Temat interpretacji
Przedmiotem działalności Spółki jest produkcja na zlecenie zewnętrznego odbiorcy części wykorzystywanych w produkcji samochodów. Warunki współpracy określa umowa zawarta przez Spółkę z odbiorcą. Zgodnie z umową cena za produkowane towary kalkulowana jest w oparciu o następujące zasady:
- - na początku każdego roku cena
towaru kalkulowana jest wg planowanych kosztów produkcji powiększonych o stałą marżę zysku i zgodnie z umową obowiązuje przez cały rok,
- - w trakcie roku Spółka sprzedaje towar po cenie określonej w umowie na początku roku,
- - na koniec roku przewidziana jest możliwość dokonania korekty przychodów uzyskanych przez Spółkę na sprzedaży dokonanej w ciągu roku po cenie planowanej. Korekta taka może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, jeśli na koniec roku wystąpi różnica pomiędzy planowanymi i rzeczywistymi kosztami produkcji. W celu urealnienia przychodów ze sprzedaży następuje wówczas korekta odpowiednio "w górę" lub "w dół" poprzez zastosowanie do kalkulacji rzeczywistych kosztów produkcji. Marża zysku, ustalona w umowie na
początku roku, pozostaje bez zmian.
Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka występuje o potwierdzenie stanowiska, iż powinna rozpoznać dodatkowy przychód lub dokonać obniżenia przychodu wykazanego w ciągu roku dopiero na koniec roku, tj. na moment wystawienia faktur VAT dokumentujących ewentualne korekty i stosownie do sumy kwot korekt wynikających z tych faktur. Z uwagi na fakt, że miesiącem ewentualnej korekty jest miesiąc grudzień, zgodnie z przepisami prawa podatkowego Spółka jest zobowiązana do korekty takiego przychodu "w górę" lub "w dół" w złożonym zeznaniu rocznym CIT-8. W związku z tym Spółka nie jest zobowiązana do korygowania miesięcznych deklaracji CIT-2.
Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Z treści art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynika, że za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Sytuacja, w której sprzedawca wystawia fakturę korygującą w przypadku podwyższenia (również obniżenia) ceny po wystawieniu faktury powoduje zmianę ceny po zrealizowaniu sprzedaży. W związku z tym sprzedawca powinien skorygować przychody w miesiącu dokonania zmiany ceny.
W związku z powyższym oraz biorąc pod uwagę wskazany we wniosku fakt, że w trakcie roku Spółka sprzedając towar nie ma możliwości dochodzenia ceny kalkulowanej w oparciu o koszty rzeczywiste, gdyż koszty te będą możliwe do określenia dopiero na koniec roku, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - korektę ceny sprzedaży (według faktur korygujących) winna rozliczyć w rocznej deklaracji CIT-8 i nie jest zobowiązana do korekty poszczególnych deklaracji miesięcznych CIT-2.