Czy Podatkowa Grupa Kapitałowa, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru w pierwszym roku podatkowym swojej dzi... - Interpretacja - ITPB3/423-567/11/AM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2012, sygn. ITPB3/423-567/11/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy Podatkowa Grupa Kapitałowa, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru w pierwszym roku podatkowym swojej działalności kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2011 r. (data wpływu 7 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wyboru przez podatkową grupę kapitałową kwartalnej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2011 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wyboru przez podatkową grupę kapitałową kwartalnej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1 stycznia 2012 r. Spółka zamierza utworzyć, wraz z dwiema innymi spółkami kapitałowymi, Podatkową Grupę Kapitałową. Dla potrzeb niniejszego wniosku przyjęto, że wszystkie warunki powstania Podatkowej Grupy Kapitałowej i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, o których mowa w art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostaną spełnione. Spółka nie została wskazana jako spółka reprezentująca Podatkową Grupę Kapitałową w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 1a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółki tworzące podatkową grupę kapitałową odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku dochodowego należnego za okres obowiązywania umowy. W konsekwencji, Spółka jest osobą zainteresowaną w uzyskaniu przedmiotowej interpretacji podatkowej w rozumieniu art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy Podatkowa Grupa Kapitałowa, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, będzie uprawniona do wyboru w pierwszym roku podatkowym swojej działalności kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych co do zasady i z zastrzeżeniem spełnienia pewnych warunków podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej w ustawie podatkowymi grupami kapitałowymi (art. 1a ust. 1).

Co do zasady, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały, przy czym przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego (art. 25 ust. 1b). Przepis ten nie znajduje zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni: 1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, albo 2) w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemajacych osobowości prawnej, albo 3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro (art. 25 ust. 1d w związku z art. 16k ust. 11).

W świetle powyższego, skoro w analizowanej sytuacji:

  • w pierwszym roku podatkowym swojej działalności Podatkowa Grupa Kapitałowa będzie podatnikiem rozpoczynającym działalność w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • zgodnie z literalną treścią powołanych powyżej przepisów podatnicy rozpoczynający działalność są uprawnieni do wyboru w pierwszym roku podatkowym swojej działalności kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych,
  • jednocześnie ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera zamknięty katalog podatników, którym powyższe prawo nie przysługuje, i w katalogu tym nie wymieniono podatkowych grup kapitałowych,

to Podatkowa Grupa Kapitałowa jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych będzie uprawniona do wyboru w pierwszym roku podatkowym swojej działalności kwartalnego systemu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w wiążących interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r. potwierdzających stanowisko podatnika, iż intencją ustawodawcy było przyznanie również nowo utworzonym podatkowym grupom kapitałowym możliwości wpłacania w ich pierwszym roku podatkowym zaliczek kwartalnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) dalej: ustawa podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Przy czym, podatnicy rozpoczynający działalność, w pierwszym roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 1c, oraz mali podatnicy, mogą wpłacać zaliczki kwartalne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego ust. 1b art. 25 ustawy.

Podatnicy, którzy wybrali kwartalne wpłaty zaliczek, o których mowa w ust. 1b, mają obowiązek w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody ust. 1e art. 25 ustawy.

Stosownie do art. 25 ust. 1c ustawy zaliczki kwartalne, o których mowa w ust. 1b, podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana zaliczka, z zastrzeżeniem ust. 2a. Zaliczkę za ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 27 ust. 1.

Do podatników rozpoczynających działalność, którzy zamierzają wpłacać zaliczki kwartalne, o których mowa w ust. 1b, przepisy art. 16k ust. 11 stosuje się odpowiednio ust. 1d art. 25 ustawy.

Tym samym, podatnik rozpoczynający działalność, który jednocześnie nie został utworzony w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, albo w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro (wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14), w pierwszym roku podatkowym tej działalności ma możliwość skorzystania z udogodnienia przewidzianego regulacją art. 25 ust. 1b ustawy polegającego na uiszczaniu zaliczek na podatek dochodowy w systemie kwartalnym, po uprzednim zawiadomieniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy opłacania zaliczek.

Jak stanowi art. 1a ust. 1 ustawy podatnikami mogą być również grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych, zwane dalej podatkowymi grupami kapitałowymi.

W kontekście powyższego, Podatkowa Grupa Podatkowa, do której nie mają zastosowania sytuacje określone w art. 16k ust. 11 ustawy jako podatnik rozpoczynający działalność z dniem 1 stycznia 2012 r. jest uprawniony do wyboru kwartalnej formy opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w pierwszym roku podatkowym swojej działalności.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy