Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 16.03.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy koszty ponoszone w okresie prowadzenia inwestycji należy zaliczyć bezpośrednio do
kosztów uzyskania przychodu, czy też należy je zaliczyć do wartości początkowej nabytych oraz wytworzonych środków trwałych (wartości inwestycji) i rozliczać w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik będący niemiecką spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski jako wspólnik (komandytariusz) polskiej spółki komandytowej (dalej: spółka) . Stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zmian.), podatnik jako niemiecki rezydent podatkowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od dochodów osiągniętych ze źródeł
położonych na terytorium Polski. Zgodnie z art. 5 w/w ustawy , podatnik podlega w Polsce opodatkowaniu od dochodów osiągniętych z tytułu udziału w Spółce.
Działalność Spółki obejmować będzie druk czasopism dla firm wydawniczych. W tym celu Spółka nabyła na własność grunt, wybuduje na nabytym gruncie drukarnię oraz wyposaży ją w niezbędne maszyny i urządzenia. Dopiero z chwilą zakończenia inwestycji i oddania środków trwałych do używania Spółka rozpocznie działalność drukarską.W toku przygotowań do realizacji powyższej inwestycji oraz w trakcie jej prowadzenia Spółka ponosi i ponosić będzie szereg kosztów. Przykładowe najważniejsze kategorie kosztów, które są , bądź będą ponoszone przez Spółkę w okresie prowadzenia inwestycji to:
- koszt zakupu usług i materiałów budowlanych,
- koszt zakupu usług projektowych,
- koszt zakupu usług inżynieryjnych,
- koszt zakupu usług z zakresu doradztwa prawnego, podatkowego, finansowego oraz innych usług doradczych związanych z realizacją inwestycji,
- opłaty z tytułu użytkowania gruntu,
- koszt najmu pomieszczeń biurowych związanych z inwestycją,
- koszt mediów wykorzystywanych na potrzeby inwestycji,
- wynagrodzenia pracowników Spółki (i ich pochodne),
- koszt zakupu usług księgowych,
- opłaty bankowe,
- koszty reklamy i reprezentacji związane z prowadzoną inwestycją,
- koszty rekrutacji i szkolenia pracowników,
- koszt zakupu maszyn (urządzeń) oraz koszty związane z ich transportem, montażem, instalacją, itp.
Powyższe koszty, choć ponoszone przez Spółkę, dla celów podatkowych będą rozpoznawane przez podatnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku Spółki.
Podatnik stoi na stanowisku, że wszystkie przedstawione koszty ponoszone w okresie prowadzenia inwestycji powinny być kapitalizowane do wartości początkowej inwestycji (a w konsekwencji do wartości początkowej poszczególnych środków trwałych). Poniesienie tych kosztów warunkuje bowiem rozpoczęcie, prowadzenie i ukończenie inwestycji. W konsekwencji koszty te nie powinny być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lecz podlegać rozliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wytworzonej i oddanej do używania inwestycji.Do wartości początkowej inwestycji powinny więc zostać zaliczone nie tylko koszty związane bezpośrednio z wytworzeniem lub zakupem śroków trwałych (np. koszty zakupu usług projektowych oraz budowlanych, koszty zakupu i montażu maszyn), ale również koszty pośrednio związane z inwestycją, warunkujące jej prowadzenie i poniesione do dnia jej zakończenia. Do kosztów pośrednich podatnik zaliczyć może opłaty z tytułu np. użytkowania wieczystego gruntu poniesione do momentu zakończenia inwestycji, opłaty bankowe (płacone przez Spółkę w następstwie regulowania należności wobec wykonawców), koszty związane z rekrutacją i szkoleniem pracowników.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na :
a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.
Kosztem uzyskania przychodów są natomiast w myśl art. 15 ust. 6 w/w ustawy odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16 m, z uwzględnieniem art. 16.
Stosownie do art. 16 g ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem
ust. 2 - 14, uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia.
Za koszt wytworzenia w świetle art. 16 g ust. 4 w/w ustawy uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że koszty związane bezpośrednio z omawianą inwestycją oraz koszty pośrednie warunkujące jej prowadzenie i poniesione do dnia jej zakończenia, powiększą wartość początkową tej inwestycji na podstawie
art. 16 g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnychStosownie do art. 15 ust. 6 w/w ustawy koszty powinny być rozliczone poprzez odpisy amortyzacyjne.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa).