POSTANOWIENIE: - Interpretacja - 1434/PP/423-3/05/AG

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. 1434/PP/423-3/05/AG, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE:


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2005r. (data wpływu 16.03.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych , Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE:


Wnioskiem z dnia 23.02.2005r. Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie dokumentowania zakupów dokonywanych u rolnika sprzedającego własne produkty i nie posiadającego konta bankowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje zakupów produktów rolnych u producenta. Fakt ten dokumentuje wystawiając fakturę VAT RR i dolicza 5% podatek ryczałtowy.Tak wyliczoną kwotę brutto wypłaca rolnikowi. Zapłata należności nie następuje na rachunek bankowy, w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze VAT RR. W konsekwencji Spółka nie odlicza 5% podatku VAT. Podatku tego nie wykazuje również jako kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W/g Spólki sposób postępowania przedstawiony w stanie faktyczym jest nieprawidłowy. Dokonanych zakupów od rolnika ryczałtowego nie powinna potwierdzać fakturą VAT RR, a czynności te powinny być dokumentowane rachunkiem wystawionym przez rolnika ryczałtowego, a następnie fakturą wewnętrzną bez doliczania 5% podatku ryczałtowego księgowane w kwocie brutto w kosztach uzyskania przychodów.

Po rozpatrzeniu przedstawionego stanu faktycznego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia: Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarow i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony - w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. W związku z tym, że w/g przedstawionego stanu faktycznego, Spółce nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o 5% podatek ryczałtowy (podatek naliczony w rozumieniu art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) co zostało zawarte w postanowieniu Naczelnika tut. Urzędu z dnia 11 kwietnia 2005r. Nr 1434/PV/443....... , kwota podatku ryczałtowego w myśl wyżej powołanego art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga