Czy ustalając koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem w 2012 r. udziałów objętych w 2000 r. koszty te winny zostać ustalone w wysokości wyda... - Interpretacja - IBPBI/2/423-1112/12/JD

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2012, sygn. IBPBI/2/423-1112/12/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy ustalając koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem w 2012 r. udziałów objętych w 2000 r. koszty te winny zostać ustalone w wysokości wydatków poniesionych na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Wniosek ORD-IN (PDF) jest to skan orginalnego wniosku ORD-IN umieszczony w pliku w formacie PDF, otwiera się w nowym oknie 4 MBTreść dokumentu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2012 r. (wpływ do tut. Biura 20 czerwca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie wysokości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 2000 (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 2b) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2012 r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wysokości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w sytuacji zbycia udziałów objętych w roku 2000.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 24 sierpnia 2012 r. Znak IBPBI/2/423-747/12/JD, IBPBI/2/423-845/12/JD, wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano w dniu 29 sierpnia i 4 września 2012 r..

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest udziałowcem w innych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W 2000 roku Spółka objęła udziały w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (przedmiotem aportu były wyspecjalizowane środki trwałe, prawo wieczystego użytkowania gruntu otrzymane nieodpłatnie od Skarbu Państwa oraz składniki majątku obrotowego). W 2012 r. Spółka zamierza zbyć ww. udziały.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ustalając koszty uzyskania przychodów związane ze zbyciem w 2012 r. udziałów objętych w 2000 r. koszty te winny zostać ustalone w wysokości wydatków poniesionych na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu... (pytanie oznaczone w uzupełnieniu wniosku, które wpłynęło do tut. Biura w dniu 4 września 2012 r. nr 2b)

Spółka opiera swoje stanowisko w szczególności na przepisie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. nr 60 poz. 700).

Zdaniem Spółki, w roku 2000 zagadnienie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny uregulowane było w art. 16 ust. l pkt 8 i 8a uCIT. Zgodnie z art. l6 ust. 1 pkt 8 uCIT (w brzmieniu na 2000 r.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze zbycia tych udziałów, wkładów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także dochodu ze zbycia świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz zbycia certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także z tytułu umorzenia Jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego. Natomiast w myśl art. 16 ust. l pkt 8a uCIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości akcji lub udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów lub akcji albo wkładów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów lub akcji albo wkładów, są zaktualizowane, zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Spółki, koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia w 2012 r. udziałów objętych w 2000 r., winien zostać ustalony w wysokości wydatków poniesionych na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. dalej: ustawa o pdop), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do przepisów art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis ma zastosowanie do objęcia udziałów w zamian za gotówkę. Natomiast sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny został uregulowany w art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o pdop, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Ww. zasady ustalania kosztów podatkowych mają zastosowanie do odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych za wkład po dniu 1 stycznia 2001 r. Jeżeli udziały (akcje) były objęte przed tym dniem, koszty uzyskania przychodów ustala się na podstawie przepisów obowiązujących w roku objęcia tych udziałów (akcji) zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 60, poz. 700).

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o pdop, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów w spółce albo akcji oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze zbycia tych udziałów, wkładów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także dochodu ze zbycia świadectw udziałowych narodowych funduszy inwestycyjnych oraz zbycia certyfikatów inwestycyjnych lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych, a także z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego.

Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust.1 pkt 8a ustawy o pdop, uchylonym z dniem 01 stycznia 2001r. na mocy art. 1 pkt 10 lit. a tiret piąte ww. ustawy z dnia 09 czerwca 2000 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości udziałów w spółce objętych lub nabytych w zamian za wkład niepieniężny; w razie zbycia tych udziałów, kosztem ich nabycia, ustalonym na dzień objęcia lub nabycia udziałów, są zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatki na nabycie albo wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszone o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w 2000 roku Spółka objęła udziały w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (przedmiotem aportu były wyspecjalizowane środki trwałe, prawo wieczystego użytkowania gruntu otrzymane nieodpłatnie od Skarbu Państwa oraz składniki majątku obrotowego).

Odnosząc powyższe do powołanych wcześniej przepisów prawa należy stwierdzić, że w przypadku zbycia w 2012 r. udziałów objętych za wkład niepieniężny w postaci ww. składników majątkowych koszt uzyskania przychodu udziałów, co do zasady, będzie równy zaktualizowanym zgodnie z odrębnymi przepisami, wydatkom na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie składników majątku stanowiących wkład niepieniężny, pomniejszonym o odpisy amortyzacyjne dokonane przed wniesieniem wkładu, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych w uzupełnieniu wniosku numerami 1a, 1b oraz 2a, wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 14 marca 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Referencje

wyświetla dokument o sygnaturze IBPBI/2/423-845/12/JD, interpretacja indywidualna

Referencje

wyświetla dokument o sygnaturze IBPBI/2/423-845/12/JD, interpretacja indywidualna

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach