Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 28.11.2003 r. nr GK/66/03 w sprawie interpretacji przepisów podatkowych - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu działając na podstawie art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) podaje:
- z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka dokonała
zwrotu kosztów poniesionych przez członków zarządu spółki z tytułu noclegu podczas podróży służbowej. Członkowie zarządu nie posiadają statusu pracownika. Powołanie na to stanowisko nastąpiło na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników. Rozpatrując zagadnienie dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez spółkę na rzecz członków zarządu, należy posługiwać się przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) który stanowi ,iż kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Pamiętać jednak należy, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztów wprawdzie nie wymienionych w art. 16 ust. 1, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów.
Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy oraz odnosząc się do sytuacji opisanej we wniosku wydatki poniesione przez spółkę należy rozpatrywać pod kątem ich wpływu na uzyskany dochód jako przedmiot opodatkowania a zatem, czy koszty tej delegacji miały wpływ na uzyskany przez spółkę przychód tj. czy w wyniku tego wyjazdu powstał przychód niemożliwy do uzyskania bez jego odbycia.
Jednocześnie podaje się, że w sytuacji, gdy członek zarządu nie posiada umowy o pracę ale równocześnie jest wspólnikiem spółki, wydatki związane ze zwrotem kosztów odbytej podróży służbowej należy rozpatrywać pod kątem przepisów art. 16 ust. 1 pkt 38 w związku z art.15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na podstawie ww. przepisów art. 16 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców spółki nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów. Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy, aby podróż członka zarządu uznać za podróż służbową winien łączyć go ze spółką stosunek pracy (lub inny równorzędny). Jeżeli natomiast członek zarządu nie jest pracownikiem spółki - to brak jest podstaw do tego aby odbywane przez niego podróże uznać za służbowe. W takim przypadku konieczność ponoszenia przez spółkę wydatków na rzecz członka zarządu winno wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych ), uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki. Wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu jeżeli był poniesiony w celu uzyskania lub powiększenia przychodu.
Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż dokonana kwalifikacja przez spółkę jest prawidłowa.