Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca udzielił pożyczki spółce zależnej (lub innemu powiązanemu podmiotowi) wskazanemu w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 usta... - Interpretacja - IPPB6/4510-425/16-3/SO

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 19.08.2016, sygn. IPPB6/4510-425/16-3/SO, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca udzielił pożyczki spółce zależnej (lub innemu powiązanemu podmiotowi) wskazanemu w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, wartość zadłużenia Spółki liczonego zgodnie z tymi przepisami wobec jednostek powiązanych powinna zostać pomniejszona w myśl art. 16 ust. 7g ustawy o CIT, o pożyczki udzielone tym podmiotom tj. w szczególności o wartość pożyczki udzielonej do spółki córki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 18 lipca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lipca 2016 r. (data nadania 1 sierpnia 2016 r., data wpływu 4 sierpnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia prawa do pomniejszenia wartości zadłużenia wobec podmiotów kwalifikowanych w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lipca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia prawa do pomniejszenia wartości zadłużenia wobec podmiotów kwalifikowanych w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski. W związku z czym podlega i na moment zaistnienia stanu faktycznego również podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wyłącznym udziałowcem Spółki jest spółka M. sp. z o.o. (dalej: M.). M. podlega i na moment zaistnienia stanu faktycznego również podlegała nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Kapitały Spółki zostały w całości pokryte wkładem gotówkowym.

Spółka zawarła ze swoim udziałowcem umowę pożyczki, w ramach której M. pożyczyła na rzecz Wnioskodawcy określoną w umowie kwotę. Kwota ta została faktycznie przekazana na rachunek Spółki. Wnioskodawca jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami, których wysokość i termin zapłaty są uregulowane w umowie. Ponadto, w ramach odrębnej umowy pożyczki Spółka zobowiązała się do udzielenia pożyczki na rzecz swojej spółki córki C. Sp. z o.o. (dalej: C.). C. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski, której Wnioskodawca jest i na moment zaistnienia stanu faktycznego był wyłącznym udziałowcem. C. w ramach tej umowy pożyczki jest zobowiązana do zwrotu na rzecz Spółki pożyczonej kwoty wraz z należnymi odsetkami, których wysokość i termin zapłaty zostały uregulowane w umowie. Kwota pożyczki wynikająca z umowy, została faktycznie przekazana na rachunek C.

Wartość pożyczki otrzymanej od M. i udzielonej na rzecz C. jest tożsama tj. kwota pożyczona przez Wnioskodawcę od udziałowca równa się kwocie pożyczonej do spółki córki.

Zarówno Wnioskodawca jak i C. nie wybrały i nie będą korzystały z tzw. alternatywnej metody ustalania limitów odliczalności odsetek na potrzeby niedostatecznej kapitalizacji w myśl art. 15c ustawy o CIT.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca udzielił pożyczki spółce zależnej (lub innemu powiązanemu podmiotowi) wskazanemu w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, wartość zadłużenia Spółki liczonego zgodnie z tymi przepisami wobec jednostek powiązanych powinna zostać pomniejszona w myśl art. 16 ust. 7g ustawy o CIT, o pożyczki udzielone tym podmiotom tj. w szczególności o wartość pożyczki udzielonej do spółki córki?

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Wnioskodawca udzielił pożyczki spółce zależnej (lub innemu powiązanemu podmiotowi) wskazanemu w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT), wartość zadłużenia Spółki liczonego zgodnie z tymi przepisami wobec jednostek powiązanych powinna zostać pomniejszona w myśl art. 16 ust. 7g ustawy o CIT, o pożyczki udzielone tym podmiotom tj. w szczególności o wartość pożyczki udzielonej do spółki córki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodu:

  • odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udzielonych łącznie przez podmioty posiadające łącznie bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni;
  • odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez inną spółkę, jeżeli w obu tych spółkach ten sam podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec spółki udzielającej pożyczki oraz wobec podmiotów posiadających bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki otrzymującej pożyczkę, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki otrzymującej pożyczkę w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu własnego takiej spółdzielni.

Zgodnie z art. 16 ust. 7b ustawy o CIT przez pożyczkę należy rozumieć każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy; przez pożyczkę tę rozumie się także kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę; pochodnych instrumentów finansowych nie uważa się za pożyczkę w rozumieniu tego przepisu.

Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT mają zastosowanie do pożyczek udzielanych pomiędzy podmiotami, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio nie mniej niż 25% udziałów pod warunkiem, że wartość zadłużenia spółki przekroczy wartość kapitału własnego spółki. W takim przypadku, kosztów uzyskania przychodu nie stanowią odsetki w tej części, w jakiej wartość zadłużenia przekraczająca wartość kapitału własnego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec tych podmiotów, określonej na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek.

Wnioskodawca zwraca uwagę, że zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 7g dodanego do ustawy o CIT z dniem 1 stycznia 2015 roku wartość zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 pomniejsza się o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym, wskazanym w tym przepisach. Mając powyższe na względzie, podatnicy mają prawo dla celów stosowania przepisów dotyczących niedostatecznej kapitalizacji do pomniejszenia kwoty własnego zadłużenia wobec podmiotów powiązanych o wartość udzielonych tym podmiotom pożyczek.

Z drugiej strony, wartość kapitału własnego określa się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zapłaty odsetek od pożyczek, o których mowa w tych przepisach, bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki lub funduszu udziałowego w spółdzielni, jaka nie została na ten kapitał lub fundusz faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki lub członkom wobec tej spółdzielni, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. l6a-16m.

W przedmiotowym stanie faktycznym, Spółce została udzielona pożyczka od jej bezpośredniego udziałowca tj. M., tym samym Spółka jest zobowiązana do stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji do odsetek od tej pożyczki. Z drugiej jednak strony Wnioskodawca udzielił pożyczki na rzecz swojej spółki córki tj. C.. Kapitały Wnioskodawcy zaś pokryte są w całości wkładem gotówkowym.

Biorąc pod uwagę, że zarówno M. będący jedynym udziałowcem Wnioskodawcy, jak również C. będąca spółką córką Wnioskodawcy, spełniają warunki uznania za podmiot powiązany w rozumieniu art. 16 ust. 7g ustawy o CIT w związku z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61, Spółka, zdaniem Wnioskodawcy, przy ustalaniu wartości zadłużenia będzie uprawniona do pomniejszenia jej o wartość pożyczki udzielonej na rzecz C..

W konsekwencji wartość zadłużenia brana pod uwagę przy ustalaniu limitu odsetek zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT będzie wartością, stanowiącą różnicę między wartością zadłużenia Spółki wobec podmiotów powiązanych a wartością pożyczek udzielonych tym podmiotom.

Biorąc pod uwagę, że może zaistnieć sytuacja, w której wartość otrzymanej i udzielonej przez Wnioskodawcę pożyczki jest tożsama, wartość zadłużenia liczona zgodnie z art. 16 ust. 7g ustawy o CIT będzie równa zero. Zatem, niezależnie od wysokości kapitału własnego Wnioskodawcy i w przypadku braku zaciągnięcia przez Spółkę innych pożyczek od podmiotów powiązanych, wartość zadłużenia kalkulowana dla celów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT nie przekroczy wartości kapitału własnego Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy:

  • zgodnie z dyspozycją art. 16 ust 7g poziom zadłużenia Spółki na potrzeby art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 będzie zmniejszony o wartość pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym wskazanym w tych przepisach, w szczególności zadłużenie to będzie pomniejszone o wartość pożyczki udzielonej przez Wnioskodawcę spółce córce;
  • w przypadku, gdy wartość otrzymanych i udzielonych pożyczek na rzecz podmiotów powiązanych będzie tożsama i przy założeniu braku innych pożyczek zaciągniętych przez Spółkę od podmiotów powiązanych, wartość zadłużenia Wnioskodawcy kalkulowana zgodnie z art. 16 ust. 7g nie przekroczy wartości kapitału własnego Wnioskodawcy. Tym samym, odsetki wypłacane przez Wnioskodawcę na rzecz swojego udziałowca nie będą przekraczały proporcji długu do kapitałów własnych Spółki, wynikającej z przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT. W związku z tym, wypłacone na rzecz M. odsetki w całości będą stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Podsumowując, w przypadku, gdy Wnioskodawca udzielił pożyczki spółce zależnej (lub innemu powiązanemu podmiotowi) wskazanemu w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, wartość zadłużenia Spółki liczonego zgodnie z tymi przepisami wobec jednostek powiązanych powinna zostać pomniejszona w myśl art. 16 ust. 7g ustawy o CIT, o pożyczki udzielone tym podmiotom tj. w szczególności o wartość pożyczki udzielonej do spółki córki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2016 r., poz. 718, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie