Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze zmienia informację Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o zakresie stosowania prawa podatkowego zawartą w piśmie z dnia 19.04.2004 r. nr I-3/436/4/EP/04 wydaną na wniosek Podatnika z dnia 16.02.2004 r. części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Pytanie Podatnika dotyczy konsekwencji w zakresie podatku dochodowego od osób prawych w przypadku odsetek i różnic kursowych związanych z pożyczką udzieloną przez udziałowca, z której środki zostały przeznaczone na budowę fabryki. Zdaniem Podatnika wszystkie odsetki i różnice kursowe związane z umową pożyczki do dnia przekazania do używania środków trwałych powinny zwiększyć wartość początkową środków trwałych z prowadzonych inwestycji na podstawie art. 16g ust. 4 i 5 bez zastosowania ograniczenia ujętego w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ograniczenie to zdaniem Podatnika dotyczy jedynie kosztów uzyskania przychodów, a nie określenia wartości początkowej środków trwałych.
Odpowiadając na pytanie podatnika Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że w kwestii odsetek i różnic kursowych w związku z pożyczką udzieloną przez udziałowca przeznaczoną na nabycie lub wytworzenie środka trwałego zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 3, 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r., Nr 106, poz. 482 ze zm.), zgodnie z którym odsetki naliczone do dnia przyjęcia do używania środka trwałego powiększają wartość tego środka. Decydujący jest w tym zakresie okres za który odsetki są naliczane, a nie moment ich naliczenia. Odsetki należne za okres po przyjęciu do używania będą zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem art. 16 ust. 1 pkt 11, bądź art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli w momencie zapłaty zostaną spełnione przesłanki zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 wówczas koszt uzyskania przychodu będzie stanowiła wartość zapłaconych odsetek od pożyczki, w takiej części w jakiej pożyczka nie przekracza trzykrotności kapitału zakładowego określonego na dzień spłaty odsetek.
Natomiast faktyczna zapłata odsetek naliczonych do dnia przyjęcia środka trwałego do używania, których wartość zwiększyła wartość początkową tego środka trwałego, która nastąpi po dniu przyjęcia środka do używania nie daje żadnych podstaw do ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.