Temat interpretacji
Czy kwota otrzymywana przez Wnioskodawcę od SKA z tytułu spłaty przez SKA odsetek od pożyczki powinna być zaliczona do przychodów Wnioskodawcy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ? Jeśli organ podatkowy stwierdzi, że otrzymywana od SKA kwota odsetek od pożyczki jest przychodem Wnioskodawcy -Wnioskodawca prosi o informację, w którym momencie powstaje ten przychód ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 06 lipca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów podatkowych odsetek od pożyczki otrzymywanych przez Wnioskodawcę od spółki komandytowo - akcyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 lipca 2012r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów podatkowych odsetek od pożyczki otrzymywanych przez Wnioskodawcę od spółki komandytowo akcyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka z o.o."). Wnioskodawca udzielił Spółce z o.o. oprocentowanej pożyczki. Pożyczka ta nie została do chwili obecnej spłacona. Spółka z o.o. jest zobowiązana do zapłaty Wnioskodawcy kwoty głównej pożyczki i odsetek.
Planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej SKA"). Przekształcenie zostanie dokonane na podstawie art. 551 i nast. kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że spółka przekształcana (Spółka z o.o.) stanie się spółką przekształconą (SKA) z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Z chwilą przekształcenia wspólnicy Spółki z o.o., w tym Wnioskodawca, staną się wspólnikami SKA (zgodnie z art. 553 § 3 kodeksu spółek handlowych). Na mocy umowy SKA, Wnioskodawca uzyska status akcjonariusza. Akcje w SKA zostaną objęte przez Wnioskodawcę w zamian za posiadane udziały w Spółce z o.o.
Po dniu przekształcenia Spółki z o.o. w SKA, SKA dokona spłaty pożyczki zaciągniętej przed przekształceniem u Wnioskodawcy. SKA dokona transferu środków finansowych na rzecz Wnioskodawcy tytułem spłaty kwoty głównej pożyczki i tytułem spłaty odsetek. Wnioskodawca składa niniejszy wniosek celem ustalenia zasad opodatkowania transferów pieniężnych związanych ze spłatą przez SKA pożyczki.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy kwota otrzymywana przez Wnioskodawcę od SKA z tytułu spłaty przez SKA odsetek od pożyczki powinna być zaliczona do przychodów Wnioskodawcy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ... Jeśli organ podatkowy stwierdzi, że otrzymywana od SKA kwota odsetek od pożyczki jest przychodem Wnioskodawcy -Wnioskodawca prosi o informację, w którym momencie powstaje ten przychód ...
(pytanie oznaczone we wniosku jako nr 2)
Zdaniem Spółki, kwota otrzymywana przez Wnioskodawcę od SKA, z tytułu spłaty przez SKA odsetek od pożyczki, będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychód ten powstanie w chwili otrzymania przez Wnioskodawcę odsetek (na zasadach kasowych).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie zaś z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów opodatkowanych nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). W związku z tym należy uznać, że odsetki powinny być uznane za przychód Wnioskodawcy dopiero w momencie ich otrzymania (na zasadach kasowych).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej: updop), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 updop do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów). Odsetki od należności, w tym od udzielonych kredytów i pożyczek, naliczone, lecz nie otrzymane zgodnie z warunkami umowy, nie stanowią u wierzyciela przychodów, co wynika z cytowanego art. 12 ust. 4 pkt 2 updop. Odsetki takie stanowią jednakże przychód w dacie faktycznego otrzymania. Rozpoznanie przychodów z tytułu odsetek na zasadzie kasowej stanowi odstępstwo od podstawowej w działalności gospodarczej, memoriałowej zasady powstawania przychodów podatkowych, o której stanowi art. 12 ust. 3 updop.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawca udzielił Spółce z o.o. oprocentowanej pożyczki. Pożyczka ta nie została do chwili obecnej spłacona. Planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. w SKA. Z chwilą przekształcenia wspólnicy Spółki z o.o., w tym Wnioskodawca, staną się wspólnikami SKA. Na mocy umowy SKA, Wnioskodawca uzyska status akcjonariusza. Akcje w SKA zostaną objęte przez Wnioskodawcę w zamian za posiadane udziały w Spółce z o.o. Po dniu przekształcenia Spółki z o.o. w SKA, SKA dokona spłaty pożyczki zaciągniętej przed przekształceniem u Wnioskodawcy. SKA dokona transferu środków finansowych na rzecz Wnioskodawcy tytułem spłaty kwoty głównej pożyczki i tytułem spłaty odsetek.
Mając powyższe na uwadze, kwota odsetek otrzymywana przez Wnioskodawcę od SKA z tytułu spłaty przez SKA odsetek od pożyczki powinna być zaliczona do przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 updop w dacie faktycznego otrzymania.
W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Nadmienia się, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie pytań nr 1 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 14 marca 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.
Referencje
IBPBI/2/423-825/12/BG, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 843 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach