W jaki sposób Spółka powinna opodatkować przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) - Interpretacja - IBPBI/2/423-832/12/MO

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 08.10.2012, sygn. IBPBI/2/423-832/12/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

W jaki sposób Spółka powinna opodatkować przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 06 lipca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia w jaki sposób Spółka powinna opodatkować przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lipca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia w jaki sposób Spółka powinna opodatkować przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (zwana dalej Spółką lub Wnioskodawcą") będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej lub w spółkach komandytowo-akcyjnych (dalej SKA). Komplementariuszem w SKA będzie inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych Spółka jako akcjonariusz nie będzie odpowiadać za zobowiązania SKA i - co do zasady - nie będzie reprezentować SKA (Spółka może reprezentować SKA jedynie jako pełnomocnik, przy czym w chwili obecnej Spółka nie wie, czy takie pełnomocnictwo zostanie jej udzielone).

Akcje w SKA zostaną objęte/nabyte przez Spółkę w następujący sposób:

  • Akcje nr 1 zostaną objęte przez Spółkę w związku z przekształceniem spółki z o.o. w SKA. Spółka pragnie przy tym wyjaśnić, że w dniu przekształcenia była właścicielem udziałów przekształcanej spółki z o.o. Udziały w spółce z o.o. Spółka objęła wnosząc wkład gotówkowy. Wartość nominalna objętych udziałów w spółce z o.o. odpowiadała wartości wniesionego wkładu (nie wykazano tzw. agio). W zamian za posiadane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka otrzyma - w momencie przekształcenia - akcje w SKA.
  • Akcje nr 2 zostaną przez Spółkę objęte w zamian za wkłady pieniężne. Akcje mogą być objęte za cenę emisyjną równą wartości nominalnej akcji, jak również za cenę emisyjną wyższą od wartości nominalnej akcji (z tzw. agio).
  • Akcje nr 3 będą przez Spółkę objęte w zamian za wkłady niepieniężne, przy czym przedmiotem wnoszonych przez Spółkę do SKA wkładów niepieniężnych nie będzie przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część.

Zgromadzenie wspólników SKA podejmie uchwałę w sprawie umorzenia akcji posiadanych przez Spółkę w SKA. Umorzenie będzie dotyczyć wszystkich ww. akcji bądź niektórych z nich. Umorzenie będzie miało charakter dobrowolny.

Spółka poprosiła organ podatkowy o przyjęcie przy wydawaniu interpretacji założenia, że umorzenie nastąpi odpłatnie (za wynagrodzeniem), a wynagrodzenie należne Spółce z tytułu zbycia na rzecz SKA akcji w celu ich umorzenia będzie ustalone przy uwzględnieniu wartości rynkowej umarzanych akcji. Spółka złożyła niniejszy wniosek celem ustalenia zasad opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez nią w związku z umorzeniem akcji w SKA.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób Spółka powinna opodatkować przychody uzyskane w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w SKA... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 5)

Zdaniem Spółki, za opodatkowanie przychodu uzyskiwanego z tytułu zbycia akcji na rzecz SKA celem ich umorzenia odpowiadać będzie wyłączenie ona sama. Spółka będzie płacić zaliczki od wykazywanego dochodu. Dochód ten Spółka powinna obliczyć dodając kwotę przychodu uzyskanego z tytułu zbycia akcji na rzecz SKA celem ich umorzenia do innych przychodów z tytułu prowadzonej działalności, a następnie od tak obliczonej łącznej kwoty przychodów Spółka powinna odjąć koszty uzyskania przychodów wykazywane przez Spółkę z tytułu prowadzonej działalności.

W interpretacji ogólnej z dnia 11 maja 2012 r., znak DD5/033/1/12/KSM/DD-125, Minister Finansów uznał, że dywidenda uzyskiwana przez akcjonariusza od SKA powinna być uznana za przychód akcjonariusza z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji, dywidenda ta powinna być połączona z pozostałymi przychodami akcjonariusza, o których mowa w art. 12 Ustawy CIT. Identyczny pogląd wyraził NSA w uchwale 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012r. sygn. II FPS 1/11.

Spółka uważa, że na analogicznej zasadzie jak dywidendę z SKA należy rozliczać wynagrodzenie należne z tytułu zbycia akcji na rzecz SKA celem ich umorzenia. W związku z powyższym wynagrodzenie należne Spółce od SKA z tytułu zbycia akcji celem umorzenia powinno być zaliczone do przychodów Spółki z działalności gospodarczej, od których Spółka odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy stosownie do art. 25 Ustawy CIT. Jeżeli Spółka, oprócz przychodu w postaci wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji na rzecz SKA celem ich umorzenia uzyskiwać będzie jeszcze inne przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przychody te należy zsumować (połączyć). Chcąc ustalić dochód podlegający opodatkowaniu od łącznej kwoty przychodów Spółka powinna odjąć koszty uzyskania przychodów związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Ustalony w ten sposób dochód będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej ustawa CIT), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca, jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej planuje, dobrowolne umorzenie akcji za wynagrodzeniem. Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej z dnia 08 października 2012 r. Znak: IBPBI/2/423-831/12/MO przychód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji w celu ich umorzenia, na podstawie ww. art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, generuje dochód opodatkowany na zasadach ogólnych tj. łącznie z pozostałymi dochodami.

W związku z powyższym Spółka przychód uzyskany z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej powinna doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, i od tak obliczonej sumy odjąć koszty uzyskania przychodów. Ustalony w ten sposób dochód będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu administracyjnego oraz interpretację ogólną nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych rozstrzygnięć, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem Organu podatkowego, tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Nadmienić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-4 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie , ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

IBPBI/2/423-829/12/MO, interpretacja indywidualna
IBPBI/2/423-830/12/MO, interpretacja indywidualna
IBPBI/2/423-831/12/MO, interpretacja indywidualna

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach