P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/DPD1/423/13/05/BK

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. 1471/DPD1/423/13/05/BK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z dnia 09.02.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. o potwierdzenie możliwości zaliczania do przychodów podatkowych różnicy pomiędzy zafakturowaną wartością abonamentu a wartością zrealizowanych usług dla klienta w miesiącu faktycznej realizacji usługi, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą usług w zakresie informacji o zdolności płatniczej polskich i zagranicznych firm oraz odzyskiwaniem należności przeterminowanych od kontrahentów polskich i zagranicznych. Sprzedaż powyższych usług odbywa się na zasadzie pojedynczych płatności po zrealizowaniu usług i wystawieniu faktury lub na zasadzie wykupu przez stałych klientów (członków Strony) abonamentów na usługi świadczone przez Spółkę, które rozliczane są comiesięcznie (w miesiącach, w których zamawiane są usługi) według wartości dostarczonych usług. Kwota wykupionego abonamentu uzależniona jest od ilości przewidywanych w ciągu roku informacji oraz wynegocjowanej ceny za pojedynczą informację. Czas wykorzystania abonamentu nie jest ograniczony.Momentem powstania obowiązku podatkowego dla Spółki jest moment ujęcia wartości netto sprzedawanych abonamentów w przychodach bieżących.
Z treści wniosku wynika, że Spółka w momencie uzyskania przychodów ze sprzedaży abonamentów nie uwzględnia wszystkich kosztów uzyskania powiązanych z nimi przychodami, gdyż przychody te w danym momencie są obciążone tylko częścią kosztów (koszty sprzedaży abonamentów, koszty produkcji raportów dostarczonych w danym miesiącu). Natomiast pozostałe koszty niezbędne do realizacji reszty zamówionych i rozliczanych z tych abonamentów usług, ponoszone są w późniejszym okresie.
Spółka uważa jednak, że taki sposób rozliczania jest nieprawidłowy i że przychód z tytułu abonamentu powinien być wykazany z chwilą faktycznego wykonania usługi i stanowić różnicę pomiędzy wartością abonamentu wykazaną na fakturze a wartością kosztów związanych z realizacją zamówionych usług.
Pytanie Spółki dotyczy zatem możliwości ujmowania w przychodach będących podstawą do naliczania podatku dochodowego od osób prawnych tylko zrealizowanych zleceń, w których uwzględnione będą rzeczywiste koszty wykonania usługi w danym miesiącu. Zmiana miałaby polegać na ujmowaniu w przychodach różnicy wynikającej z zafakturowanej wartości abonamentu a wartością faktycznie zrealizowanych w danym miesiącu usług dla klienta. Ustosunkowując się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Spółki w sprawie, organ podatkowy wyjaśnia:
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm), za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uznaje się należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Za datę powstania tego przychodu, stosownie do art. 12 ust. 3a tej ustawy uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
2)wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
3)otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia- w pozostałych przypadkach.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnił moment powstania przychodu należnego od daty wystawienia faktury lub od zaistnienia jednej z okoliczności wymienionych w cytowanym wyżej artykule ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem istotne znaczenie dla określenia daty powstania przychodu ma dzień wystawienia faktury VAT.
W przypadku wymienionych wyżej usług świadczonych przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - momentem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży abonamentów będzie dzień wystawienia abonentowi faktury dokumentującej powyższe zdarzenie gospodarcze.
Zasady dotyczące określenia momentu uzyskania przychodu, jak również zasady zaliczania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, wynikają z przepisów wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie mogą podlegać modyfikacji. Wydatki, które można ściśle powiązać z konkretnymi przychodami, należy uwzględnić w momencie powstania przychodu. Jeżeli Spółka nie ma możliwości ścisłego powiązania poniesionych kosztów z wielkością osiąganych z tego tytułu przychodów w danym okresie, można wydatki dotyczące danego miesiąca zaliczyć do kosztów uzyskania tego miesiąca (jeżeli istniała możliwość ich zarachowania), w przeciwnym wypadku w momencie ich poniesienia.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie