Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - tekst jednolity) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 04.04.2005r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego 18.04.2005r. i uzupełnionej w dniu 28.04.2005r.)
Postanawia
uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka eksportuje wyroby do Stanów Zjednoczonych. Swojego odbiorcę obciąża fakturą wystawioną w walucie obcej - tj. w dolarach. Nabywca wyrobów Spółki natomiast reguluje płatności przelewowo w PLN.
W związku z powyższym Spółka pyta:
Czy ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu różnic kursowych wynikających z transakcji eksportowych?.
Zdaniem Spółki ponieważ rozliczenia takie nie mieszczą się w wyłączeniach o których mówi art. 16 ust. 1 to różnice kursowe z nich wynikające zalicza się do kosztów uzyskania przychodów.
Naczelnik Drugiego MUS po zapoznaniu się z przedstawionymi okolicznościami informuje co następuje:
Dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych zastosowanie ma przepis z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) który stanowi, iż:
Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.
Ponieważ w przedstawionej sytuacji Spółka wystawia fakturę w USD a otrzymuje z tego tytułu przychód w walucie polskiej (a nie w walucie obcej) to nie mamy tutaj do czynienia z różnymi kursami wymiany walut pomiędzy dniem uzyskania i dniem faktycznego otrzymania przychodów, gdyż Spółka zna wysokość otrzymanej w PLN zapłaty za swoje wyroby.
Różnice kursowe występują jedynie wówczas gdy płatności dokonywane są w walucie obcej - co w przedmiotowej spawie nie ma miejsca.
Biorąc powyższe pod uwagę jeżeli płatności dokonywane są przez odbiorcę wyrobów Spółki w złotych polskich to nie może być mowy o jakimkolwiek kursie wymiany walut dla celów ustalenia różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych skoro rozliczenia następują w PLN, gdyż nie jest to waluta obca.
Jednocześnie należy zauważyć, iż Podatnik nie może zaliczać powstających według niego różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W przedstawionej sytuacji Spółka nie ponosi kosztów związanych z różnicami kursowymi w związku z powyższym nie może być mowy o zaliczaniu do k.u.p. różnic kursowych wynikających z ich poniesienia.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS postanawia jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w złożonym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 1-2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.