Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w oparciu o przedstawiony stan faktyczny w piśmie złożonym w tutejszym urzędzie w dniu 02.08.2004 r., Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z treści przedmiotowego pisma wynika, że Spółka w roku 2003 prowadziła działalność rolniczą polegającą na uprawie wierzby energetycznej. W roku 2004 zamierza zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej na rzecz prowadzenia działalności handlowo-usługowej towarami związanymi z rolnictwem i innymi towarami ogólnoprzemysłowymi na ogólnych zasadach podatkowych.
W świetle powyższego, Spółka zapytuje się, czy jeżeli zaprzestanie prowadzenia produkcyjnej działalności rolniczej i zacznie prowadzić działalność handlowo-usługową, to przychód Spółki będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych dopiero od momentu zaprzestania działalności rolniczej (tj. od dnia zgłoszenia do Urzędu Skarbowego zaprzestania produkcji rolnej przez Spółkę i rezygnacji ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu prowadzonej działalności rolniczej) ? Zdaniem Spółki jej dochody od 01.01.2004 r. do momentu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, tj. rozwiązania umów dzierżawy plantacji wierzby energetycznej zwolnione są na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e w/w ustawy. Dochody powstałe po tym terminie, z działalności podlegającej na handlu towarami związanymi z produkcją rolniczą i innymi towarami, są opodatkowane na zasadach ogólnych ustawy z 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z 02.08.2004 r. (bez numeru) tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje: Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od osób prawnych stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 4e ustawy. Działalność rolniczą definjuje przepis art. 2 ust. 2 ustawy stanowiący że: działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu,w tym również materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzynywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc - w przypadku roślin,
- 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt-licząc od dnia nabycia.
Z wyżej wymienionych przepisów wynika, iż podatnik prowadzący działalność rolniczą oraz pozarolniczą działalność gospodarczą winien wyodrębniać obydwie działalności w ewidencji księgowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 1994 r. Nr 121, poz. 591 ze zm.), dla celów ustalenia dochodu z rolniczej i pozarolniczej działalności. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą, o której mowa w art. 2 ust. 2, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia działalności - w pierwszym podatkowym roku tej działalności udział przychodów z działalności rolniczej, ustalonych zgodnie z art. 12-14 , powiększonych o wartość zużytych do przetwórstwa rolnego i spożywczego surowców i materiałów pochodzących z własnej produkcji roślinnej i zwierzęcej, stanowił co najmniej 60 % przychodów osiągniętych ze wszystkich rodzajów działalności. Z powyższego przepisu wynika prawo podatnika do zwolnienia z opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej pod warunkiem przeznaczenia dochodu na cele działalności rolniczej. Fakt ten , dla właściwego ustalenia zobowiązania podatkowego, musi mieć swoje odzwierciedlenie w prowadzonej przez Spółkę ewidencji rachunkowej, do czego zobowiązują przepisy art. 9 ust.1 ustawy podatkowej.
Reasumując:
- Spółka winna prowadzić ewidencję księgową zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z wyodrębnieniem dochodów z działalności rolnej i pozarolniczej działalności gospodarczej;
- momentem do którego należy wyodrębniać działalność rolniczą jest dzień faktycznego zakończenia prowadzenia tej działalności i osiągnięcia przychodów z działalności rolniczej,
- dochód z pozarolniczej działalności jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy pod warunkiem przeznaczenia go na działalność rolniczą, który to fakt winna Spółka udokumentować w dokumentacji źródłowej.