Spółki zakresem działalności etc., Jednostka będzie mogła stanowić odrębne od Spółki przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące swe zadania. Jednostka nie będzie bowiem sumą składników, przy pomocy których prowadzona będzie działalność, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przeznaczonym do realizacji określonych zadań.
Wyodrębnionej Jednostce przydzielone zostaną wszystkie aktywa niezbędne do:
- prowadzenia działalności B+R, polegającej na:
- opracowaniu (dostosowaniu, rozwoju) technologii produkcji na potrzeby indywidualnych zamówień składanych przez klientów,
- projektowaniu produktów zgodnie ze specyfikacją określoną w zamówieniach,
- projektowaniu narzędzi niezbędnych do wytwarzania produktów,
- przygotowaniu specyfikacji maszyn oraz konsultowaniu ich szczegółów technicznych bezpośrednio z producentem (w ramach doradztwa technicznego),
- wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych oraz maszyn i narzędzi, wykorzystywanych w procesie produkcyjnym,
- sprawowaniu nadzoru nad dokumentacją techniczną,
- sprzedaży w zakresie usług oferowanych przez Jednostkę, a także obsługi klientów i budowania odpowiednich relacji biznesowych,
- zarządzania Znakami Towarowymi, w szczególności zwiększania rozpoznawalności tych znaków, a także kreowania wizerunku oraz budowania ich wartości.
Ponadto, w dyspozycji Jednostki będzie własna powierzchnia biurowa oraz wyposażenie pomieszczeń biurowych (szafki, biurka), sprzęt komputerowy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, bazy danych, telefony komórkowe, etc. Powierzchnia ta będzie odrębna od powierzchni Spółki i zostanie przypisana do Jednostki na mocy umowy najmu powierzchni biurowej, zawartej pomiędzy Jednostką a Spółką (umowa ta będzie istnieć w momencie wydzielenia Jednostki).
Do Jednostki przypisany zostanie także zespół pracowników merytorycznych, odznaczających się wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu działalności w zakresie wskazanym poniżej w punktach 1 i 2. Jednostka będzie także dysponowała własną kadrą zarządzającą. Zarząd Jednostki będzie podejmował strategiczne decyzje dotyczące działań i kierunków jej rozwoju.
W ramach Jednostki ze Spółki wydzielona zostanie także dokumentacja - w takim zakresie, w jakim jest ona niezbędna do funkcjonowania wyodrębnionej Jednostki.
W konsekwencji, aktywa Jednostki będą wzajemnie powiązane w sposób umożliwiający samodzielne świadczenie usług z zakresu badań i rozwoju, zarządzania Znakami Towarowymi, a także obsługi klientów i budowania odpowiednich relacji biznesowych.
Opisane wyżej funkcje Jednostki będą mogły same w sobie stanowić przedmiot efektywnej działalności gospodarczej, a wyodrębniony zespół składników majątku będzie wystarczający do realizacji tych funkcji, a także będzie umożliwiał sprzedaż usług oferowanych przez Jednostkę oraz obsługę klientów i budowanie odpowiednich relacji biznesowych.
W kolejnym etapie restrukturyzacji, wyodrębniona Jednostka zostanie wniesiona w formie wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym do innej spółki kapitałowej (dalej: Nowa Spółka). W konsekwencji, Nowa Spółka przejmie wszystkie zadania, realizowane dotychczas przez Jednostkę. Spółka natomiast będzie mogła skupić swe działania głównie na działalności produkcyjnej oraz obsłudze administracyjnej zamówień.
Ze względu na przypisane do Jednostki Prawa Własności Przemysłowej, po wniesieniu Jednostki do Nowej Spółki, Nowa Spółka, na podstawie umowy licencyjnej dotyczącej ww. praw do korzystania ze Znaków Towarowych, otrzymywać będzie należności licencyjne od Wnioskodawcy. Alternatywnie rozważane jest również oddanie Znaków Towarowych przez Nową Spółkę do używania w ramach umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b Ustawy o CIT, bądź leasingu finansowego w rozumieniu art. 17f Ustawy o CIT. Dodatkowo, zawarta zostanie umowa o świadczenie usług w zakresie działalności B+R, w kształcie zaprezentowanym w punkcie 1 powyżej przez Nową Spółkę na rzecz Wnioskodawcy.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym, Spółka wnosi o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, poprzez potwierdzenie, iż w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego:
- wyodrębniona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w obrębie struktur Spółki Jednostka, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT,
- wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę w zamian za wniesienie do Nowej Spółki opisanego powyżej wkładu niepieniężnego w postaci Jednostki, nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podatkowego w momencie wniesienia wkładu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, bowiem Jednostka stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Ad. 1)
Zdaniem Spółki, wyodrębniona w obrębie struktur Spółki Jednostka, będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.; dalej Ustawa o CIT).
Zgodnie z art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (w tym zobowiązań) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych;
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
- zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.
W związku z powyższym, dla uznania Jednostki za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki konieczne jest wyodrębnienie składników majątkowych zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej, jak i funkcjonalnej.
Wyodrębnienie organizacyjne
Ustawa o CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. Jednakże zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części przedsiębiorstwa ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 października 2008 r., sygn. ILPB3/423-496/08-2/HS). Dodatkowo wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp." (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 lutego 2009r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB).
Jak wskazano w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wyodrębnienie Jednostki nastąpi w formie uchwały Zarządu. Uchwała będzie zawierać w szczególności zestawienie materialnych i niematerialnych składników (w tym zobowiązań), a także wykaz pracowników oraz spis dokumentów przypisanych do Jednostki. Jednostka będzie posiadać własną strukturę organizacyjną, na której czele będzie stał kierownik odpowiedzialny za zarządzanie Jednostką.
Jednostka będzie także posiadać własną nazwę oraz własny rachunek bankowy. W konsekwencji, Jednostka zostanie formalnie wyodrębniona w strukturze Spółki.
Ponadto, o organizacyjnym wyodrębnieniu w strukturze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Jednostki), mającej być przedmiotem wkładu niepieniężnego do Nowej Spółki, świadczy fakt, że Jednostka prowadzić będzie w ramach Spółki ściśle określony rodzaj działalności, który nie jest realizowany przez jakąkolwiek inną część Spółki. Jednostka przejmie bowiem wszystkie zadania z zakresu działalności B+R, zarządzania Znakami Towarowymi, a także budowania odpowiednich relacji biznesowych - zgodnie z przedstawionym powyżej opisem zdarzenia przyszłego. Działalność ta będzie prowadzona w sposób samodzielny oraz przy zaangażowaniu własnych aktywów Jednostki, choć w ramach struktury prawnej Spółki Jednostka posiadać będzie majątek (tj. aktywa i pasywa) niezbędny do samodzielnego prowadzenia działalności.
Do Jednostki przypisane zostaną także umowy związane z prowadzoną przez nią działalnością, a także wynikające z tych umów zobowiązania. W związku z tym, Jednostka będzie mogła realizować swoją działalność jako samodzielny podmiot gospodarczy.
Spółka wskazuje, iż stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w praktyce organów podatkowych (np. indywidualna interpretacje prawa podatkowego z dnia 26 października 2009r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy: sygn. ITPB3/423-396a/09/DK).
Dodatkowo, Jednostka dysponować będzie własną powierzchnią biurową, odrębną od powierzchni Spółki, która zostanie przypisana do Jednostki na mocy umowy najmu zawartej pomiędzy Jednostką a Spółką (umowa ta będzie istnieć w momencie wydzielenia Jednostki). W konsekwencji, zapewniony będzie dostęp do powierzchni biurowej, a zatem, w momencie aportu Jednostka będzie w stanie kontynuować swoją działalność gospodarczą.
W związku z powyższym, zdaniem Spółki, należy uznać, iż Jednostka będzie spełniać wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym w ramach Spółki dla uznania jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa na gruncie Ustawy o CIT.
Wyodrębnienie finansowe
Zdaniem Spółki, Jednostka stanowić będzie także zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony finansowo, o czym świadczyć będzie m.in. przypisanie do Jednostki MPK bezpośrednio związanych z prowadzoną przez nią działalnością oraz - w przypadku wspólnych kosztów i przychodów (zobowiązań i należności), wykazywanych w ewidencji Spółki - wartościowe przyporządkowanie do Jednostki ich odpowiedniej części. Taki sposób ewidencji zapewni możliwość identyfikacji i przypisania przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do Jednostki. A zatem możliwe będzie przyporządkowanie tych składników majątkowych pod względem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym do wyodrębnionego majątku.
Do Jednostki przyporządkowane będą wszelkie zobowiązania związane z prowadzoną przez nią działalnością, w szczególności z tytułu nieuregulowanych wobec kontrahentów na dzień wydzielenia płatności za nabyte towary/usługi. Dodatkowo, ze względu na wykorzystanie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych odpowiednich oznaczeń, możliwe będzie zidentyfikowanie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyporządkowanych do Jednostki.
Ponadto, Jednostka będzie posiadała wyodrębniony rachunek bankowy, na którym gromadzone będą środki pieniężne niezbędne do jej funkcjonowania. Również przychody z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym, alokowane będą jako przychody Jednostki.
Należy jednak podkreślić, iż Ustawa o CIT nie wskazuje, co należy rozumieć przez wyodrębnienie finansowe w rozumieniu definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w szczególności, czy koniecznie jest prowadzenie odrębnych ksiąg rachunkowych czy sporządzanie bilansów. W orzecznictwie i doktrynie przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa (J. Marciniuk Podatek dochodowy od osób prawnych. Rok 2008 Komentarz; Wydawnictwo C.H. Beck; Warszawa 2008; por. także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 września 2009r., sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB). Ponadto, jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. IPPP2/443-312/09-2/AS, wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest, aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze)".
Mając na uwadze opisane powyżej okoliczności, zdaniem Spółki, Jednostka będzie spełniać warunek wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Zgodnie z definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa, zawartą w Ustawie o CIT, wyodrębnienie funkcjonalne zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) oznacza przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych (tak też np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 1 grudnia 2008r., sygn. ITPB3/423-519b/08/AW).
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Jednostka zostanie przeznaczona do realizacji zadań z zakresu badań i rozwoju oraz zarządzania Znakami Towarowymi w rozumieniu wskazanym w opisie zdarzenia przyszłego a także sprzedaży w zakresie usług oferowanych przez Jednostkę oraz obsługi klientów i budowania odpowiednich relacji biznesowych.
W tym celu do Jednostki zostaną alokowane składniki majątkowe konieczne do kontynuacji ww. działalności w zakresie prowadzonym wcześniej przez Spółkę, w szczególności wartości niematerialne i prawne, Prawa Własności Przemysłowej, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów z kontrahentami, zobowiązania oraz pracownicy dedykowani wcześniej w Spółce do realizacji tego typu zadań.
Jednostka, po wniesieniu do Nowej Spółki, posiadać będzie także niezależne źródło przychodów z tytułu realizacji usług badawczo-rozwojowych oraz licencji Znaków Towarowych na rzecz Spółki (bądź zawartych umów licencji, albo leasingu operacyjnego lub finansowego - w zależności od wybranej opcji), a ponadto od momentu wydzielenia uzyskiwać będzie przychody z innych tytułów związanych z prowadzoną działalnością (m.in. z tytułu odsetek od środków zgromadzonych na rachunku bankowym).
Zatem, zdaniem Spółki, należy uznać, że Jednostka zostanie wyodrębniona ze struktury Spółki także pod względem funkcjonalnym.
Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia Jednostki ze struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie przez Jednostkę działalności w dotychczasowym zakresie nie będzie wymagało od niej przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników i ponoszenia żadnych dodatkowych nakładów finansowych w tym zakresie.
Ponadto, w opinii Spółki, Jednostka mogłaby również funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, gdyby potencjalnie zaistniała taka konieczność. Składniki przypisane do Jednostki będą bowiem stanowiły odpowiednio powiązaną całość i będą przyczyniały się do osiągania przychodu przez Jednostkę. Dodatkowo, Jednostka, poprzez swoich pracowników wykorzystujących przyporządkowane składniki majątkowe, będzie w stanie sama organizować działalność B+R, zarządzać Znakami Towarowymi oraz realizować sprzedaż usług oferowanych przez Jednostkę, a także budować odpowiednie relacje biznesowe z klientami.
Podsumowując, zdaniem Spółki, organizacyjne, finansowe i funkcjonalne wyodrębnienie Jednostki pozwala na uznanie jej za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu Ustawy o CIT. W związku z powyższym, stanowisko Spółki, iż Jednostka będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.
Ad. 2)
Zdaniem Spółki, wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Nowej Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci Jednostki nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, bowiem Jednostka stanowi zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
A contrario, na podstawie tego przepisu należy uznać, że przychodu nie stanowi wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, w opinii Spółki, ponieważ Jednostka będąca przedmiotem wkładu niepieniężnego stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust. 4 Ustawy o CIT (zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym w punkcie 1 niniejszego wniosku), to w konsekwencji wartość udziałów objętych przez Spółkę w Nowej Spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci Jednostki nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu do opodatkowania.
Podobne stanowisko w sprawie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. IPPB5/423-165/08-6/MB, który uznał, że jeżeli zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, to wniesienie go do Sp. z o.o. nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast w interpretacji wydanej w dniu 18 maja 2009 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB3/423-98b/09/AM) czytamy: Wnioskując a contrario, w przypadku wniesienia do spółki kapitałowej aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w zamian za udziały (akcje) w tej spółce, na dzień dokonania transakcji dla spółki wnoszącej aport nie powstaje przychód w wysokości nominalnej wartości otrzymanych udziałów w kapitale zakładowym, ani w żadnej innej wysokości.
Ponadto, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2009 r. (sygn. IPPB5/423-436/09-2/MB) potwierdził, że stanowisko Spółki, zgodnie z którym wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Nowej Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.
W konsekwencji, stanowisko Spółki, zgodnie z którym wartość nominalna udziałów otrzymanych przez Spółkę od Nowej Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie będzie stanowić dla Spółki przychodu do opodatkowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o CIT., należy uznać za prawidłowe.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach