Temat interpretacji
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Pion Działalności Deweloperskiej przenoszony w procesie podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP? 2. Czy dla Spółki Przejmującej operacja podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie będzie neutralna podatkowo w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOP), w szczególności po jej stronie nie powstanie dochód do opodatkowania z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w wysokości nadwyżki wartości majątku potencjalnie uzyskanej w ramach podziału ponad wartość udziałów (akcji) przyznanych akcjonariuszom Spółki Dzielonej (jeśli taka nadwyżka się zmaterializuje) zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 4 ustawy o PDOP? 3. Czy odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółkę Dzieloną wchodzącego w skład przejmowanej przez Spółkę Przejmującą w ramach podziału zorganizowanej części przedsiębiorstwa będą stanowiły dla Spółki Przejmującej koszt uzyskania przychodów w momencie dokonania ich zapłaty? 4. Czy Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do dokonywania korekt podatku naliczonego, w zakresie przejętych aktywów (w tym: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, gruntów oraz praw wieczystego użytkowania) w ramach podziału przez wydzielenie, jeśli uzyskane aktywa będą w dalszym ciągu przeznaczone wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych? 5. Czy w opisanej sytuacji przyjęcie w ramach podziału przez wydzielenie przez Spółkę Przejmującą zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie Pionu Działalności Deweloperskiej nie będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.05.2012 r. (data wpływu 28.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- kwalifikacji zespołu składników majątkowych i skutków podatkowych przeniesienia ich w ramach podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej - jest prawidłowe,
- zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 maja 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji zespołu składników majątkowych i skutków podatkowych przeniesienia ich w ramach podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej: Spółka Przejmująca) jest polską spółką kapitałową należącą do Grupy Kapitałowej U. Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską w obszarze nieruchomości mieszkaniowych oraz biurowych. W ramach Grupy Kapitałowej podmiotem dominującym jest U S.A. (spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terytorium Polski; dalej: Spółka Dzielona). Spółka Dzielona jako generalny wykonawca prowadzi działalność w segmencie budownictwa mieszkaniowego, handlowo-usługowego i ogólnego w kraju oraz na rynkach wschodnich, realizuje inwestycje drogowe oraz buduje budynki modułowe i panelowe na rynek norweski. Poza głównym obszarem swojej działalności (usługami budowlanymi w systemie generalnego wykonawstwa) Spółka Dzielona w ograniczonym zakresie podejmowała i podejmuje również działalność deweloperską oraz posiada aktywa i zobowiązania związane z tą działalnością (m.in. będące w trakcie sprzedaży ukończone inwestycje deweloperskie, udziały w Spółce Przejmującej, jako wyspecjalizowanym podmiocie zajmującym się działalnością deweloperską) itd.
W związku z rozwojem działalności budowlanej i deweloperskiej, Spółka Dzielona podjęła decyzję o wyodrębnieniu z własnej działalności, działalności deweloperskiej i przeniesieniu jej do innej spółki (Spółki Przejmującej). Przeniesienie tej działalności nastąpi z wykorzystaniem procedury podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie (na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych), w ramach której wyodrębniona w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa działalność deweloperska zostanie przejęta przez inną spółkę kapitałową (Spółkę Przejmującą) w zamian za udziały (akcje jeśli na dzień podziału Spółka Przejmująca będzie miała formę spółki akcyjnej), które Spółka Przejmująca wyda akcjonariuszom Spółki.
W założeniu w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie działalności deweloperskiej, akcjonariat Spółki Dzielonej zostanie odzwierciedlony w przyszłym składzie udziałowym (akcyjnym) Spółki Przejmującej. Jednocześnie, planowane jest upublicznienie Spółki Przejmującej na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) (stąd wynika możliwa zmiana formy prawnej Spółki Przejmującej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na spółkę akcyjną zmiana ta jest niezależna od samego podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie działalności deweloperskiej i nie jest objęta zakresem przedmiotowego wniosku).
Powyższa restrukturyzacja ma na celu wzmocnienie pozycji rynkowej Spółki Dzielonej, która w wyniku reorganizacji będzie mogła skupić się na swojej działalności podstawowej (usługach budowlanych w systemie generalnego wykonawstwa) bez konfliktu interesów wynikającego z prowadzenia własnej działalności deweloperskiej i współpracy z innymi firmami deweloperskimi (w ramach swojej działalności podstawowej Spółka Dzielona dotychczas wykonywała usługi budowlane dla kilkudziesięciu deweloperów w Polsce). Reorganizacja oraz przejęcie aktywów i pasywów deweloperskich i późniejsze upublicznienie Spółki Przejmującej ma również przyczynić się do jej dalszego rozwoju spółka ta w wyniku podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie nabędzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa prowadzącą działalność w obszarze działalności Spółki Przejmującej, zwiększenia wiarygodności wśród instytucji finansowych oraz ułatwienia dostępu do środków na finansowanie kolejnych inwestycji deweloperskich. Wydzielenie i przejęcie aktywów i pasywów deweloperskich przez Spółkę Przejmującą podmiot wyspecjalizowany w prowadzeniu takiej działalności i posiadający bogate doświadczenia w tym zakresie zapewni również lepsze i bardziej optymalne wykorzystanie majątku w ramach Grupy. Reorganizacja i będące jej efektem upublicznienie Spółki Przejmującej będą również pociągały za sobą korzyści dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy obu spółek: struktura działalności poszczególnych spółek zostanie uproszczona i będzie bardziej przejrzysta, co korzystnie wpłynie na możliwość podejmowania bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych (wybór inwestowania w spółkę deweloperską lub w spółkę z branży budowlanej). Dodatkowo, jako planowane efekty podziału można wskazać: więcej możliwości do efektywnego pomiaru rezultatów działalności prowadzonej przez Spółkę Dzieloną i Spółkę Przejmującą (również w porównaniu z innymi podmiotami prowadzącymi działalność analogiczną), lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami majątkowymi (działalność budowlana i deweloperska wykazują różnice, które mogą zmniejszać efektywność takiego zarządzania przy koncentracji obu działalności w jednym podmiocie gospodarczym) itd.
W związku z planowanymi działaniami reorganizacyjnymi Wnioskodawca jest w trakcie przygotowań do przejęcia w ramach operacji podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie funkcjonującej w jej ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej Pion Działalności Deweloperskiej (dalej: Pion Działalności Deweloperskiej).
Spółka Przejmująca nie posiada żadnych akcji w Spółce Dzielonej.
Pion został wyodrębniony w strukturze Spółki Dzielonej pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym.
Wyodrębnienie organizacyjne.
Pion Działalności Deweloperskiej prowadzi własną działalność gospodarczą realizując zadania deweloperskie powierzone mu uchwałą Zarządu Spółki Dzielonej, m.in.:
- analiza opłacalności projektów deweloperskich (koszty realizacji, rentowność) oraz analiza możliwości wprowadzenia optymalizacji kosztowej projektu,
- monitorowanie i kontroling kosztów inwestycji deweloperskich,
- analiza prawna potencjalnych projektów (spółki celowe, nieruchomości) oraz obsługa prawna transakcji związanych z posiadanymi nieruchomościami,
- pozyskiwanie (nabywanie) inwestycji znajdujących się w trakcie procesu deweloperskiego (przed lub w toku etapu komercjalizacji inwestycji), w tym poprzez nabywanie udziałów lub akcji spółek prowadzących proces inwestycyjny,
- pozyskiwanie źródeł finansowania inwestycji deweloperskich,
- koordynacja procesu sprzedaży i marketingu inwestycji deweloperskich,
- prowadzenie procesu sprzedaży nieruchomości własnych,
- zarządzanie nieruchomościami,
- usługi księgowe, doradcze, prawne i finansowe na rzecz spółek bezpośrednio i pośrednio zależnych zajmujących się działalnością deweloperską.
W ramach Pionu Działalności Deweloperskiej funkcjonuje obsługa prawna, finanse, księgowość, inwestycje oraz administracja. Nadzór nad działalnością Pionu Działalności Deweloperskiej sprawuje Wiceprezes Zarządu Spółki Dzielonej. Bieżącymi pracami Pionu Działalności Deweloperskiej kieruje Kierownik Pionu Działalności Deweloperskiej, któremu podlegają osoby przypisane do wykonywania funkcji związanych z działalnością deweloperską, zatrudnione w Spółce Dzielonej, tj.: księgowa, radca prawny, kontroler finansowy, który zostanie zatrudniony od sierpnia 2012 r., specjalista ds. ofertowania oraz pracownik administracyjny.
W strukturze organizacyjnej Spółki Dzielonej, obok obszaru działalności deweloperskiej funkcjonuje obszar wykonawstwa robót budowlanych (zajmujący się usługami budowlanymi w segmencie budownictwa mieszkaniowego, handlowo- usługowego i ogólnego), Oddział M (zajmujący się budową dróg i autostrad), Oddział U (zajmujący się budową budynków modułowych i panelowych) oraz obszar administracyjny (realizujący funkcje pomocnicze dla w/w linii biznesowych). Zarówno obszar działalności deweloperskiej, jak i obszar wykonawstwa robót budowlanych oraz oba oddziały funkcjonują jako oddzielne linie biznesowe Spółki Dzielonej.
Wyodrębnienie finansowe
Pion Działalności Deweloperskiej posiada oddzielny rachunek bankowy dla potrzeb prowadzonej działalności deweloperskiej. Niezależnie, w systemie księgowym Spółki Dzielonej każda prowadzona inwestycja ewidencjonowana jest oddzielnie, a system pozwala na sporządzenie rachunku wyników i uproszczonego bilansu dla potrzeb działalności Pionu Działalności Deweloperskiej (wiarygodnej oceny kondycji finansowej prowadzonej przez niego działalności gospodarczej).
Pion Działalności Deweloperskiej posiada również własne składniki majątkowe:
- nieruchomości gruntowe,
- środki trwałe przypisane do działalności deweloperskiej,
- udziały w Spółce Przejmującej,
- należności i zobowiązania,
- dokumentację inwestycyjną,
- umowę rachunku bankowego,
- umowy zobowiązujące i przysparzające.
Składniki te, będą podlegały przeniesieniu do Spółki Przejmującej w ramach podziału Spółki Dzielonej przez wydzielenie z jej działalności Pionu Działalności Deweloperskiej.
Ponadto, obecnie Spółka Dzielona rozpoczęła starania o uzyskanie kredytu obrotowego dedykowanego działalności deweloperskiej.
W skład majątku Pionu Działalności Deweloperskiej wchodzą również inne niż wyżej wymienione składniki majątkowe, m.in. zapasy w postaci zrealizowanych inwestycji przeznaczonych na sprzedaż, kaucje dostawców zatrzymane na poczet ewentualnych usterek w związku z wykonywanymi przez dostawców usługami, itp.
Wyodrębnienie funkcjonalne
Pod względem funkcjonalnym Pion Działalności Deweloperskiej stanowi zorganizowany zespół majątkowy, zdolny do samodzielnego funkcjonowania na rynku w branży deweloperskiej. Świadczy o tym m.in.: odpowiednia struktura z ustanowionym kierownictwem, powierzone aktywa (materialne i niematerialne) i zobowiązania pozwalające na prowadzenie działalności deweloperskiej. Działalność prowadzona przez Pion Działalności Deweloperskiej będzie po podziale przez wydzielenie Spółki Dzielonej kontynuowana w Spółce Przejmującej.
Podział Spółki Dzielonej planowany jest na 2013 r.
W związku z powyższym zadano następujące pytania:
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Pion Działalności Deweloperskiej przenoszony w procesie podziału przez wydzielenie do Spółki Przejmującej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP...
Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania nr 1, 2, 3. W części dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych, wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.
Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie przyszłym w zakresie pytania nr 1 i 2, Pion Działalności Deweloperskiej wyodrębniony w Spółce Dzielonej, a następnie przejmowany przez Spółkę Przejmującą w ramach podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Jednocześnie, w związku z treścią art. 10 ust. 2 oraz art. 10 ust. 4 i 5 ustawy o PDOP, w wyniku podziału po stronie Wnioskodawcy nie powstanie dochód do opodatkowania z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Przy tym, w zakresie pojęcia przedsiębiorstwa ustawa o PDOP w art. 4a pkt 3 zawiera odesłanie do definicji zawartej w art. 55(1) Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, wydzielony Pion Działalności Deweloperskiej spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym, pozwalające uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, która działa w strukturach Spółki Dzielonej jako samodzielne i niezależne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania gospodarcze.
Segment działalności deweloperskiej został formalnie wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej poprzez powierzenie mu niezbędnych składników majątkowych oraz przydzielenie pracowników niezbędnych cło realizowania określonych zadań z zakresu działalności deweloperskiej. Wydzielona część działalności jest organizacyjnie samodzielna w strukturze przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej i osiąga własne przychody, ponosi własne koszty związane z realizowaną działalnością gospodarczą. Prowadzona dokumentacja księgowa Spółki Dzielonej zapewnia możliwość, dla potrzeb sprawozdawczości wewnętrznej, identyfikacji rozliczeń związanych z funkcjonowaniem Pionu Działalności Deweloperskiej (przychodów, kosztów, istniejących należności i zobowiązań), a Spółka Dzielona, na podstawie przeprowadzonej alokacji rozliczeń jest w stanie przygotowywać na wewnętrzne potrzeby roboczy bilans/ rachunek zysków i strat Pionu Działalności Deweloperskiej, rachunek przepływów pieniężnych. Do wyodrębnionego działu przyporządkowane są zobowiązania związane z działalnością deweloperską. Pion Działalności Deweloperskiej odznacza się odrębnością organizacyjną i finansową oraz posiada własne składniki majątkowe, w tym zobowiązania w ramach Spółki Dzielonej zatem funkcjonuje jak samodzielne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania, co wypełnia przesłanki z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP jednocześnie działalność ta będzie kontynuowana w oparciu o tę zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa przez Spółkę Przejmującą.
Przejęcie w ramach procedury podziału Pionu Działalności Deweloperskiej od Spółki Dzielonej będzie dla Spółki Przejmującej neutralne podatkowo (nie będzie rodzić obowiązku podatkowego w PDOP).
Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o PDOP:
Przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych:
- dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu, o którym mowa w ust. 1, nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej;
- dla spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 10%, dochód stanowi nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1 k lub art. 16 ust. 1 pkt 8; dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.
Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że przy podziale przez wydzielenie dochód do opodatkowania (określony zgodnie z zasadami wyrażonymi w tym przepisie) powstaje wyłącznie w sytuacji posiadania przez spółkę przejmującą udziału w kapitale spółki dzielonej w wysokości mniejszej niż 10%. Przepis ten nie ma zastosowania do sytuacji, w której udział spółki przejmującej w kapitale spółki dzielonej jest wyższy niż 10% lub jeśli spółka ta nie posiada żadnych udziałów w kapitale spółki dzielonej. Konsekwentnie, przepis ten nie ma zastosowania w sytuacji Wnioskodawcy: Spółka Przejmująca nie posiada i na dzień podziału nie będzie posiadała akcji Spółki Dzielonej.
W opisanej sytuacji będzie natomiast stosowany art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOP. Stąd, ewentualna nadwyżka wartości otrzymanego przez Spółkę Przejmującą majątku Spółki Dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych akcjonariuszom Spółki Dzielonej nie będzie dla Spółki Przejmującej dochodem z udziałów w zyskach osób prawnych, nie będzie opodatkowana PDOP. Jednocześnie, ponieważ podział jest prowadzony
z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, które Wnioskodawca przedstawił w części wniosku poświęconej opisowi zdarzenia przyszłego, nie będzie on objęty normą art. 10 ust. 4 ustawy o PDOP.
Pytanie 3
Zdaniem Spółki Przejmującej, odsetki od kredytu zaciągniętego przed podziałem przez Spółkę Dzieloną i przejętego przez nią w ramach podziału jako element zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Pionu Działalności Deweloperskiej) będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki Przejmującej w momencie, w którym spółka ta dokona ich zapłaty.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP, który zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienione zostały m.in.:
- wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) art. 16 ust. 1 pkt 10,
- naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) art. 16 ust. 1 pkt 11.
Po przejęciu Pionu Działalności Deweloperskiej Spółka Przejmująca będzie kontynuowała prowadzoną przez niego działalność. Przychód z dotychczasowej działalności deweloperskiej Spółki Dzielonej będzie po podziale generowany wyłącznie przez Spółkę Przejmującą, zatem wydatki ponoszone przez Spółkę Przejmującą na spłatę odsetek od kredytu związanego z tą działalnością Spółki Dzielonej i przejętego w ramach Pionu Działalności Deweloperskiej, zdaniem Wnioskodawcy, będą związane z prowadzoną przez Spółkę Przejmującą działalnością gospodarczą i będą podlegały rozliczeniu jako koszt podatkowy w momencie ich zapłaty.
Niezależnie, zgodnie z uregulowaniami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych (art. 531 § 1 Ksh), spółka przejmująca z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia wstępuje w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Na spółkę przejmującą w związku z podziałem przechodzą z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art.531 § 2 Ksh).
Na gruncie prawa podatkowego sukcesja prawna została uregulowana w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa). Zgodnie z art. 93c § 1 tej ustawy, osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Opisany w ten sposób mechanizm sukcesji podatkowej ma miejsce w przypadku, gdy majątek przejmowany na skutek podziału (a przy podziale przez wydzielenie także majątek osoby prawnej dzielonej) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 93c § 2 Ordynacji podatkowej). Biorąc pod uwagę pełną sukcesję prawną i podatkową podmiotu uzyskującego majątek w ramach podziału przez wydzielenie, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że skoro Spółka Dzielona miała prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odsetki od zaciągniętego kredytu związanego z wydzieloną działalnością deweloperską w dacie ich zapłaty, to Spółce Przejmującej, jako jej następcy prawnemu w zakresie działalności deweloperskiej wyodrębnionej w przejętym Pionie Działalności Deweloperskiej, powinno przysługiwać takie samo prawo do podatkowego ujęcia spłacanych odsetek po operacji podziału.
Stanowisko Wnioskodawcy co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na spłatę odsetek od powyższego kredytu potwierdzają interpretacje Indywidualne wydawane w podobnych sprawach por. m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 marca 2011 r., nr IBPB1/2/423-23/11/CzP.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu
na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.
Referencje
IPPB2/436-235/12-2/AF, interpretacja indywidualna
IPPP2/443-497/12-2/KG, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 653 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie