Temat interpretacji
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 27.05.2004 r. (data wpływu 31.05.2004 r.) znak 23/FF/2004, uzupełnione pod względem wymogów formalnych pismem z dnia 23.06.2004 r. (data wpływu 05.07.2004 r.) znak 29/FF/2004, w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, przedstawia następującą informację.
Zapytanie podatnika zawarte w pkt 1 wymienionego pisma, dotyczy kwestii, czy równowartość przekazanej darowizny nieprzydatnego środka transportowego na rzecz straży pożarnej podlega zwolnieniu od podatku dochodowego ze względu na cel, jakim jest w tym przypadku wspieranie organizacji, prowadzącej działalność pożytku publicznego. Zdaniem podatnika darowizna ta nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym z uwagi, że darowizna ta służy wspieraniu organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody podatników (...), których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów (...) - w części przeznaczonej na te cele. Z kolei, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ww. ustawy do kosztów uzyskania przychodów
nie zalicza się darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem dokonywanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową, a także wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Ujęte w księgach rachunkowych wydatki i koszty, nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podwyższają dochód do opodatkowania (zmniejszają stratę).
W odniesieniu do wydatków, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów i wpłynęły na zwiększenie dochodu, należy ustalić, czy równowartość tego dochodu może być wolna od podatku, bowiem wydatki wiążą się z celami statutowymi (por. np. wyjaśnienie Ministerstwa Finansów nr PB3-IP-8214-256 z dnia 19.11.2002 r., udzielone na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa). A zatem równowartość przekazanej darowizny podlegałaby zwolnieniu od podatku dochodowego jedynie wówczas, jeżeli wspieranie organizacji takich jak straż pożarna należałoby do celów statutowych jednostki. W
przeciwnym razie brak jest podstaw do stosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Prowadzenie działalności pożytku publicznego przez obdarowaną jednostkę nie ma przy tym znaczenia.
Inną natomiast kwestią jest możliwość odliczenia kwoty darowizny od podstawy opodatkowania, gdzie istotna jest forma i charakter działalności obdarowanego. Jak stanowi art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., podstawę opodatkowania (...) stanowi dochód (...) po odliczeniu darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości
nieprzekraczającej 10% dochodu (...). Należy przy tym zauważyć, że w związku z treścią art. 3 ust. 1 i 2 ww. ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), możliwość odliczenia nie dotyczy darowizn na rzecz jednostek sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, t. j. m. in. jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych.
Uwzględniając powyższe, stanowisko podatnika przedstawione w zapytaniu jest nieprawidłowe.
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje ponadto, że odpowiedź na pytanie 2 zawarte w przedmiotowym zapytaniu podatnika, dotyczące podatku od towarów i usług, została udzielona w odrębnym piśmie.