P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PDOP/423-5/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. PDOP/423-5/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 września 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) - po rozpatrzeniu wniosku firmy uzupełnionego pismem z dnia 12. 05. 2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki z o. o. wydatków związanych z zakupem m.in. odzieży roboczej, wyposażenia w narzędzia, opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS dotyczących pracowników oddelegowanych do Republiki Federalnej Niemiec.

s t w i e r d z a m, ż e :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Sp. z o. o. prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w formie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponadto posiada zakład na terenie Niemiec w rozumieniu art. 5 ust 3 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku ( Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. ). Usługi poza granicą naszego Państwa w Niemczech Spółka prowadzi posługując się krajowym nr NIP. Prowadzona tam działalność jest wykonywana przez oddelegowanych pracowników zatrudnionych w Spółce z o.o. i podlega opodatkowaniu według przepisów niemieckich: podatek od osób fizycznych, podatek od osób prawnych, podatek od prowadzonej działalności gospodarczej.

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, zgodnie z podpisaną umową między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec z dnia 14.05.2003 r.- jest sporządzany oddzielny bilans dotyczący prowadzonej tam działalności, który następnie zostaje połączony z bilansem Spółki - Polska ( zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ).

Z tytułu prowadzonej działalności na terytorium Niemiec powstają koszty ponoszone przez firmę na terenie Polski, którymi następnie obciążany jest zakład prowadzący działalność na terenie Niemiec, które z kolei są ujęte w bilansie niemieckim. Wydatki te związane są z zakupem między innymi: odzieży roboczej, wyposażenia w narzędzia, opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS.

Spółka w piśmie z dnia 12.05.2005 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wyraża pogląd, że ponoszonymi kosztami w Polsce związanymi z działalnością zakładu na terenie Niemiec należy obciążyć kwotą netto działalność zakładu na terenie Niemiec, a następnie wykazać te wydatki w bilansie połączonym Spółki działającej na terenie Polski z działalnością zakładu na terenie Niemiec, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, oraz umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Spółka z o. o. świadczy usługi budowlane na terenie kraju, jak i poprzez swój oddział - zakład w rozumieniu art. 5, ust. 3 postanowień umowy zawartej w dniu 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku ( Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90 ) - na terenie Niemiec.

Zgodnie z art. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) przepisy ustawy regulują opodatkowanie podatkiem dochodowym osób prawnych.

Jednocześnie przepisy te mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek nie mających osobowości prawnej.

Jednakże oddział spółki, jeśli nawet uznamy, iż jest jednostką organizacyjną - nie jest niezależnym podmiotem w stosunku do jednostki macierzystej ( spółki ) i na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku, nie można bezwzględnie przyznać mu statusu samodzielnego podmiotu w podatku dochodowym. Podatnikiem jest spółka z o.o., na której spoczywają zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych, bez względu na to, w ilu oddziałach i gdzie usytuowanych prowadzi działalność gospodarczą.

W rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. oddziały jako wyodrębnione, ale tylko wewnętrznie, jednostki organizacyjne spółek kapitałowych nie mogą być uznane za podmioty tego prawa i tym samym nie posiadają tak zwanej samodzielności podatkowej.

Oznacza to, że Spółka bez względu na liczbę i rozmiar posiadanych oddziałów - zawsze rozlicza się jako jeden podatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

Funkcjonowanie w ramach spółki wyodrębnionych organizacyjnie oddziałów ma wpływ na sytuację prawną spółki z o.o. między innymi w kwestii opodatkowania całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Powyższa zasada ma zastosowanie również do dochodów osiąganych za granicą RP przez oddział jako wewnętrzną jednostkę administracyjną.

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 7 ust 1 i ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w przypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

  • dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Podstawowe zasady opodatkowania dochodów osiągniętych w obcym państwie określone zostały w art. 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Istotna jest przede wszystkim treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W myśl art. 7 ust 2 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku ( Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90 ): - jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3 niniejszego artykułu, w każdym umawiającym się Państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Natomiast zgodnie z art. 7 ust 3 w/ cytowanej umowy - przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczanie nakładów ponoszonych dla tego zakładu włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi niezależnie od tego, czy powstały w tym Państwie, w którym jest zakład, czy gdzie indziej.

Zatem za koszty uznaje się również wydatki ponoszone w Polsce na rzecz tego zakładu oraz przypadającą na ten zakład część ogólnych kosztów zarządzania i kosztów administracyjnych, czyli koszty np: pracownicze.

W konsekwencji koszty zakupu odzieży roboczej , wyposażenie w narzędzia oraz opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS stanowią koszty uzyskania przychodów, jednakże powinien nimi zostać obciążony zakład w Niemczech.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie ustalony dochód z działalności zakładu za granicą, dochód z tej działalności powinien być wykazany w księgach rachunkowych Spółki, tak, aby wynikający z tych ksiąg dochód obejmował również dochód z działalności wykonywanej za granicą ( art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 51 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ).

Urząd Skarbowy w Sopocie