Czy po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub po utracie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od ... - Interpretacja - IPTPB3/423-144/11-3/KJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2011, sygn. IPTPB3/423-144/11-3/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub po utracie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do rozliczenia strat na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2011 r. (data wpływu 18 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do rozliczenia straty po okresie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczenia straty po okresie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca (dalej: również Spółka), we współpracy z innymi podmiotami z grupy kapitałowej, zajmuje się m.in. wytwarzaniem oraz obrotem hurtowym produktami leczniczymi.

W celu usprawnienia wewnątrzgrupowych procesów zarządczych oraz biznesowych, grupa kapitałowa rozważa obecnie przeprowadzenie kompleksowego procesu restrukturyzacyjnego.

Jednym z założeń planowanego procesu restrukturyzacyjnego jest utworzenie przez wybrane podmioty z grupy kapitałowej, w tym Wnioskodawcę, podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z założeniami, umowa o utworzeniu PGK zostanie zawarta na okres co najmniej trzech lat podatkowych oraz zostanie zarejestrowana przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla spółki z grupy kapitałowej, wybranej jako podmiot reprezentujący PGK. Wnioskodawca planuje wejść w skład PGK jako spółka zależna w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 2 lit. b) ww. ustawy.

Dla potrzeb niniejszego wniosku przyjęto, że wszystkie warunki dotyczące powstania PGK i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych - tj. warunki, o których mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zostaną spełnione (zagadnienie to pozostaje poza zakresem niniejszego wniosku).

Na dzień poprzedzający początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez PGK, Wnioskodawca może posiadać nierozliczone straty podatkowe z lat ubiegłych, względem których nie upłynął pięcioletni okres wskazany w art. 7 ust. 5 ww. ustawy. Ponadto Spółka może ponieść stratę podatkową również w roku podatkowym poprzedzającym początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez PGK.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub po utracie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do rozliczenia strat na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...

  • Czy dla potrzeb rozliczania strat przez Spółkę po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub po utracie przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, przez najbliższe kolejno po sobie następujące lata podatkowe w rozumieniu art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć:
    • rok podatkowy Spółki bezpośrednio poprzedzający początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez podatkową grupę kapitałową oraz
    • rok podatkowy Spółki, który rozpocznie się w dniu następującym po dniu, w którym upłynie okres obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub, w którym podatkowa grupa kapitałowa utraci status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych...

    Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją.

    Zdaniem Wnioskodawcy, po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub po utracie przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka będzie miała prawo do rozliczenia strat na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest, co do zasady, dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Jednocześnie w myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; natomiast jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Z kolei w świetle art. 7 ust. 5 ww. ustawy: o wysokość straty, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

    Należy przy tym mieć na uwadze, iż w przypadku poniesienia straty przez którąkolwiek ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową w okresie przed zawiązaniem tej grupy, strata ta - w świetle art. 7a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie podlega pokryciu z dochodu osiągniętego przez podatkową grupę kapitałową.

    Mając na uwadze powyższe należy w tym miejscu wskazać, że osiągniętym w roku podatkowym dochodem podatkowej grupy kapitałowej jest, zgodnie z art. 7a ust. 1 ww. ustawy, nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat (jeżeli za rok podatkowy suma strat przekracza sumę dochodów spółek, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej). W świetle ww. przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Dochody i straty spółek oblicza się zgodnie z art. 7 ust. 1-3." Oznacza to, iż przy ustalaniu dochodu poszczególnych spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej nie ma zastosowania (zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych in fine) art. 7 ust. 5 ww. ustawy, który dotyczy jak wskazano powyżej - możliwości kompensowania strat podatnika z dochodem uzyskanym w kolejnych latach podatkowych po roku poniesienia straty. W konsekwencji, dochód spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej nie może być pomniejszony w okresie funkcjonowania tej grupy o stratę poniesioną w latach ubiegłych, zarówno w przypadku gdy strata ta powstała w okresie przed, jak i w czasie funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.

    Powyższe oznacza w sytuacji Spółki, iż jej nierozliczone straty przypadające na dzień poprzedzający początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez PGK (tj. nierozliczone straty z lat ubiegłych oraz z roku podatkowego poprzedzającego początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez PGK):

    • nie będą mogły być pokryte z dochodu osiągniętego przez PGK w okresie funkcjonowania PGK (art. 7a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), oraz
    • nie będą mogły pomniejszać ewentualnego dochodu Wnioskodawcy w okresie funkcjonowania PGK (art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych in fine).

    Powołane wyżej przepisy stanowią jedyne ustawowe ograniczenie, jakie przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do możliwości rozliczania strat podatkowych spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, poniesionych przed utworzeniem takiej grupy. Żaden inny przepis ww. ustawy nie ogranicza prawa spółki wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej do rozliczenia - po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej lub po utracie przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych - strat podatkowych poniesionych przez tę spółkę przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej.

    Nie powinno zatem ulegać wątpliwości, iż nierozliczone straty poniesione przez Spółkę przed utworzeniem PGK będą mogły być skompensowane z dochodem Wnioskodawcy, osiągniętym po zakończeniu okresu, na który ustanowiono PGK, ewentualnie po utracie przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (tj. Spółka zachowa prawo do rozliczenia strat podatkowych, które zostały poniesione przed utworzeniem PGK, po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub po utracie przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

    Spółka podkreśla, że prawidłowość Jej stanowiska wskazanego powyżej znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych. W szczególności, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji podatkowej z dnia 4 listopada 2010 r. uznał, za w pełni prawidłowe stanowisko podatnika, zgodnie z którym (...) dla potrzeb rozliczania strat przez Spółkę po upływie okresu obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej przez PGK, przez najbliższe kolejno po sobie następujące lata podatkowe w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć:

    1. rok podatkowy Spółki bezpośrednio poprzedzający początek pierwszego roku podatkowego przyjętego przez PGK, oraz
    2. rok podatkowy Spółki, który rozpocznie się w dniu następującym po dniu, w którym upłynie okres obowiązywania umowy o utworzeniu PGK lub w którym PGK utraci status podatkowej grupy kapitałowej.

    Spółka dodatkowo zwraca uwagę, iż zaprezentowane przez Spółkę w niniejszym wniosku stanowisko, które znajduje również potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, wynika wprost z powołanych przez Spółkę przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, statuujących uprawnienie podatnika do rozliczenia w czasie poniesionych strat podatkowych (z uwzględnieniem 50% limitu odliczenia straty od dochodu). Jakakolwiek inna ich interpretacja, ograniczająca przedmiotowe uprawnienie i zawężająca stosowanie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, prowadziłaby do niezasadnego, dyskryminującego różnicowania sytuacji podatników w zależności od wyboru prowadzenia działań restrukturyzacyjnych z wykorzystaniem podatkowych grup kapitałowych.

    W konsekwencji, zdaniem Spółki, nie ulega wątpliwości, iż nierozliczone straty poniesione przez Spółkę przed utworzeniem PGK będą mogły być skompensowane z dochodem Wnioskodawcy osiągniętym po zakończeniu okresu, na który ustanowiono PGK, ewentualnie po utracie przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych - tzn. wtedy, kiedy ponownie będzie biegł rok podatkowy Spółki. Jednocześnie w celu obliczenia maksymalnego okresu przysługującego Spółce do rozliczenia strat, wynikającego z art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. okresu 5 kolejnych lat podatkowych) nie należy uwzględniać okresu funkcjonowania PGK.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Referencje

    IPTPB3/423-144/11-4/KJ, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi