Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu rzeczowego do spółki osobowej spowoduje w Spółce powstanie przychodu podatkowego?Czy ustalenie wartości począ... - Interpretacja - IPPB3/423-134/11-2/DP

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2011, sygn. IPPB3/423-134/11-2/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu rzeczowego do spółki osobowej spowoduje w Spółce powstanie przychodu podatkowego?Czy ustalenie wartości początkowej wkładu do spółki osobowej wg zasad opisanych powyżej jest prawidłowe?Czy przyjęta w spółce osobowej wartość początkowa wnoszonych środków trwałych i zasady ich amortyzacji są prawidłowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu rzeczowego do spółki osobowej prawa handlowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu rzeczowego do spółki osobowej prawa handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W latach 1999 2000 Spółka wybudowała na własnym gruncie, a we wrześniu 2000 roku przyjęła do użytkowania, nieruchomość magazynowo - biurową przeznaczoną głównie na wynajem. Nieruchomość stanowi środek trwały ujęty w księgach Spółki. Grunt nie jest amortyzowany natomiast budynek jest amortyzowany metodą liniową, stawką wynikającą z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, który stanowi załącznik nr 1 do Ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obecnie Spółka rozważa możliwość wniesienia nieruchomości wraz z gruntem, na którym została wybudowana, jako wkładu rzeczowego do spółki osobowej prawa handlowego. Wkład zostanie wyceniony przez wspólników na dzień jego wniesienia:

  • grunt - w wysokości równej wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych;
  • budynek w wysokości równej wartości początkowej powiększonej o nakłady poniesione na podwyższenie wartości obiektu a pomniejszonej o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne.

W spółce osobowej prawa handlowego, której Pytająca będzie wspólnikiem, zamierza się przyjąć wnoszony wkład rzeczowy do ewidencji środków trwałych według następujących wartości:

  • grunt w wysokości równej wartości początkowej wynikającej z ewidencji środków trwałych spółki wnoszącej;
  • budynek w wysokości równej wartości początkowej powiększonej o nakłady poniesione na podwyższenie wartości, tj. wartość od której wnosząca spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie spółka osobowa prawa handlowego, której Pytająca będzie wspólnikiem, zamierza stosować w swoich księgach te same metody i stawki, które były stosowane w księgach wnoszącej wkład Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu rzeczowego do spółki osobowej spowoduje w Spółce powstanie przychodu podatkowego...

  • Czy ustalenie wartości początkowej wkładu do spółki osobowej wg zasad opisanych powyżej jest prawidłowe...
  • Czy przyjęta w spółce osobowej wartość początkowa wnoszonych środków trwałych i zasady ich amortyzacji są prawidłowe...

    Stanowisko Wnioskodawcy

    Ad. 1) Wnioskodawca uważa, że wniesienie nieruchomości w formie wkładu rzeczowego do spółki osobowej prawa handlowego nie spowoduje u niego powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w momencie wniesienia, ani w przyszłości (tzw. przychodu przyszłych okresów).

    Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., na podstawie art. 12 ust.4 pkt 3c Ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza się do przychodów korzyści uzyskanych z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną

    Ad. 2) Spółka jest właścicielem gruntu i wybudowanego na nim budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi grunt jako środek trwały nie podlegał amortyzacji a wydatki poniesione na jego nabycie nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie. Budynek był amortyzowany od daty przyjęcia do użytkowania, stawką wynikającą z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącego załącznik nr 1 do Ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Cechą spółki osobowej prawa handlowego jest między innymi to, że nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego, natomiast podatnikami są jej wspólnicy. Wspólnik posiadający, tak jak Wnioskodawca, osobowość prawną, będzie obliczał przychody, koszty, podstawę opodatkowania oraz wysokość podatku w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Obowiązujący do 1 stycznia 2011 r przepis art. 16g ust. 1 pkt 4a stanowi, że za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:

    1. wartość początkową, od której wnoszący dokonywał odpisów amortyzacyjnych - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
    2. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone u wnoszącego do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany.

    Opierając się na tej podstawie Wnioskodawca uważa, że zaproponowany w opisie stanu faktycznego sposób wyceny wnoszonego wkładu jest prawidłowy.

    Ad. 3) Stosując do Wnioskodawcy jako wspólnika spółki osobowej przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy zauważyć, że zgodnie z brzmieniem zapisu w art. 16h ust. 3 i 3d odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuując metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący.

    Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w oparciu o przywołany wyżej przepis art. art. 16g ust. 1 pkt 4a, w ewidencji środków trwałych spółki osobowej jako wartość początkową wnoszonych środków należy przyjąć wartość, od której wnosząca spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych, w przypadku budynku oraz wartość równą nakładom poniesionym przez wnoszącą na nabycie gruntu. Jednocześnie spółka osobowa w swoim bilansie otwarcia ksiąg rachunkowych sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności powinna uwzględnić odpisy amortyzacyjne dokonane u wspólnika wnoszącego wkład.

    W świetle obowiązujących przepisów prawidłowe będzie również zastosowanie w spółce osobowej liniowej metody amortyzacji z zastosowaniem dotychczasowej stawki.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie